حمله هوایی به سوریه چندین کشته به جا گذاشت

خبرگزاری رویترز نوشت که این حمله به مکانی مربوط به سپاه پاسداران انجام شده است

رسانه‌های دولتی ایران روز دوشنبه ۲۹ ژانویه (۹ بهمن) اعلام کردند که بر اثر حملاتی در منطقه سیده زینب در حومه دمشق، دو نفر کشته و چندین نفر زخمی شدند.

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اعلام این که «حمله اسراییل در زینبیه به مرکز مستشاری ایران بوده است» افزود که گزارش‌های اولیه حاکی از کشته شدن دو غیرنظامی و تخریب اموال برخی از شهروندان سوری بر اثر این حمله هوایی بوده است.

خبرنگار المیادین نیز اعلام کرد سه موشک به بخش‌هایی از مزارع در اطراف منطقه زینبیه در حومه دمشق اصابت کرد که مجروحیت و خسارات بسیاری برجای گذاشت.

در همین حال یک منبع آگاه به خبرگزاری رویترز گفت که این حمله به مکانی مورد استفاده سپاه پاسداران اصابت کرده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

رامی عبدالرحمن، مدیر دیده‌بان حقوق بشر سوریه نیز در اظهارنظری درباره این حمله، تعداد کشته‌شدگان را شش نفر اعلام کرد و گفت: «حمله‌های اسرائیل یک پایگاه متعلق به حزب‌الله و سپاه پاسداران ایران را هدف قرار داد که شش نفر از جمله جنگجویان طرفدار ایران کشته شدند اما مشخص نیست که آیا غیرنظامیان نیز در میان کشته‌شدگان هستند یا خیر.»

منابع خبری همچنین از فعال شدن سامانه پدافند هوایی سوریه برای مقابله با حمله‌ها در آسمان دمشق و اطراف آن خبر دادند.

با وجود اخبار منتشرشده درباره کشته شدن تعدادی از اعضای سپاه پاسداران، حسین اکبری، سفیر ایران در سوریه با انتشار پستی در شبکه اجتماعی ایکس مدعی شد که «از میان شهروندان یا مستشاران ایرانی کسی به شهادت نرسیده است.»

او با تاکید بر این که «هیچ مرکز مستشاری جمهوری اسلامی ایران هدف قرار نگرفته است» افزود: «حملات کور صهیونیست‌ها خللی در عزم محور مقاومت ایجاد نمی‌کند.»

هنوز اظهارنظری از سوی ارتش اسرائیل در مورد این انفجارها انجام نشده است. رسانه‌های اسرائیلی از جمله اورشلیم پست نیز این اخبار را «ادعا درباره حمله هوایی اسرائیل» خواندند.

با این حال وزارت دفاع سوریه ضمن تایید حمله به دمشق در بیانیه‌ای اعلام کرد: «حدود ساعت ۱۳ امروز، دشمن صهیونیستی از سمت جولان اشغالی سوریه، نقاطی در جنوب دمشق را هدف حمله هوایی قرار داد که منجر به شهادت و مجروح‌شدن چند غیرنظامی و ضرر مادی شده است.»

اسرائيل سال‌ها است که حملاتی را علیه اهداف مرتبط با ایران در سوریه انجام داده است، جایی که نفوذ تهران از زمان شروع حمایت از بشار اسد، رئيس‌جمهوری سوریه، در جریان جنگ داخلی این کشور افزایش یافته است.

حمله روز دوشنبه به سوریه در حالی انجام شد که پیش از این نیز در روز شنبه ۳۰ دی، بر اثر حملات موشکی اسرائیل به دمشق، پنج فرمانده سپاه قدس پاسداران، ازجمله صادق امیدزاده، معاون اطلاعات نیروی قدس سپاه پاسداران و جانشین او، غلام محرم، کشته شدند.

در آن زمان در بیانیه روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از حجت‌الله امیدوار، علی آقازاده، حسین محمدی و سعید کریمی به عنوان اسامی کشته‌شدگان سپاه قدس در سوریه یاد شد.