دود آتش‌سوزی‌های آمریکا به اروپا رسید

آتش‌سوزی‌ ایالت‌های کالیفرنیا، اورگن و واشینگتن حدود ۳۰.۳ میلیون تن کربن منتشر کرده است

JOSH EDELSON / AFP

محققان روز چهارشنبه گفتند که طبق تصاویر ماهواره‌ای، دود آتش‌سوزی‌های ناخواسته غرب ایالات متحده به اروپا رسیده است.

طبق داده‌هایی که سامانه خدمات پایشگری جوی کوپرنیک اتحادیه اروپا گردآوری کرده است، دود ناشی از این آتش‌سوزی‌ها با طی مسافت هشت هزار کیلومتر در جو زمین به بریتانیا و سایر بخش‌های شمال اروپا رسیده است.

طبق اعلام مرکز اروپایی پیش‌بینی میان‌مدت وضعیت هوا با کمک شماری از سامانه‌های پایشگری ماهواره‌ای کوپرنیک، آتش‌سوزی‌های ایالت‌های کالیفرنیا، اورگن و واشینگتن حدود ۳۰.۳ میلیون تن کربن منتشر کرده است.

مارک پرینگتون محقق ارشد و کارشناس آتش‌سوزی‌های ناخواسته سامانه خدمات پایشگری جوی کوپرنیک گفت: «میزان و دامنه این آتش‌سوزی‌ها خیلی بیشتر از تمامی مواردی بوده است که طی ۱۸ سال از سال ۲۰۰۳ به بعد در داده‌های پایشگری ما ثبت شده است.»

به گفته پرینگتون طبق اندازه‌گیری‌های ماهواره‌ای، ضخامت دود این آتش‌سوزی که با عمق نوری هواویز(ای.او.دی) نشان می‌دهند خیلی زیاد است.

او  گفت: «طبق مشاهدات ما که اندازه‌گیری‌های زمینی مستقل هم آن را تایید می‌کند، میزان ای.او.دی به عدد هفت یا بیشتر رسیده است که خیلی زیاد است. برای این که تصویری از این رقم به دست بدهم باید بگویم اگر ای.او.دی برابر یک هم باشد نشانگر وجود مقدار زیادی هواویز در جو است.»

اسوشیتدپرس

بیشتر از جهان