استقبال محمود عباس و ریاض منصور از حمایت سازمان ملل از آتش‌بس در غزه

روسیه که به این قطعنامه رای ممتنع داد می‌گوید هنوز از موضع اسرائیل مطمئن نیست اما رای منفی نداد چون متوجه شده جهان عرب از این قطعنامه حمایت می‌کند

نشست شورای امنیت-UN

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی از رای مثبت شورای امنیت سازمان ملل به قطعنامه پیشنهادی آمریکا در حمایت از آتش‌بس در نوار غزه و آزادی گروگان‌‌های در اختیار حماس، استقبال کرد. ریاض منصور، سفیر فلسطینیان در سازمان ملل نیز این اقدام را گامی در مسیر درست خواند.

همزمان هماهنگ‌ کننده سیاسی هیات نمایندگی اسرائیل در سازمان ملل بر تعهد کشورش به هدف آزادی گروگان‌ها، از بین بردن ظرفیت‌های حماس و اطمینان از اینکه دیگر نمی‌تواند تهدیدی برای اسرائیل باشد، تاکید کرد.

بن نفتالی گفت، زمانی که اهداف ما محقق شود، جنگ خاتمه می‌یابد.

این درحالی است که روسیه، به عنوان تنها کشوری که به این قطعنامه روز دوشنبه رای ممتنع داد، می‌گوی، درباره موضع اسرائیل نسبت به این قطعنامه هنوز مطمئن نیست.

به گزارش الجزیره، نماینده روسیه در سازمان ملل گفت: نمی‌خواستیم به قطعنامه رای منفی بدهیم چون آنطور که متوجه شد‌ه‌ایم، جهان عرب از آن حمایت می‌کند.

قطعنامه آتش‌بس فوری در غزه که شامل سه مرحله است و جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا پیش‌تر به جزئیات آن اشاره کرده بود، روز دوشنبه با ۱۴ رای مثبت و رای ممتنع روسیه در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب رسید.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در محله نخست این طرح، آتش‌بس و روند مبادله گروگان‌ها و زندانیان فلسطینی آغاز و رایزنی برای آتش‌بس کامل انجام می‌شود.

در مرحله دوم، نیروهای اسرائیلی از مناطق پرجمعیت غزه خارج می‌شوند و در مرحله سوم روند چندساله بازسازی غزه آغاز می‌شود.

این طرح در مراحل پایانی خود شامل حضور حماس در غزه به عنوان گروهی که کنترل آن را در اختیار داشت، نیست.

آمریکا از حماس خواسته به این پیشنهاد پاسخ مثبت بدهد و تاکید دارد که توپ اکنون در زمین حماس است.

همزمان با به رای گذاشته شدن این قطعنامه، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز برای هشتمین بار به مصر سفر کرد و پس از آن رهسپار اسرائیل شد و قرار است در قطر و اردن هم ملاقات‌هایی داشته باشد.

بیشتر از جهان