کشف سریع‌ترین ستاره‌های گریزان در کهکشان راه شیری

پژوهشگران بر این باورند که در کهکشان راه شیری ممکن است ستارگان پرسرعتی وجود داشته باشند که از کهکشان‌های دیگر آمده‌اند

ستارگان گریزان که در اثر انفجارهای عظیم کیهانی به درون فضا پرتاب شده‌اند، با سرعتی فراتر از حد تصور از میان کهکشان راه شیری عبور می‌کنند.

این ستارگان به حدی سریع حرکت می‌کنند که در‌نهایت از کهکشان ما خارج می‌شوند. پژوهشگران بر این باورند که همین اتفاق ممکن است برای کهکشان ما نیز بیفتد و ستارگانی بیگانه متعلق به کهکشان‌های دیگر نیز، به همین طریق از کهکشان ما گذر کنند.

به گزارش یاهو نیوز، مقاله‌ای که این دو ستاره گریزان کشف‌شده را شرح می‌دهد این ستارگان را از میان شش ستاره کوتوله سفید با سرعت بالا مشخص کرده و شناخته است.

«ابرنواختر نوع یکم ای» زمانی رخ می‌دهد که دو ستاره که یکی از آن‌ها کوتوله سفید است، به دور یکدیگر می‌گردند.

کوتوله سفید در یک رخداد ابرنواختر نوع یکم اِی، ماده را از یک ستاره دیگر جمع می‌کند تا زمانی که هسته کوتوله سفید به نقطه‌ای می‌رسد که یک واکنش فرار، انفجار گرماهسته‌ای به راه می‌اندازد.

دانشمندان بر این باورند که ابرنواخترهای با سرعت بالا را نوع به‌خصوصی از ابرنواخترهای نوع یکم اِی، یعنی ستاره «دی ۶» (D6) که انفجار دوم را به راه می‌اندازد، پرتاب می‌کنند. پدیده‌ای که به‌عنوان سناریوی «دو انفجار-دو تبهگنی-با هدایت و تحریک دینامیکی» شناخته می‌شود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به گزارش ساینس ‌آلرت، ستارگانی که در اثر انفجار «دی ۶» پرتاب می‌شوند، با سرعتی بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر بر ثانیه حرکت می‌کنند و این سرعت به‌قدری زیاد است که این ستارگان می‌توانند از کهکشان راه شیری فرار کنند و به فضای بین کهکشانی بروند.

این ستارگان با کمک داده‌های ماموریت «گایا»، پروژه‌ سازمان فضایی اروپا (ESA) که در حال تهیه نقشه سه‌بعدی دقیق از کهکشان است، کشف شده‌اند.

دانشمندان از داده‌های گایا به‌منظور پیدا کردن چهار ستاره پرسرعت استفاده کردند که گمان می‌رود در اثر پرتاب «دی ۶» به این سرعت رسیده باشند، و این به معنای آن است که احتمالا تعداد بیشتری از این نوع ستارگان وجود دارد.

پژوهشگران بر این باورند که در کهکشان راه شیری ما ممکن است ستارگان پرسرعتی وجود داشته باشند که از کهکشان‌های دیگر آمده‌اند.

آن‌ها می‌نویسند: «اگر بخش قابل‌توجهی از (ابرنواخترهای نوع یکم اِی) بتوانند ستاره (دی ۶) تولید کنند، در این صورت، کهکشان ما احتمالا باید بیش از ۱۰ میلیون عدد از این ستارگان را به فضای بین کهکشانی پرتاب کرده باشد.»

به گفته دانشمندان، در سراسر مسیری که خورشید در کهکشان طی می‌کند اصولا باید تعداد زیادی از ستارگان کم‌نور و نزدیک «دی ۶» وجود داشته باشد که کهکشان ما را ترک می‌کنند و از آن خارج می‌شوند.

بیشتر از علوم