«جمهوری اسلامی حضور نظامی‌اش را در سوریه کاهش داده است»

بنا بر اعلام دیده‌بان حقوق‌بشر سوریه، نیروهای ایرانی از دمشق و جنوب سوریه عقب‌نشینی کرده‌اند

ساختمان تخریب‌شده کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق، ۱۳ فروردین ۱۴۰۳‌ــ رویترز

خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه بیست و چهارم آوریل (پنجم اردیبهشت) در گزارشی به نقل از یک منبع نزدیک به گروه حزب‌الله مورد حمایت جمهوری اسلامی و یک نهاد ناظر جنگ نوشت که ایران پس از حملات پیاپی منتسب به اسرائیل، حضور نظامی‌اش در سوریه را کاهش داده است.

بنا بر این گزارش، این منابع گفتند که حملات اخیر انجام گرفته در سوریه که فرماندهان جمهوری اسلامی را در ماه‌های اخیر هدف قرار داده‌اند، باعث تغییر شکل حضور آنها در این کشور شده است.

یک منبع نزدیک به حزب‌الله در این زمینه گفت: «ایران نیروهایش را از جنوب سوریه، از جمله استان‌های قنیطره و درعا در مجاورت بلندی‌های جولان خارج کرده است؛ اگرچه همچنان در سایر نقاط این کشور حضور دارد.»

این منبع تاکید کرد: «پس از حمله روز ۲۰ ژانویه عقب‌نشینی نیروهای ایرانی آغاز شده است.»

حمله هوایی ۳۰ دی‌ (۲۰ ژانویه) جنگنده‌های اسرائیل به پایتخت سوریه با هدف ترور پنج فرمانده و نیروهای دیگر سپاه قدس به نام‌های سردار سرتیپ حجت‌الله امیدوار، علی آقازاده، حسین محمدی، سعید کریمی و محمد امین صمدی انجام شد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در ماه‌های اخیر یک سری حملات به اهداف ایرانی در سوریه انجام گرفته که به اسرائیل منتسب می‌شود. از جمله مهمترین آنها می‌توان به حمله اول آوریل اشاره کرد که کنسولگری ایران در دمشق را با خاک یکسان کرد و هفت تن از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کشته شدند. پس از این حمله، جمهوری اسلامی اولین حمله مستقیم موشکی و پهپادی را علیه اسرائیل انجام داد و تنش‌های منطقه‌ای افزایش یافت.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه نیز اعلام کرد که نیروهای ایرانی از دمشق و جنوب سوریه عقب‌نشینی کرده‌اند.

رامی عبدالرحمن، رئیس این سازمان مستقر در انگلیس گفت که نیروهای لبنانی و عراقی مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران جای ماموران جمهوری اسلامی را گرفته‌اند.

جمهوری اسلامی مدعی است که هیچ نیروی رزمی در سوریه ندارد و فقط افسرانی برای ارائه مشاوره و آموزش نظامی در آنجا مستقرند؛ با این حال دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید که حدود سه هزار نیروی نظامی ایرانی در سوریه حضور دارند.

عبدالرحمن با اشاره به این که بسیاری از نیروهای جمهوری اسلامی در شش ماه گذشته سوریه را ترک کرده‌اند، گفت که تعدادی در استان حلب در شمال و در استان دیرالزور در شرق باقی مانده‌اند.

خبرگزاری فرانسه در ادامه نوشت افرادی که به تازگی به دمشق سفر کرده‌اند می‌گویند که حضور ایران در پایتخت سوریه کمتر دیده می‌شود و چندین دفتر ارتش جمهوری اسلامی در شهرهای این کشور بسته شده است. شاهدان همچنین می‌گویند که پرچم‌های ایران و تصاویر رهبران جمهوری اسلامی که در بخش‌هایی از دمشق آویزان شده‌ بودند بسیار کمتر از گذشته دیده می‌شوند.

روز سی‌ام فروردین نیز وال‌استریت ژورنال به نقل از مشاوران و مقامات ایران و سوریه گزارش داد که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روند تخلیه نیروها از سوریه را آغاز کرده است. بنا بر آن گزارش، مقامات امنیتی سوریه گفتند که سپاه پاسداران و حزب‌الله لبنان حضور مقامات عالی‌رتبه خود در سوریه را کاهش داده‌اند و افسران با درجه پایین‌تر را نیز از موقعیت‌های اصلی خود در سوریه به مکان‌های دیگر منتقل کرده‌اند.