فروریختن پل معلق در هند؛ دست‌کم ۱۳۳ نفر جان باختند

این رویداد یکی از بدترین حوادث هند در سال‌های اخیر است

پس از فروريختن يک پل معلق در غرب هند، تيم‌های امداد ارتش روز دوشنبه، ۳۱ اکتبر (۹ آبان)، در جست‌وجوی افرادی‌اند که در پی این حادثه مفقود شده‌اند. بر اثر فروریختن این پل ۱۴۳ ساله بر روی رودخانه ماچو در ايالت گجرات، صدها نفر در آب افتادند و دست‌کم ۱۳۳ نفر جان باختند. این رویداد یکی از بدترین حوادث هند در سال‌های اخیر است.

هاش سنگوی، وزير امور داخلی در دولت محلی گجرات، به خبرنگاران گفت که مرگ ۱۳۳ نفر تایيد شده است و بسياری ديگر نیز با وضعيت وخيم در بيمارستان‌ها بستری شده‌اند. سرویس‌های اضطراری و امدادگران برای جست‌وجوی بازماندگان فعالیت می‌کنند. او گفته است که بیشتر قربانیان این حادثه را نوجوانان، زنان، و افراد مسن تشکیل می‌دهند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

مقام‌های مسئول می‌گویند که ساختار پل تحت تاثیر وزن صدها نفر فرو ريخت. تصاویر امنیتی این فاجعه نشان می‌دهد که پل با تکان‌های شدید می‌لرزد و افرادی که می‌کوشند با استفاده از حصار فلزی پل خود را روی آن نگه دارند، پس از شکستن گذرگاه آلومینیومی، به رودخانه سقوط می‌کنند.

تصاویر از محل فاجعه نشان می‌دهد که پل از وسط نصف شده و کابل‌های آن در چندین جا شکسته است. دست‌کم ۱۷۷ نفر از رودخانه بیرون کشیده شده‌اند. جیگار خنت، از مسئولان بخش اطلاعات در گجرات، می‌گوید تیم‌های نیروی زمینی، نیروی دریایی و نیروی هوایی، در جست‌وجوی افرادی‌اند که مفقود شده‌اند.

به گزارش رویترز، در حالیکه خانواده‌ها برای جان‌باختگان سوگواری می‌کنند، توجهات به این نکته جلب شده است که چرا این پل که در اواخر دهه ۱۸۰۰ میلادی به دست انگلیسی‌ها ساخته شده بود و به مثابه یک «شگفتی مهندسی» به آن نگاه می‌شد، فرو ریخت و چه کسی ممکن است مسئول این واقعه باشد.

دولت محلی قراردادی ۱۵ ساله برای تعمیر و نگهداری این پل با یک شرکت مستقر در موربی به نام آجانتا امضا کرده بود. این شرکت عمدتا به تولید ساعت و دوچرخه‌های الکتریکی شهرت دارد.

شرکت آجانتا در ۲۶ اکتبر پل را بازگشایی کرده بود. ۲۶ اکتبر نخستین روز سال نو گجراتی است که با فصل جشنواره هندوها مصادف است، و جاذبه این پل تازه بازگشایی‌شده، صدها نفر را به خود جذب کرده بود.

ساندیپسین زالا، از مقام‌های شهر موربی، به روزنامه «ایندین‌اکسپرس» گفت که این شرکت بدون به دست آوردن تاییدیه لازم، پل را بازگشایی کرده است. این ادعا را نمی‌توان مستقلا تایید کرد، اما دولت ایالتی گفته است که تیم ویژه‌ای برای بررسی این فاجعه تشکیل داده است.

بیشتر از جهان