۱۲ تن از گروگان‌های اسرائیلی و ۳۰ تن دیگر از زندانیان فلسطینی آزاد شدند

اکسیوس: اگر روزی ۱۰ گروگان آزاد شود عملیات ارتش اسرائيل برای ۹ روز متوقف می‌شود

سربازان اسراییلی در شمال نوار غزه-- ۲۸ نوامبر ۲۰۲۳-MAHMUD HAMS / AFP

شامگاه سه‌شنبه، در پایان پنجاه و سومین روز جنگ میان ارتش اسرائیل و نیروهای حماس، در چارچوب توافق آتش‌بس موقت، ۱۲ تن از گروگان‌ها و ۳۰ تن دیگر از زندانیان فلسطینی آزاد شدند.

گروه پنجم گروگان‌هایی که حماس آن‌ها را آزاد کرد و وارد خاک اسرائيل شدند شامل ۹ زن و یک دختر نوجوان اسرائیلی، و دو گروگان با تابعیت تایلندی است. هم‌زمان سازمان زندان‌های اسرائیل نیز شامگاه سه‌شنبه تایید کرد در چارچوب توافق دولت اسرائیل با حماس، ۳۰ تن دیگر از زندانی‌های فلسطینی آزاد شدند.  بر اساس گزارش‌هایی منتشر شده این ۳۰ تن، شامل ۱۵ زندانی زن فلسطینی و ۱۵ نوجوان پسر زیر ۱۸ ساله‌ می‌شود.

وب‌سایت خبری آکسیوس به‌نقل از یک مقام آگاه اسرائیلی نوشت: دولت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، این آمادگی را دارد که اگر حماس متعهد شود روزانه ۱۰ گروگان را آزاد کند، عملیات ارتش اسرائیل در نوار غزه تا ۹ روز متوقف می‌شود.

در این میان، نخستین هواپیمای دولتی آمریکا حامل کمک‌های انسان‌دوستانه برای ساکنان نوار غزه شامگاه سه‌شنبه در فرودگاهی در شمال شرقی مصر، در نزدیکی گذرگاه مرزی رفح، به زمین نشست. این کمک‌ها قرار است از طریق نهادهای سازمان ملل در اختیار مردم عادی و غیرنظامیان غزه قرار گیرد.

پیش‌تر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گفته بود که به ازای آزادی هر ۱۰ گروگان بیشتر، آتش‌بس ۲۴ ساعت دیگر تمدید می‌شود.

در مرحله نخست توافق اسرائیل و حماس برای آتش‌بس چهار روزه در غزه که از هفت صبح جمعه به اجرا در آمد و هفت صبح سه‌شنبه به پایان رسید، در مجموع ۱۵۰ زندانی فلسطینی و ۶۹ گروگان اسرائیلی و گروگان‌های کشورهای دیگر که در اختیار حماس بودند، آزاد شدند.

حماس در حمله هفتم اکتبر به اسرائیل ۲۴۰ نفر را گروگان گرفته است و همچنان دست‌کم ۱۵۸ گروگان دیگر در اختیار دارد.

بیشتر از