گوگل مانع به روز رسانی سیستم آندروئید گوشی‌های هوآوی می‌شود

دولت ترامپ شرکت چینی سازنده گوشی‌های هوشمند تلفن را در لیست سیاه قرار داد

گوگل مجوز آندروئید هوآوی را پس از آن که دولت ترامپ شرکت چینی سازنده گوشی‌های هوشمند تلفن را در لیست سیاه قرار داد، به حالت تعلیق درآورد.

این عمل باعث جلوگیری از دریافت نرم افزارهای مهم و به روز رسانی‌های امنیتی گوشی‌های هوآوی خواهد شد و همچنین توانایی آنها برای دسترسی به برنامه‌های محبوب گوگل مانند «مَپ (نقشه)» و «یوتیوب» را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

هوآوی یکی از تولید کنندگان تلفن است که از سیستم عامل آندروئید که توسط گوگل طراحی شده بر روی تلفن وتبلت‌های خود استفاده می‌کند. مشتریان کنونی می‌توانند گوشی‌ها و برنامه‌های موجود در آن‌ها را به روز کنند، اما قادر به دسترسی به یک نسخه جدیدتر از سیستم عامل اندروئید نخواهند بود. این مشکل می‌تواند تلفن‌های شرکت را فاقد نسخه‌های مهم امنیتی و سایر ویژگی‌های به‌روزرسانی کند.

آندروئید اعلام کرد که به جهت «تبعیت از اقدامات اخیر دولت ایالات متحده» تدابیر لازم را اتخاذ کرده است. این خبر می‌تواند اشاره‌ای به فرمان اجرایی، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا باشد که گویا با هدف ممنوعیت فعالیت دستگاه‌های هوآوی در شبکه‌های ایالات متحده، گفته است که شرکت چینی هوآوی را تحت نظارت جدی صادرات قرار می‌دهد.

فرمان دونالد ترامپ  که از کشور یا شرکت خاصی نام نبرده است به دولت آمریکا اجازه می‌دهد ارائه تکنولوژی و خدمات به "مخالفین خارجی که توانایی وارد آوردن خطرات غیر قابل قبول به امنیت ملی" را ممنوع اعلام کند.

در همین حال، سرلشگر بازنشسته، رابرت اسپالدینگ، مدیر ارشد پیشین بخش برنامه ریزی های راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا با نگارش مقاله ای در دیلی تلگراف گفت: «بریتانیا باید عمق توانمندی آمریکا در مقابل هوآوی را درک کند.»

وی افزود: «این شبهه نباید برای سایر کشورها به وجود بیاید که فرمان اجرائی اخیر آقای ترامپ در مورد ممنوعیت شرکت‌هایی مانند هوآوی از شبکه‌های آمریکا صرفاً یک تفکر ثانویه و در پیامد جنگ بازرگانی آزاد میان آمریکا و چین است».

آقای اسپالدینگ گفته است: جدّیت بیانیه آقای ترامپ این نکته را یادآور می‌شود که تا چه میزان آمریکا در مورد این مسئله مصمم است و بریتانیا باید عمق این توانمندی و جدیت را درک کند.

به نظر وی: «فراموش کردن مفهوم اقدامات رئیس جمهور آمریکا اشتباه مهلکی است در مورد آنکه آمریکا تا چه حد به امنیت خود، آن هم در دنیایی که هر روز خطرناک‌تر می‌شود اهمیت می دهد».

هیچ یک از شرکت های گوگل و یا هوآوی برای اظهار نظر در مورد آخرین تحوّلات این موضوع در دسترس نبودند.

© The Independent

بیشتر از جهان