به‌رغم تهدیدهای روسیه دومین کشتی بندر اودسای اوکراین را ترک کرد

کشتی پریموس اودسا را به مقصد وارنا در بلغارستان ترک کرد 

دومین کشتی غلات اوکراین، بندر اودسا را ترک کرد - Ozan KOSE / AFP

به گزارش خبرگزاری فرانسه، به‌رغم تهدیدهای روسیه، شنبه، ۲۶ اوت (۴ شهریور)، یک کشتی-کانتینر دیگر اوکراین موفق شد بندر اودسا را ترک کند و بار خود را به سمت بلغارستان ببرد. این دومین کشتی است که از زمان خروج روسیه از توافق با اوکراین بر سر تردد آزاد در دریای سیاه، به انجام این کار موفق شده است.

کشتی پریموس که با پرچم لیبریا حرکت می‌کند، از گذرگاه موقتی که دولت اوکراین برای این منظور در دریای سیاه در نظر گرفته است، عبور کرد. این کشتی صبح شنبه حرکت کرد و بنا به داده‌های بین‌المللی، در مسیر جنوبی به سمت بندر وارنا در بلغارستان روانه بود. اولکسی هونچارنکو، نماینده مجلس اوکراین، نیز در صفحه تلگرام خود عکسی از این شناور را در حال ترک بندر منتشر کرد. 

حرکت پریموس، ۱۰ روز پس از حرکت یک کشتی-کانتینر دیگر موسوم به «جوزف شولت» است که از پیش از آغاز جنگ روسیه در اوکراین، در بندر اودسا بود و ۱۰ روز پیش، با پرچم هنگ‌کنگ حرکت خود را آغاز ‌کرد. تحلیلگران می‌گفتند که نزدیکی سیاسی چین به روسیه باعث شده است که این کشتی بتواند در این مسیر حرکت کند و پیش‌بینی می‌کردند که مسکو مانع حرکت کشتی‌های بعدی شود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

کی‌یف از سازمان بین‌المللی دریایی خواهان شناسایی این گذرگاه موقتی شده است که ۱۰ اوت گشوده شد. مقام‌های آمریکا و اوکراین به روسیه هشدار داده‌اند که از حمله به کشتی‌های غیرنظامی در دریای سیاه خودداری کند. این دریا همچنین حاوی مین‌های دریایی متعددی است که بر خطر تردد در آن می‌افزایند. حتی در صورت حرکت کشتی‌ها، پیش‌بینی می‌شود که هزینه بیمه کشتیرانی در این ناحیه افزایش یابد. دشواری تردد در این دریا بر قیمت‌های جهانی غلات تاثیر گذاشته و به بحرانی برای کشورها در سراسر جهان، به‌ویژه در خاورمیانه و آفریقا، بدل شده است. 

روسیه ۱۷ ژوئیه از توافق صادرات غلات اوکراین که با میانجیگری ترکیه و سازمان ملل به دست آمده بود، خارج شد. مقام‌های کرملین می‌گفتند که علت این تصمیم، موافقت نشدن با درخواست‌های مسکو در پیوند با لغو تحریم‌ّ‌های غرب علیه صادرات کود و مواد خوراکی از روسیه بوده است. تصمیم مسکو برای خروج از توافق مزبور، چند ساعت پس از حمله بامدادی به پلی اعلام شد که شبه‌جزیره کریمه را به روسیه وصل می‌کند. در اثر این حمله منتسب به اوکراین، دو نفر کشته شدند. مقام‌های روسیه البته ربط تصمیم به خروج از توافق مذکور را به این رویداد انکار می‌کنند. یک روز پس از آن حمله، مسکو دست به حمله‌هایی پهپادی و موشکی به اودسا زد و آن ‌را تلافی تخریب پل دانست. 

بیشتر از جهان