در صورت مهار نشدن کرونا، اقتصاد و حیات در آفریقا سقوط می‌کند

در آفریقا ۸ هزار مورد ابتلا به کووید-۱۹ و ۳۳۴ مورد مرگ ثبت شده است

ویروس کرونا به برخی از کشورهای قاره آفریقا نیز سرایت کرده است-REUTERS/Rogan Ward

آهونا ازیاکونوا، یک مقام رسمی سازمان ملل متحد، هشدار داد که در صورتی که انتشار ویروس کرونا مهار و کنترل نشود، آفریقا با «سقوط کامل اقتصاد و حیات مواجه خواهد شد. » 

در بیش از نیمی از ۵۴ کشور قاره آفریقا مقررات تعطیلی، قرنطینه، حکومت نظامی، منع سفر و دیگر تدابیر پیشگیرانه برای ممانعت از انتشار ویروس در نظرگرفته شده است. اکنون بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار مورد ابتلا به بیماری در سطح جهان وجود دارد و کووید-۱۹ موجب مرگ بیش از ۶۵ هزار نفر در جهان شده است و در این میان، کشورهای چین، ایتالیا و ایالات متحده بیشترین آسیب را دیده‌اند. 

به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آفریقا، این قاره هشت هزار مورد از ابتلا به کووید-۱۹ و ۳۳۴ مورد مرگ را به ثبت رسانده است و همزمان، ۷۰۲ نفر بهبود یافته‌اند. 

توسعه‌یافته‌ترین کشور آفریقایی، یعنی آفریقای جنوبی، کارآمدی خود را  در واکنش به همه‌گیری ویروس ثابت کرده است و با ایجاد مراکز سرپایی آزمایش ویروس کرونا و واحدهای سیار پزشکی به خوبی در این زمینه عمل می‌کند، اما دیگر کشورها بسیار آسیب‌پذیر ظاهر شده‌اند. 

خانم ازیاکونوا، مدیر دفتر منطقه‌ای برنامه توسعه سازمان ملل برای آفریقا، به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت:‌ «ما در صحنه قاره با مشکلات بسیاری مواجه بوده‌ایم. دولت‌های آفریقایی ضربه بزرگی از ابولا خوردند، اما هرگز در گذشته شاهد چنین چیزی نبوده‌ایم.» 

«بازار کار آفریقا با واردات و صادرات است که رونق دارد و معنای تعطیلی کل جهان، این است که اقتصاد متوقف شده است. و با چنین وضعی، البته تمامی مشاغل از میان رفته‌اند.» 

خانم ازیاکونوا افزود که اگر انتشار بیماری تحت کنترل درنیاید، ۵۰ درصد رشد اشتغال در صنایع هوایی، خدمات، صادرات، معادن، کشاورزی و بخش غیررسمی، آسیب خواهد دید.

او هشدار داد:‌ «شاهد سقوط کامل اقتصاد و زندگی خواهیم بود. جان افراد به شکلی که هرگز نظیرش را ندیده‌ایم، از میان خواهند رفت.» 

کمیسون اقتصادی سازمان ملل برای آفریقا، گفته‌ است که همه‌گیری جهانی بیماری می‌تواند به اقتصاد راکد این کشورها به شکل جدی آسیب وارد کند و کشورهای صادرکننده نفت مانند نیجریه و آنگولا، با کاهش بهای نفت، تا ۵۲ میلیارد دلار از درآمد خود را از دست داده‌اند. 

اقتصاد کشورهای زیر صحرای آفریقا به‌ويژه در خطر قرار دارند، چرا که بسیاری از آنها به شدت مقروضند و برخی حتی در شرایط کم‌فشارتر، برای تامین بودجه خود مشکل دارند. 

ورا سونگوه، رئیس کمیسیون اقتصادی آفریقا در سازمان ملل، در ماه مارس گفت، قاره آفریقا احتمالا به هشت و نیم میلیارد پوند افزایش هزینه‌های غیرمترقبه در بخش بهداشت و سلامت نیاز دارد، در حالی که کاهش درآمد می‌تواند باعث شود که وام‌ها به حالت بی‌ثبات درآیند. پس از آن بود که درخواست‌های فوری برای صدور بسته‌های مشوق‌ اقتصادی مطرح شد. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

آبیه احمد، نخست‌وزیر اتیوپی، از «تهدید موجودیت» اقتصادهای آفریقا سخن گفته است و همزمان از کشورهای گروه جی-۲۰ تقاضای ۱۲۰ میلیارد پوند کمک کرده است. در نشست وزیران اقتصاد کشورهای آفریقایی، توافق شد که آفریقا به یک بسته مشوق ۸۰ میلیارد پوندی نیاز دارد که بهره ۳۵ و نیم ملیارد دلاری آن حذف شود. 

سیریل رامافوزا، رئیس‌ جمهوری آفریقای جنوبی، از درخواست‌ها برای مشوق‌های نجات مالی حمایت کرد و در سخنان اخیرش گفت که همه‌گیری بیماری «دستاوردهای بسیاری از کشورها در سال‌های اخیر را معکوس خواهد کرد.» 

صندوق بین‌المللی پول در ۲۵ مارس گفت که از نزدیک به ۲۰ کشور آفریقایی تقاضای کمک اضطراری دریافت کرده است و احتمال دارد که ۱۰ کشور دیگر نیز به زودی تقاضای کمک کنند. 

صندوق بین‌المللی پول با کمک مالی به دست‌کم دو کشور غرب آفریقا، یعنی گینه و سنگال، برای مقابله با انتشار ویروس کرونا موافقت کرده است. 

چالش‌های بیشتر اما به قوت خود باقی است. فساد در بسیاری از کشورهای آفریقایی موجب نابرابری می‌شود و نبود یا کمبود زیرساخت‌ها و خدمات عمومی، خشم عموم را برانگیخته است که گاهی به تظاهرات‌های خیابانی و خشونت‌های مرگبار کشیده است. 

زوئلی مخیزه، وزیر بهداشت آفریقای جنوبی، روز چهارشنبه هشدار داد و گفت:‌ «آنچه در حال حاضر شاهدیم، آرامش قبل از توفان مخرب است. اگر سریع حرکت نکنیم، به زودی دچار ازدحام می‌شویم ‌و بنابراین قبل از آن که ضربه به ما وارد شود، هیچ هشدار دیگری در کار نخواهد بود.» 

دکتر مخیزه گفت:‌ «اگر در هفت روز آینده آماده نشویم، زمان کافی برای آمادگی نخواهیم داشت. هنوز تصویری حقیقی از ابعاد مشکل نداریم.» 

گزارش بیشتر از آسوشیتد پرس

© The Independent