تاجر بریتانیایی برای کمک به اوکراین در جنگ با روسیه هواپیماهای جنگی می‌خرد

محمد ظهور، مولتی میلیونری است که با خواننده مشهور اوکراینی ازدواج کرده است

محمد ظهور، تاجر بریتانیایی ساکن لندن و همسرش کاملیا - سال ۲۰۱۸ - Sergey Gritsenko via Wikipedia Commons

تاجر نیکوکاری به نام محمد ظهور پس از مذاکره با اوکراین هواپیما خرید.

گزارش‌ها حاکی از آن است که یک تاجر بریتانیایی ساکن لندن برای کمک به نیروهای نظامی اوکراین در جنگ کنونی علیه روسیه، دو فروند هواپیمای جنگی خریده ‌است.

محمد ظهور، مولتی میلیونری که با خواننده مشهور اوکراینی ازدواج کرده است، در جمع‌آوری بودجه و کمک مالی از داخل بریتانیا و دیگر قسمت‌های اروپا برای اسکان مجدد پناهجویان مشارکت داشته است.

آقای ظهور ۶۶ ساله، این هواپیما را که گمان می‌رود جت جنگنده باشد، پس از مذاکره با مقام‌های اوکراینی خریداری کرد. کاملیا، همسر او در مصاحبه‌ای با رسانه‌های اوکراینی گفت که شوهرش ابتدا در مورد آشکار کردن کمک‌های نظامی‌اش سکوت اختیار کرده بود، اما حالا «ظهور به من چراغ سبز نشان داده است که حرف بزنم.»

خانم ظهور گفت، علاوه بر هواپیماهای جنگی، شوهرش همچنین در حال حاضر در ساخت پروژه‌ای یک میلیون پوندی برای پناهجویان اوکراینی در آلمان شرکت دارد.

دو مقام اوکراینی گفتند که آن‌ها از برنامه‌های آقای ظهور برای اهدای هواپیماها خبر داشته‌اند، اما به دلایل امنیتی و محرمانه بودن موضوع نمی‌توانستند وارد جزئیات بشوند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

آقای ظهور چندین سال در همپستد در شمال لندن و پایتخت اوکراین، کی‌یف، زندگی کرده است. کاملیا، ۹ سال پیش حرفه موسیقی‌اش را در انگلستان به راه انداخت.

آن‌ها در سال ۲۰۱۳ در برنامه «ملاقات با روس‌ها» (Meet the Russians) حضور یافتند؛ برنامه واقع‌نمای بریتانیایی ساخت فاکس تی‌وی در مورد مردم ثروتمندی که از روسیه و اتحاد جماهیر سابق آمده بودند و در لندن زندگی می‌کردند.

آقای ظهور که در دهه ۱۹۷۰ از پاکستان با عنوان دانشجو به اوکراین رفته بود، بنیان‌گذار و مالک گروه ایستیل (ISTIL) است، دارایی‌هایش در آن زمان شامل کارخانه فولاد در دونتسک بود که در سال ۲۰۰۹ آن را به قیمت تقریبی ۷۶۰ میلیون پوند به وادیم وارشاوسکی، نماینده پارلمان روسیه فروخت. او همچنین مالک پیشین روزنامه کی‌یف پست به زبان انگلیسی است که همان سال آن را خرید و در سال ۲۰۱۸ فروخت.

منابع سیاسی می‌گویند آقای ظهور در گذشته پس از روشن‌سازی در مورد یک خلاف‌کاری در قرارداد دفاعی، با چند مقام اوکراینی زدوخورد داشته است.

در ماه مارس در پی تهاجم روسیه، آقای ظهور در مصاحبه‌ای با عرب نیوز گفت: «در واقع برای ما وقتش رسیده است که سکوت نکنیم. باید موضع خود را اعلام کنیم. من آشکارا طرف اوکراین را می‌گیرم، زیرا پس از دیدن [گزارش‌ها] در غرب، رسانه‌های روسیه و اوکراین می‌توانم ببینم که چه کسی راستش را می‌گوید.»

«الان، در واقع وقت آن است که همه به نفع اوکراین حرف بزنند، در غیر این صورت هر کشور بزرگی، همسایه بغلی‌اش را قورت می‌دهد.»

© The Independent

بیشتر از جهان