آمریکا بار دیگر قطعنامه آتش‌بس در نوار غزه را وتو کرد

آنتونیو گوترش ماده ۹۹ منشور سازمان ملل را با هدف آتش‌بس دائمی در غزه فعال کرده بود

ایالات متحده روز جمعه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را که خواهان آتش‌بس فوری در نوار غزه شده بود را وتو کرد. خبرگزاری فرانسه به‌نقل از رابرت وود، معاون نماینده ایالات متحده در سازمان ملل نوشت تصویت این قطعنامه، هیچ حرکت روی به جلویی نبود و از واقعیت عینی جدا بود.

۱۳ عضو دائم و موقت شورای امنیت سازمان ملل، به پیش‌نویس قطعنامه کوتاهی که توسط امارات متحده عربی ارائه شده بود رای مثبت دادند. در این میان، بریتانیا رای ممتنع داد. اما ایالات‌متحده، به عنوان یکی از اعضای دائم این شورا، این قطعنامه را وتو کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه ۸ دسامبر (۱۷ آذر) به درخواست آنتونیو گوترش و امارات متحده‌ عربی تشکیل جلسه داد تا پس از هفته‌ها در مورد آتش‌بس فوری رای‌گیری کند.

گوترش روز چهارشنبه در نامه‌ای به شورای امنیت گام فوق‌العاده‌ای برای پایان دادن به جنگ جاری در غزه برداشت. او به ماده ۹۹ منشور سازمان ملل متحد استناد کرد که به دبیرکل امکان می‌دهد «هر موضوعی را که به نظر او ممکن است حفظ صلح و امنیت بین‌المللی را تهدید کند به شورا امنیت ارجاع دهد.»

در دهه‌های اخیر، هیچ دبیرکلی چنین درخواستی را مطرح‌ نکرده‌ بود. به گزارش خبرگزاری فرانسه، پس از ارسال نامه فوری گوترش، امارات متحده عربی پیش‌نویس قطعنامه‌ای را برای را‌ی‌گیری در روز جمعه آماده کرد. نخستین سخنران جلسه شورای امنیت سازمان ملل آنتونیو‌ گوترش، دبیرکل این سازمان بود.

جدیدترین نسخه این قطعنامه را روز پنجشنبه خبرگزاری فرانسه دیده بود. در این سند، اوضاع انسان‌های در غزه «فاجعه‌بار» خوانده شده و بر برقراری آتش‌بس پافشاری شده است.

در این پیش‌نویس کوتاه همچنین بر خواست حفاظت از غیرنظامیان، آزادی فوری و بدون قید و شرط همه گروگان‌ها، و دسترسی به نوار غزه برای ارسال کمک‌های بشردوستانه تاکید شده است.

نماینده دولت آمریکا، قدرتمندترین متحد اسرائیل، که یکی از طرح قطعنامه‌های قبلی را وتو کرد و ایده آتش‌بس را رد کرد، گفته است که قطعنامه جدید شورا در این مرحله «مفید» نخواهد بود.

الی کوهن، وزیر امور خارجه اسرائیل، روز چهارشنبه پس از استناد گوترش به ماده ۹۹ گفت که دوره تصدی گوترش «خطری برای صلح جهانی» است.

آنتونیو گوترش در جلسه شورای امنیت سازمان ملل گفت: «نگرانم که گسترش تنش‌ها در یمن و سوریه و عراق و لبنان برای جامعه جهانی فاجعه‌بار باشد.» گوترش در این سخنرانی تاکید کرد که «بیش از ۱۰۰ نفر از همکارانش تا کنون در نوار غزه کشته شده‌اند.» به گفته دبیرکل سازمان ملل، جهان شاهد یکی از «فاجعه‌بارترین آمار قربانیان امدادگر و متصدی صلح در تاریخ سازمان ملل است.»

گوترش خطاب به جامعه جهانی گفت: «حتی موفق نشدیم خانواده‌های اعضای سازمان ملل را نجات دهیم. من ادای دین می‌کنم به همه امدادگران سازمان ملل که با جدیت و قاطعیت به کارشان ادامه می‌دهند.» گوترش با اعلام‌ این‌ که «گذرگاه رفح برای عبور و مرور کامیون‌های کمک‌رسانی» به‌تنهایی مناسب نیست، تاکید کرد که برخلاف ادعای اسرائیل، کمک‌های بشردوستانه به‌علت سخت‌گیری‌های شدید ارتش اسرائيل است که به‌ دست شهروندان نمی‌رسد.  

گوترش گفت: «بیش از هفده‌ هزار نفر در جریان بمباران اسرائیل در نوار غزه کشته‌ شده‌اند. آماری فاجعه‌بار که هر روز بیشتر می‌شود.» 

دبیرکل سازمان ملل متحد گزارش کاملی از نابودی ده‌ها مسجد و مدرسه و بیمارستان در نوار غزه داد و گفت که «مردم در غزه دیگر جایی برای فرار و در پناه ماندن ندارند.» او تاکید کرد که «وضع بهداشت در اردوگاه‌های سازمان ملل» فاجعه‌بار است، زیرا فقط «یک دوش برای صدها نفر و یک توالت برای ده‌ها نفر موجود است.»‌

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

دبیرکل سازمان ملل متحد در مورد ریسک بزرگ «گرسنگی و بیماری‌های واگیردار در نوار غزه» به جامعه جهانی هشدار داد. او گفت که در هفته‌های اخیر،‌ از هر ۱۰ ساکن غزه در شمال این باریکه، ۹ نفر دست‌کم ۲۴ ساعت گرسنگی کشیده است.  

دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرد که اکنون فقط ۱۴ بیمارستان از ۳۶ بیمارستان غزه کار می‌کند که همه‌ آن‌ها نیز با کمبود وحشتناک دارو و تجهیزات پزشکی مواجه‌اند.

گوترش از اسرائیل خواست هرچه سریع‌تر به آتش‌بس تن دهد. دبیرکل سازمان ملل تنها راه برقراری صلح پایدار در خاورمیانه را وجود دو کشور مستقل اسرائیل و فلسطین خواند. او از جامعه بین‌المللی و شورای امنیت سازمان ملل خواست که هرچه سریع‌تر برای برقراری صلح کاری بکنند. او گفت: «با فاجعه انسانی بزرگی روبه‌روییم و باید جوابگوی تاریخ باشیم.» 

ریاض منصور، نماینده تشکیلات خودگردان فلسطین در سازمان ملل، که پس از دبیرکل سازمان ملل در این جلسه صحبت‌ کرد، هدف اسرائیل در «نابودی حماس» را بهانه‌ای برای نابود کردن کل فلسطین و فلسطینیان خواند.  

منصور گفت که نابودی حماس و جنگ با حماس، که نخست‌وزیر اسرائیل مطرح می‌کند، فقط بهانه است. اسرائیل یک هدف بیشتر ندارد و آن نابودی فلسطین و فلسطینیان است. 

به گفته او، اسرائیل وعده می‌دهد که مکان‌های امنی برای فلسطینی‌ها در غزه وجود دارد، اما دولت اسرائیل «دروغ می‌گوید.»

به گفته او، «فقط در طول دو ماه، اسرائیل بیش از ۱۷ هزار فلسطینی، از جمله هفت هزار کودک، را کشته است. بیمارستان‌ها و مدرسه‌ها و نانوایی‌ها را بمباران کرده و جان ده‌ها روزنامه‌نگار را گرفته است. هدف اسرائیل نسل‌کشی فلسطینی‌ها است.»

در واکنش به سخنان نماینده فلسطین، گیلاد اردان، نماینده دائم اسرائیل در سازمان ملل متحد، سرچشمه همه مشکلات در نوار غزه را گروه حماس خواند. نماینده اسرائیل در سازمان ملل گفت: «حماس تنها مسئول وضع فاجعه‌بار در نوار غزه است.» او ادامه داد که دولت نتانیاهو «تا نابودی کامل حماس به حمله در نوار غزه ادامه می‌دهد.» 

اردان بار دیگر حماس را به جعلی خواندن آمار کشته‌ها و خلق اعداد غیرواقعی کشته‌شدگان متهم کرد. او گفت: «چگونه است که فقط زنان و کودکان در میان قربانیان نوار غزه‌اند.»‌

گیلاد اردان، نماینده اسرائیل در سازمان ملل، گفت که تنها راه برقراری صلح، حمایت جامعه جهانی از اسرائیل برای پایان دادن به حماس و نابودی این گروه است. 

اردان با «نازی خواندن گروه حماس» و اینکه اعضای این گروه «سر کودکان را می‌برند و به زنان تجاوز می‌کنند»، اعلام‌ کرد آتش‌بس امکان‌پذیر نیست. گیلاد اردان گفت: «موافقت با آتش‌بس چراغ سبز جامعه جهانی به اقدام‌های وحشتناک حماس است.»

به گفته اردان، حماس با مظلوم‌نمایی و ارائه نمایش می‌خواهد توجه جامعه جهانی را جلب کند تا به آتش‌بس دست پیدا کند. او از مقام‌های سازمان ملل خواست نیروهای حماس را مسئول اصلی تمام فجایع اخیر در نوار غزه بخوانند.

نماینده امارات متحد عربی در سازمان ملل متحد، که کشورش پیش‌نویس قطعنامه آتش‌بس پیشنهادی کنونی را تنظیم کرده است، ضمن هشدار دادن به جامعه جهانی، تاکید کرد که کشتار در نوار غزه باید هرچه سریع‌تر پایان یابد. 

نماینده امارات متحد عربی در سازمان ملل با تشکر از سخنان دبیرکل این سازمان اعلام‌ کرد که اوضاع فلسطینی‌ها در نوار غزه بحرانی‌ و فاجعه‌بار است. او از جامعه‌ جهانی خواست هرچه سریع‌تر برای برقراری آتش‌بس در نوار غزه اقدام کنند. امارات از اسرائیل خواست هرچه سریع‌تر به قوانین بین‌المللی گردن بگذارد و به خواست شورای امنیت سازمان ملل برای برقراری آتش‌بس بشردوستانه تن دهد.

نماینده آمریکا نیز در این جلسه ضمن حمایت قاطع از اسرائیل گفت برقراری هرگونه آتش‌بس فوری در نوار غزه به گروه حماس زمان می‌دهد که اقدام‌های تروریستی‌اش را سازمان‌دهی مجدد کند. او گفت که دولت آمریکا حامی وجود دو کشور مستقل است، اما در حال حاضر دلیلی برای برقراری آتش‌بس موقت نمی‌بیند.

بیشتر از جهان