وزارت بهداشت: آمار ابتلا به کرونا صعودی خواهد بود

ابتلای ۲۴۵ نفر به کرونا؛ تعطیلی مدارس در گرو نظر کمیته فنی و تایید حسن روحانی‌

وزارت بهداشت امروز اعلام کرده که مراسم مذهبی و دیگر اجتماعات تا یک هفته برگزار نشود - عکس از خبرگزاری ایرنا

ساعتی پس از آنکه وزارت بهداشت آمار مبتلایان به ویروس کرونا را ۱۴۱ نفر اعلام کرد، روابط عمومی این وزارتخانه آمار جدیدی منتشر کرد که حاکی از ابتلای ۱۰۴ مورد جدید بود.

کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت در یک مصاحبه تصویری با صداوسیمای ایران گفت تا ظهر امروز ۲۴۵ نفر به کرونا مبتلا و ۲۶ نفر نیز  فوت شده‌اند.

به گفته این مقام وزارت بهداشت تنها در ۲۴ ساعت گذشته ۱۰۶ نفر دیگر به کرونا مبتلا شده‌اند که استان تهران با ۳۸ مورد و گیلان با ۲۳ مورد پیشتاز این رشد ابتلا هستند.

به این‌ترتیب تاکنون ۲۲ استان ایران به شکل رسمی با ویروس کرونا آلوده شده‌اند.

کانون انتقال این ویروس شهر قم بود و به دلیل قرنطینه نشدن این شهر، این ویروس با سرعتی بیشتر از کشورهای دیگر به مناطق مختلف سرایت کرد.

محمدرضا قدیر، رییس دانشگاه علوم پزشکی قم روز دوشنبه از مسئولان حکومتی در ایران خواسته بود که وضعیت قم را به شکل ویژه ببینند. او هشدار داده بود که قک به دلیل قرار گرفتن در شاهراه مواصلاتی شمال به جنوب ایران می‌تواند منشا انتقال ویروس به سراسر ایران باشد. دکتر قدیر روز بعد به کرونا مبتلا شد و به جز ویدیویی که در آن خبر از ابتلا به کرونا می‌داد، خبری در مورد وضعیت سلامت او منتشر نشده است.

کیانوش جهانپور دلیل رشد سریع در آمار مبتلایان را  افزایش تعداد آزمایشگاه‌های تشخیص این ویروس اعلام کرده است.

او پیش‌بینی‌ کرده که در روزهای آینده این آمار افزایش یابد.

با رشد سریع ویروس کرونا در ایران، مقام‌های مرزداری ایران اعلام کرده‌اند که از امروز از ورود اتباع چینی به ایران جلوگیری می‌کنند.

وزارت بهداشت ایران همچنین علاوه بر تعطیلی کلاس‌های درس در مراکز دانشگاهی و آموزشی اعلام کرده که تصمیم درباره تعطیلی طولانی‌تر مدارس بر عهده حسن روحانی است.

رییس‌جمهور ایران روز دوشنبه در نخستین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرده بود که این ویروس در حال مهار شدن است و از روز شنبه تمامی فعالیت‌ها در ایران به حالت عادی باز خواهد گشت.

اکنون مشخص نیست که با رشد آمار ابتلا به کرونا تغییری در این تصمیم رییس‌جمهور ایران حاصل خواهد شد یا نه.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در تحولی دیگر، ستاد اقامه نمازجمعه در اصفهان اعلام کرده است که این هفته نمازجمعه در این شهر برگزار نخواهد شد.

روز گذشته اعلام شد که نمازجمعه این هفته در تهران برگزار خواهد شد ولی بهتر است نمازگزاران سجاده و مهر شخصی خود را به همراه بیاورند.

وزارت بهداشت امروز اعلام کرده که مراسم مذهبی و دیگر اجتماعات تا یک هفته برگزار نشود. این وزارتخانه به صورت مشخص اعلام نکرده که این دستور شامل برپایی نمازجمعه و حضور در اماکن زیارتی هم خواهد شد.

در قم که مرکز شیوع کرونا در ایران است هنوز خبری از تعطیلی اجتماعات مذهبی و اماکن زیارتی نیست. محمد سعیدی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در قم در چند روز گذشته مخالفت خود را با تعطیلی حرم حضرت معصومه و جمکران اعلام کرده است. حتی برپایی نماز جماعت در حرم حضرت معصومه که با دستور شورای تامین استان قم ممنوع شده بود نیز با پافشاری این مقام‌های مذهبی برگزار شد.

روز گذشته وبسایت تولیت حضرت معصومه با انتشار مطلبی گفت که تصمیمات بهداشتی شورای تامین استان قم به دلیل «عدم شناخت دقیق ساختارهای اصیل ایمانی تمدنی جهان اسلام» است. در این نوشته معماری حرم و نقره به کار رفته در ضریح به عنوان ماده آنتی باکتریال معرفی و از مردم قم به دلیل بی‌توجهی به دستورات بهداشتی شورای تامین تقدیر شده بود.

بیشتر از