کشف دو سیاره عجیب که از آسمانشان سنگ می‌بارد

این سیاره‌ها بسیار داغ‌تر از آن‌ است که انسان بتواند در آن‌ها ساکن شود

داده‌های ناشی از رصد مشتری‌های بسیار داغ به دانشمندان کمک می‌کند تا برای [بررسی] اطلاعات سیاره‌های فراخورشیدی شبیه به زمین آماده شوند - Canva

پژوهش جدیدی از تلسکوپ فضایی هابل جزئیاتی درباره دو سیاره «مشتری بسیار داغ» منتشر کرده است که در یکی از آن‌ها سنگ تبخیر شده می‌بارد و اتمسفر دیگری را ستاره‌اش «آفتاب سوخته کرده» است.

«مشتری‌های داغ» سیاره‌های فوق‌العاده بزرگی‌اند که به دلیل نزدیکی به خورشید، دمای سوزانی دارند. دمای این اجرام به بیش از ۱۶۰۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد که برای تبخیر بیشتر فلزات ازجمله تیتانیوم به اندازه کافی داغ است و از جمله داغ‌ترین اتمسفرهای سیاره‌ای محسوب می‌شوند که بشر تاکنون کشف کرده است.

دیوید سینگ از دانشگاه جانز هاپکینز در بالتیمور مریلند، یکی از نویسندگان دو مطالعه‌ای که درباره این سیاره‌ها نوشته شده است، می‌گوید: «ما هنوز درک خوبی از آب‌وهوا در محیط‌های سیاره‌ای دیگر نداریم»

«زمانی که شما به زمین نگاه می‌کنید، همه پیش‌بینی‌های هواشناسی ما هنوز با چیزهایی تنظیم شده‌اند که می‌توانیم اندازه‌گیری کنیم؛ اما وقتی که به یک سیاره فراخورشیدی دور می‌روید، توان پیش‌بینی محدودی دارید زیرا شما یک نظریه عمومی درباره اینکه همه چیز در اتمسفر چگونه به یکدیگر وابسته است و [آب‌وهوا] چگونه به شرایط حاد واکنش نشان می‌دهد در اختیار ندارید. حتی اگر شیمی و فیزیک پایه را بدانید، نمی‌دانید که آب‌وهوا چگونه به روش‌های پیچیده‌ای از روی نشانه‌ها تعیین می‌شود.» 

یکی از این سیاره‌ها به نام WASP-178b در فاصله تقریبی ۱۳۰۰ سال نوری از ما واقع شده، اتمسفری بدون ابر دارد که یک طرف آن مدام به سمت ستاره‌اش است. اتمسفر سیلیکون مونوکسیدی آن در حال چرخش است و طوفان‌هایی با سرعت بیش از ۲۰۰۰ مایل بر ساعت (۳۲۱۸ کیلومتر بر ساعت) ایجاد می‌کند، در حالی که این گاز در سمت تاریک این سیاره سرد می‌شود و ابرهایی را تشکیل می‌دهد که از آن‌ها سنگ می‌بارد و این سنگ‌ها [با رسیدن به] سطح سیاره بخار می‌شوند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

سیاره دیگر KELT-20b است که جریان نور فرابنفش ستاره [میزبان] این سیاره، یک لایه حرارتی در اتمسفر آن ایجاد می‌کند - که به گفته دانشمندان، پیش از این هرگز مشاهده نشده است. گوانگوای فو از دانشگاه مریلند کالج پارک درباره این سیاره اسرارآمیز که در فاصله ۴۰۰ سال نوری از ما واقع شده است می‌گوید: «ما تاکنون هرگز نمی‌دانستیم که ستاره میزبان چگونه به‌طور مستقیم بر جو یک سیاره اثر می‌گذارد. نظریه‌های بسیاری وجود داشت‌، اما اکنون نخستین داده‌های مشاهده شده را در اختیار داریم.» 

فو می‌گوید: «طیف نشری KELT-20b بسیار با مشتری‌های داغ تفاوت دارد.» «این شواهد قانع‌کننده‌ای است که نشان می‌دهد سیاره‌ها، ایزوله [و مستقل از ستاره‌شان] نیستند بلکه ستاره میزبانشان بر آن‌ها اثر می‌گذارد.»

اگرچه این سیاره‌ها بسیار داغ‌تر از آن‌ است که انسان بتواند در آن‌ها ساکن شود، اما بررسی آن‌ها می‌تواند دانسته‌هایی را در اختیار دانشمندان قرار دهد که به درک جو سیاره‌هایی که می‌توانند میزبان حیات انسان باشند کمک کند. داده‌های ناشی از رصد مشتری‌های بسیار داغ به دانشمندان کمک می‌کند تا برای [بررسی] اطلاعات سیاره‌های فراخورشیدی شبیه به زمین آماده شوند. 

© The Independent

بیشتر از علوم