اسکار ۲۰۲۴ پس از جشنواره فیلم ونیز برگزیدگان جدیدی دارد

«اوپنهایمر» رقابتی دشوار در پیش خواهد داشت

جشنواره فیلم ونیز با اهدای جوایز به برگزیدگان به کار خود پایان داد ـ Tiziana FABI / AFP

رقابت آتی اسکار که بعد از جشنواره فیلم ونیز برگزار می‌شود بهترین فیلم برگزیده جدیدی دارد.

روز شنبه، (۹ سپتامبر) این مراسم [جشنواره فیلم ونیز] با اهدای جایزه به بهترین فیلم‌ها و بازی‌هایی که طی دو هفته گذشته به نمایش درآمدند، به پایان رسید.

شیر طلایی، جایزه برتر جشنواره به فیلم «بیچارگان» (The Poor Things) با بازی اما استون و ساخته یورگوس لانتیموس رسید. این نخستین فیلم لانتیموس بعد از «سوگلی» (The Favourite) است که اسکار بهترین بازیگر زن را در سال ۲۰۱۹ نصیب اولیویا کولمن کرد.

پیروزی این فیلم آن را به طور رسمی در جایگاه نخستین نامزد جدی برای جایزه بهترین فیلم قرار می‌دهد چون این جایزه نشانگر آن است که در طول فصل آینده جوایز چه فیلمی جوایز دیگری را به دست خواهد آورد.

در سال ۲۰۲۰، «سرزمین عشایر» ساخته کلوئی ژائو جایزه برتر جشنواره فیلم ونیز را دریافت کرد و ۶ ماه بعد برنده جایزه بهترین فیلم اسکار شد. «شکل آب» برنده بهترین فیلم و «روما» و «جوکر» نامزد [دریافت این جایزه] در فهرست سال‌های گذشته قرار داشتند.

«تمام زیبایی و خونریزی» برنده سال گذشته، مستندی ساخته نن گلدین، نامزد دریافت اسکار مستند شد اما جایزه را «ناوالنی» برد.    

تونی مک‌نامارا «بیچارگان» را از رمانی به همین نام نوشته آلسدر گری (۱۹۹۲) اقتباس کرده و داستان بلا باکستر استون است که دانشمندی باهوش و نامتعارف به نام دکتر گادوین باکستر (ویلم دفو) او را زنده کرده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

مارک رافلو، رامی یوسف، جراد کارمایکل و کریستوفر ابوت نیز در این فیلم بازی می‌کنند که بعد از نخستین نمایش در جشنواره ونیز مورد تشویق قرار گرفت.

این فیلم در ۸ دسامبر در ایالات متحده آمریکا و در ۱۲ ژانویه ۲۰۲۴ در بریتانیا و ایرلند اکران خواهد شد. این فیلم در بریتانیا نخستین بار در جشنواره فیلم لندن [موسسه فیلم بریتانیا] (بی‌اف‌آی) در ماه اکتبر نمایش داده خواهد شد.

در زمان نگارش این مقاله، سایر فیلم‌هایی که اکنون در اسکار ۲۰۲۴ مدعی دریافت جایزه بهترین فیلم‌اند عبارت‌اند از فیلم‌های پرفروش «باربی» و «اوپنهایمر» و فیلم تحسین‌شده «زندگی‌های گذشته».

فیلم‌های در دست ساخت نیز فیلم جدید مارتین اسکورسیزی، «قاتلان ماه گل» (Killers of the Flower Moon) ، فیلم «استاد» با بازی بردلی کوپر درباره لئونارد برنشتاین آهنگساز، و فیلم «بازمانده‌ها» ساخته الکساندر پاین است.

سایر برندگان برتر جشنواره فیلم ونیز عبارت‌اند از:‌ «شیطان وجود ندارد»، فیلم جدید ریوسوکه هاماگوچی کارگردان «ماشینم را بران» که برنده جایزه بزرگ هیئت داوران شد و ماتئو گارونه که جایزه بهترین کارگردانی را برای «من کاپیتان»‌ دریافت کرد.

«مرز سبز» اثر آگنیشکا هولاند، درامی درباره بحران مهاجرت در اروپا در مرز لهستان و بلاروس است که برنده جایزه ویژه هیئت داوران شد.

پیتر سارسگارد نیز جایزه بهترین بازیگر مرد را برای «خاطره» فیلم جدید میشل فرانکو با بازی جسیکا چستین دریافت کرد و «پرتره» ساخته سوفیا کوپولا که درباره زندگی خصوصی پرسیلا و الویس پریسلی است، جایزه بهترین بازیگر زن را برای کیلی اسپانی به ارمغان آورد.

هیئت داوران به ریاست دیمین شزل عبارت بودند از صالح بکری، جین کمپیون، میا هانسن-لوو، گابریله ماینتی، مارتین مک دانا، سانتیاگو میتر، لورا پویتراس و شو چی.

گزارش تکمیلی از خبرگزاری‌ها

© The Independent

بیشتر از فیلم