حمله پهپادی به مرکز تجاری مسکو

ساختمان آسیب‌دیده فقط پنج کیلومتر با کاخ کرملین فاصله دارد

وزارت دفاع روسیه اوکراین را مسئول حمله پهپادی نیمه‌شب جمعه در مرکز مسکو معرفی کرد.

خبرگزاری رویترز روز جمعه ۱۸ اوت (۲۷ مرداد) در گزارشی به‌نقل از مقام‌های دولتی روسیه نوشت که حمله پهپادی اوکراین به پایتخت روسیه موجب انفجاری شد که در سراسر منطقه شنیده شد. در این حمله یک ساختمان تجاری در مرکز مسکو آسیب دید.

رویترز به‌نقل از یک شاهد عینی که در منطقه حضور داشت نوشت صدای یک «انفجار قوی» را شنیده است.

هم‌زمان، سرگئی سوبیانین، شهردار مسکو، در بیانیه‌ای که در کانال رسمی‌اش در تلگرام منتشر کرد نوشت پدافند هوایی مسکو یک پهپاد را بر فراز پایتخت شناسایی و سرنگون کرد و بقایای آن روی یک مرکز تجاری-نمایشگاهی سقوط کرد.

بر اساس بیانیه وزارت دفاع روسیه، حمله پهپادی به پایتخت مسکو ساعت چهار صبح به وقت محلی صورت گرفت. به‌گفته مقام‌های نظامی روسیه، هیچ آتش‌سوزی یا جراحتی در اثر حمله این پهپاد مهاجم گزارش نشده است.

به‌‌نوشته رویترز، ساختمان آسیب‌دیده در مرکز نمایشگاهی مسکو فقط پنج کیلومتر با کاخ کرملین فاصله دارد. در ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است دود غلیظی در کنار آسمان‌خراش‌های مرکز تجاری مسکو دیده می‌شود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

مقام‌های دولتی و نظامی اوکراین هنوز هیچ واکنشی به حمله پهپادی بامداد جمعه به مرکز تجاری مسکو نشان نداده‌اند.

در این میان و هم‌زمان با تداوم درگیری‌ها و حمله‌های هوایی روز جمعه، ینس استولتنبرگ، دبیرکل پیمان نظامی ناتو، در اظهارنظری گفت تنها اوکراینی‌ها می‌توانند زمان و شرایط شروع گفت‌وگوهای صلح برای پایان دادن به اختلاف‌های مرزی با روسیه را تعیین کنند.

موضع‌گیری روز جمعه دبیرکل ناتو پس از آن بود که یکی از مقام‌های ارشد دفتر دبیرکل ناتو در اظهارنظری گفته بود اوکراینی‌ها می‌‌توانند بخشی از سرزمین خود را در ازای عضویت در پیمان ناتو به روسیه واگذارند.

مقام‌های ارشد نظامی-دولتی اوکراین بارها تاکید کرده‌اند که تا زمان خروج کامل نیروهای روسیه از مناطق اشغال‌شده اوکراین، حاضر به پذیرش هیچ توافقی یا شروع گفت‌وگوهای صلح با روسیه نیستند.

بیشتر از جهان