پوتین به کره شمالی سفر می‌کند

همکاری‌های نظامی مسکو و پیونگ یانگ به نگرانی‌ها از افزایش تنش‌های منطقه‌ای دامن زده است

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در  جریان بازدید از یک پایگاه فضایی در روسیه‌ــ Vladimir SMIRNOV / POOL / AFP

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، در بحبوحه نگرانی‌های بین‌المللی از همکاری‌های نظامی روسیه و کره شمالی، روز سه‌شنبه ۱۸ ژوئن (۲۹ خرداد) برای دیدار و گفت‌وگو با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی به این کشور سفر می‌کند.

سفر رئیس‌جمهور روسیه به کره شمالی در حالی است که تنش‌ها میان آن‌ها و ایالات‌متحده آمریکا عمیق‌تر شده است و این سفر می‌تواند بحران موجود را نیز تشدید کند.

آسوشیتدپرس به نقل از خبرگزاری رسمی کره شمالی نوشت که پوتین به دعوت کیم جونگ اون به این کشور سفر می‌کند. رسانه‌های دولتی روسیه نیز بدون اشاره به جزئیات این سفر را تایید کردند.

اکنون نگرانی‌های فزاینده‌ای درباره روابط نظامی مسکو و پیونگ یانگ وجود دارد؛ زیرا کره شمالی تسلیحات مورد نیاز روسیه را برای استفاده علیه اوکراین در ازای کمک‌های اقتصادی و انتقال فناوری در اختیار این کشور قرار می‌دهد.

از زمانی که کیم در ماه سپتامبر برای دیدار با پوتین به روسیه سفر کرد، همکاری‌های نظامی، اقتصادی و سایر همکاری‌ها بین دو کشور افزایش یافته است.

مقام‌های آمریکا و کره‌جنوبی، کره شمالی را متهم کرده‌اند که روسیه را با توپخانه، موشک و سایر تجهیزات نظامی برای جنگ علیه اوکراین یاری کرده است. هم پیونگ یانگ و هم مسکو اتهامات مربوط به انتقال تسلیحات کره شمالی را رد کرده‌اند.

روسیه به عنوان یکی از اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد، قطعنامه مربوط به ممنوعیت تجارت تسلیحاتی با کره شمالی را امضا کرده و متعهد به اجرای آن است. با وجود اینکه روابط نظامی با این کشور نقض قطعنامه‌های شورای امنیت محسوب می‌شود، مسکو و پیونگ یانگ به مبادله تسلیحات ادامه می‌دهند.

آندری لانکوف، کارشناس کره شمالی در دانشگاه کوکمین در سئول گفت که پیونگ یانگ امیدوار است در ازای ارائه مهمات توپخانه و موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد از مسکو تسلیحات پیشرفته دریافت کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

لانکوف تاکید کرد اگرچه روسیه تمایلی به اشتراک گذاشتن فناوری‌های پیشرفته نظامی خود با کره شمالی ندارد، اما مشتاق دریافت مهمات از پیونگ یانگ است.

اکنون نشانه‌هایی وجود دارد حاکی از اینکه کیم خود را برای برگزاری یک مراسم و رژه باشکوه به مناسبت سفر پوتین به این کشور آماده می‌کند. تصاویر ماهواره‌ای نیز نشان می‌دهد که یکی از میدان‌های پایتخت کره شمالی در حال آماده‌سازی برای برگزاری این مراسم است.

کیم در ماه‌های اخیر، به تشدید روابط با روسیه تمایل نشان داده است و می‌کوشد ضمن تقویت پایگاه منطقه‌ای، روابطش را با کشورهایی که مقابل ایالات متحده قرار دارند، گسترش دهد. ایده‌ای که او به‌عنوان «جنگ سرد جدید» از آن سخن می‌گوید.

پوتین نخستین بار در ماه ژوئیه سال دو هزار میلادی به پیونگ یانگ رفت. در آن زمان پدر کیم بر کرده شمالی رهبری می‌کرد. مسکو پیش‌تر اعلام کرده بود که بابت حمایت پیونگ یانگ از اقدام نظامی این کشور به اوکراین قدردانی می‌کند.

روسیه و چین بارها از تلاش‌های آمریکا و دیگر کشورها برای اعمال تحریم‌های جدید سازمان ملل علیه کره شمالی به دلیل آزمایش‌های هسته‌ای و موشک‌های بالستیک این کشور جلوگیری کرده‌اند.

در ماه مارس، وتوی روسیه در سازمان ملل به نظارت بر تحریم‌های سازمان ملل علیه کره شمالی به دلیل برنامه هسته‌ای این کشور پایان داد.

وزیر دفاع کره جنوبی، در یک کنفرانس خبری در ماه مارس، گفت که کره شمالی تاکنون حدود هفت هزار کانتینر پر از مهمات و سایر تجهیزات نظامی را به روسیه ارسال کرده و در مقابل نیز کره شمالی بیش از ۹ هزار کانتینر تسلیحات نظامی روسیه را دریافت کرده است.  

پوتین به طور مداوم به دنبال بازسازی روابط با پیونگ یانگ به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای بازگرداندن نفوذ جهانی است. روابط مسکو با کره شمالی پس از فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۱ تضعیف شد. کیم جونگ اون اولین بار در سال ۲۰۱۹ در بندر ولادی وستوک در شرق روسیه با پوتین دیدار کرد.

بیشتر از جهان