مشاور روحانی: دولت مخالف افزایش قیمت بنزین بود، «جایی دیگر» اصرار داشت

حسام‌الدین آشنا می‌گوید، آمار کشته‌های اعتراضات سراسری آبان ۹۸ دقیق نیست

رویترز می‌گوید در جریان سرکوب اعتراض‌های آبان‌ماه ۱۵۰۰ نفر کشته شدند/AFP

حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی حسن روحانی، مدعی شده است که «جایی دیگر» افزایش قیمت بنزین را پیگیری می‌کرد و دولت با افزایش قیمت بنزین مخالف بود.

گرچه آقای آشنا به‌صراحت نگفته که این «جای دیگر»، چه سمت و مقامی در جمهوری اسلامی است ولی اشاره او به دستور صادره از سوی آن فرد و توان او برای تغییر نظر دولت، تنها می‌تواند اشاره به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی باشد.

مشاور حسن روحانی در گفتگو با ماهنامه اندیشه پویا گفت که «مسئله افزایش قیمت بنزین از چهار سال پیش مطرح بوده، و ما دو سال پیش تصمیم گرفتیم قیمت بنزین را افزایش ندهیم. وقتی آثار اقتصادی گران شدن بنزین بررسی شد دولت دید که جامعه آمادگی این اقدام را ندارد. برای همین هم تصمیم گرفته نشد قیمت بنزین افزایش پیدا کند. تا این‌که که از خارج از دولت پیگیری شد که این موضوع چه شد؟ و بعد از آن افزایش قیمت بنزین در دستور کار دولت قرار گرفت.»

علی خامنه‌ای در سراسر دوران رهبری‌اش غالباً مسئولیت تصمیم‌هایی که به تنش و درگیری ختم می‌شود را نپذیرفته است. در موضوع افزایش قیمت بنزین نیز رسانه‌های نزدیک به او، دولت روحانی را تصمیم‌گیرنده و مجری افزایش قیمت بنزین اعلام می‌کنند و می‌گویند که خامنه‌ای تا لحظه آخر از این موضوع اطلاع نداشته و تنها پس از موافقت سران سه قوه و اعلام نظر موافق کارشناسان به اجرای این طرح، تن داده است.

در بامداد ۲۴ آبان ۱۳۹۸، قیمت بنزین در ایران به‌صورت ناگهانی ۳۰۰ درصد افزایش یافت. این موضوع سبب برپایی تظاهرات سراسری در بیش از ۱۰۰ شهر ایران شد. سپاه، بسیج و نیروی انتظامی بلافاصله وارد عمل شدند و با استفاده از اسلحه جنگی و ادوات نظامی، اعتراضات مردمی را سرکوب کردند. در جریان این اعتراضات تعدادی از معترضین به دست نیروهای نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی کشته شدند.

هیچ نهادی در جمهوری اسلامی تاکنون مسئولیت سرکوب این اعتراضات و کشتار مردم را به عهده نگرفته است و مشاور حسن روحانی نیز در همین گفتگو می‌گوید که رئیس‌جمهور دستوری برای کشتن مردم و استفاده از اسلحه جنگی نداده است: «هیچ نهادی مسئولیت مستقیم تیراندازی را نپذیرفته است. رئیس‌جمهور هم هیچ گزارشی از این ماجرا ندارد. قطعاً رئیس‌جمهور کسی نیست که گفته باشد مردم را بکشید.»

ابهام دیگر در مورد اعتراضات آبان ۹۸، تعداد کشته‌های آن است. جمهوری اسلامی هشت ماه پس از سرکوب این اعتراضات، تعداد کشته‌ها را ۲۳۰ نفر اعلام کرد. این رقم را مجتبی ذوالنور، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعلام کرده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

حال آقای آشنا می‌گوید که آمار کشته‌ها بر اساس اینکه چه نهادی گزارش داده باشد، متفاوت است و روحانی از قوه قضائیه خواسته تا آمار واقعی را بر اساس اطلاعات سازمان پزشک قانونی اعلام کنند: «در مورد کشته‌شدگان، اعداد متفاوتی به رئیس‌جمهور اعلام می‌شود. نیروی انتظامی یک‌چیز می‌گوید، وزارت کشور چیز دیگری می‌گوید، وزارت بهداشت و درمان هم عدد دیگری را می‌گوید. حرف رئیس‌جمهور در نهایت این است که پزشکی قانونی باید اعلام کند چون همه این کشته‌شدگان در آخر به آنجا رفته‌اند. ممکن است در نگاه اول متوجه نشویم ایشان چه می‌گوید، اما پزشکی قانونی متعلق به قوه قضائیه است و زمانی که ایشان می‌گوید پزشکی قانونی تعداد را اعلام کند، منظورش این است که مسئولیت این کار با قوه قضائیه است.»

خبرگزاری رویترز و وزارت خارجه آمریکا تعداد کشته‌های این اعتراضات را حدود ۱۵۰۰ نفر می‌دانند و عفو بین‌الملل نیز تاکنون توانسته مرگ ۳۰۴ نفر را مستند کند و گفته است که آمار واقعی کشته‌ها احتمالاً رقمی بیش از این ۳۰۴ مورد است.

بیشتر از