کمک مالی ۲.۱ میلیارد دلاری پنتاگون به اوکراین

خبر این کمک مالی پیش از آماده شدن اوکراین برای یک ضدحمله پیش‌بینی‌شده منتشر می‌شود

از زمان حمله روسیه در فوریه ۲۰۲۲، دولت جو بایدن بیش از ۳۷.۶ میلیارد دلار کمک امنیتی به اوکراین داده است-AFP

پنتاگون روز جمعه اعلام کرد که ۲.۱ میلیارد دلار کمک تسلیحاتی به اوکراین خواهد داد. این بسته کمک جدید شامل تامین مالی برای خرید مهمات بیشتر، باتری سیستم موشکی پاتریوت، سیستم‌های دفاع هوایی هاوک، موشک، و پهپادهای کوچک پوما می‌شود. این پهپادها را می‌توان با دست پرتاب کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این بودجه یکی از بزرگ‌ترین بسته‌هایی است که دولت آمریکا به اوکراین می‌دهد. خبر این کمک مالی پیش از آماده شدن اوکراین برای یک ضدحمله پیش‌بینی‌شده منتشر می‌شود. هدف این ضدحمله‌ بازپس‌گیری قلمرو تصرف شده اوکراین از روسیه است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

برخلاف تجهیزات و تسلیحات و مهمات ساخت آمریکا که اغلب از ذخایر پنتاگون ارسال و به‌سرعت به اوکراین تحویل داده می‌شود، این بسته جدید کمک مالی در چارچوب طرح کمک امنیتی اوکراین تامین می‌شود و قرار است در ماه‌ها یا حتی سال‌های آینده، برای اطمینان از تامین نیازهای امنیتی آینده اوکراین، صرف شود.

پنتاگون در بیانیه‌ای گفت: «این بسته نشان‌دهنده تعهد مداوم آمریکا به توانایی‌های حیاتی کوتاه‌مدت اوکراین و همچنین حفظ ظرفیت پایدار نیروهای مسلح آن کشور برای دفاع از قلمرو خود و جلوگیری از تجاوز روسیه در درازمدت است.»

این دور کمک‌های مالی همچنین شامل مهمات برای موشک‌های هدایت‌شونده لیزری، مقدار نامعلومی مهمات برای توپخانه، و بودجه برای آموزش و پشتیبانی و تعمیر و نگهداری تجهیزات خواهد بود.

شماری از مقام‌های دولت آمریکا اذعان کرده‌اند که جنگ اوکراین در روزهای اخیر شدت یافته است، اما بیشتر تمرکز در اوایل این هفته بر فاجعه سد کاخوفکا در رودخانه دنیپرو بود. کاخ سفید و پنتاگون روز پنجشنبه تاکید کردند که همچنان در پی یافتن مسئول این آسیب هستند.

اگرچه آمریکا مایل به دادن میلیاردها دلار سلاح و کمک‌های دیگر به اوکراین بوده است، دولت جو بایدن روشن کرده است که نیروی جنگی آمریکا به داخل اوکراین اعزام نخواهد شد. پت رایدر، دبیر مطبوعاتی پنتاگون، روز پنجشنبه گفت که ارتش آمریکا هیچ برنامه‌ای برای مشارکت مستقیم در تخلیه مناطق آسیب‌دیده از فروپاشی سد ندارد.

از زمان حمله روسیه در فوریه ۲۰۲۲، دولت جو بایدن بیش از ۳۷.۶ میلیارد دلار کمک امنیتی به اوکراین داده است.

بیشتر از جهان