بیانیه گزارشگران بدون مرز درباره خطر کرونا برای زندانیان

«زندانیانی که ازحق درمان محرومند، با شیوع کرونا در خطر مرگ قرار گرفته‌اند»

ریچارد رتکلیف همسر نازنین زاغری که به جرم جاسوسی در زندان‌ اوین به سر می‌برد، گفته بود که  احتمالا همسرش در زندان به کرونا مبتلا شده است - عکس از رسانه‌ها

در حالی که روز گذشته غلام‌حسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه از وضعیت مطلوب زندانیان در مقابله با ویروس کرونا سخن گفته بود و مدعی شده بود که «زندانیان امنیتی» به مراتب وضعیت بهتری از دیگر زندانیان دارند، امروز سازمان «گزارشگران بدون مرز» با انتشار بیانیه‌ای نگرانی خود را  نسبت به وضعیت زندانیان سیاسی و روزنامه‌نگاران در بند اعلام کرد. 

در این بیانیه با اشاره به بخش‌نامه‌هایی که در تاریخ ۷ اسفند ۱۳۹۸، از سوی رییس دستگاه قضایی، ابراهیم رئیسی، برای کم کردن شمار بازداشت‌ها و « آزادی با سپردن وثیقه برای برخی زندانیان محکوم به حبس» صادر کرده بود، می‌نویسد: «این بخشنامه زندانیانی را که با اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به بیش از ۵ سال زندان محکوم شده‌اند، از این آزادی محروم کرد. در این شرایط که ویروس کرونا هر روز بیش از پیش قربانی می‌گیرید، این زندانیان و از این میان ۲۴ روزنامه‌نگار و شهروند-خبرنگار زندانی باید در زندان‌ها بمانند.»

در ابتدای این بیانیه با بیان اینکه ایران پس از چین بیشترین آمار قربانیان بر اثر کرونا را داشته است، می‌گوید: « در زندان‌های ایران آمار رسمی از همه‌گیری منتشر نشده است. اما بنا بر گفته‌های خانواده‌های زندانیان شماری به این ویرویس آلوده شده‌اند. جمهوری اسلامی ایران نه تنها در پنهان کردن همه‌گیری و در آمارها از چین پیروی که در بدرفتاری با زندانیان سیاسی را نیز از آن تقلید می‌کند.»

بیانیه سازمان گزارشگران بدون مرز در جایی دیگری با یادآوری نامه خانواده زندانیان سیاسی به قوه قضاییه درباره احتمال شیوع ویروس در زندان‌ها و ابراز نگرانی از سلامت زندانیان، می‌نویسد: «جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی با انتشار نامه‌ای از مقامات قضایی به منظور جلوگیری از وقوع یک «فاجعه انسانی» خواهان «آزادی یا حداقل مرخصی» قابل قبول زندانیان تا پایان دوران بحران شده‌اند. 

این بیانیه درباره هنگامه شهیدی، روزنامه‌نگاری که به ۱۲ سال زندان محکوم شده، به نقل از وکیل وی نوشته است که «هنگامه شهیدی در بند زنان زندان اوین به ویروس کرونا  دچار شده است».

 مصطفی ترک همدانی وکیل مدافع وی اعلام کرده که با مرخصی این روزنامه‌نگار در صورت سپردن وثیقه ۸۰۰ میلیونی در روزهای آینده موافقت شده است.

این بیانیه به نقل از فائزه عبدی پور همسر محمد شریفی مقدم از دراویش در بند و همکاران سابق سایت مجذوبان نور، نوشته که « از ۷ شهریور سال ۹۷ محمد_شریفی‌مقدم دربند امن (سالن انفرادی) زندان تهران بزرگ بدون داشتن حق ارتباط با سایر زندانیان، به همراه ۸ درویش دیگر مدت حبس خود را میکشد. از این یکسال و نیم محمد ۱۰۶ روز را در سلول انفرادی گذرانده‌ است.»

در بیانیه سازمان گزارشگران بدون مرز به رفتار خشن ماموران زندان با نرگس محمدی در هنگام انتقال به زندان زنجان نیز اشاره شده است. 

 رضا معینی مسئول دفتر ایران و افغانستان در سازمان گزارشگران بدون مرز در این باره گفته است که «ما به شدت نگران سلامت زندانیان هستیم. آنها باید آزاد شوند و یا دست کم تا پایان بحران همه‌گیری ویروس به آنها مرخصی داده شود. گزارش‌گران بدون مرز  بار دیگر یادآور می‌شود که ایران از امضا کنندگان میثاق جهانی حقوق مدنی و سیاسی است و در معرض خطر قرار دادن جان زندانیان و محروم کردن از حق درمان می‌تواند نقض ممنوعیت شکنجه و رفتار ظالمانه، ضد انسانی و یا تحقير آميز محسوب شود». 

پس از گسترده شدن شیوع ویروس کرونا در ایران، نگرانی‌ها درباره شرایط زندانیان کشور رفته رفته بیشتر شد. ریچارد رتکلیف همسر نازنین زاغری که به جرم جاسوسی در زندان‌ اوین به سر می‌برد، گفته بود که  احتمالا همسرش در زندان به کرونا مبتلا شده است. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

هرچند که روز گذشته سخنگوی قوه قضاییه مدعی شد که نازنین زاغری در سلامت کامل به سر می‌برد. 

گزارشگران بدون مرز پیش از این نیز و با شروع شیوع ویروس کرونا در ایران، با انتشار بیانیه‌ای مقامات جمهوری اسلامی ایران را به پنهان‌کاری درباره‌ همه‌گیرشدن ویروس کرونا به وسیله «سرکوب اطلاع‌رسانی مستقل» محکوم کرده بودند.

در بیانیه قبلی گزارشگران بدون مرز گفته شده بود که «رژیم تهران نمونه چین را دنبال می کند و سعی در پنهان کردن اطلاعات در باره واقعیت گسترش بیماری را دارد».

بیشتر از