بلینکن به لاوروف: بازداشت روزنامه‌نگار آمریکایی پذیرفتنی نیست

بلینکن در گفت‌وگوی تلفنی با لاوروف خواهان آزادی اوان گرشکوویچ شد

ایوان گرشکویچ، روزنامه‌نگار آمریکایی بازداشت شده در مسکو- DIMITAR DILKOFF / AFP

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز یکشنبه، ۲ آوریل ۲۰۲۳ (۱۳ فروردین)، گفت با همتای روس خود، سرگئی لاوروف، تلفنی صحبت کرده و خواهان آزادی اوان گرشکوویچ شده است؛ گرشکوویچ خبرنگار روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال است که چند روز پیش در روسیه بازداشت و زندانی شد.

از سال گذشته میلادی که روسیه به اوکراین حمله کرد، بلینکن و لاوروف کمتر تماس تلفنی داشته‌اند. بلینکن دستگیری گرشکوویچ را «غیر قابل پذیرش» دانست و خواهان آزادی او و پل ویلان، شهروند آمریکایی دیگر محبوس در روسیه، شد. 

از سوی دیگر وزارت خارجه روسیه نیز تماس تلفنی بلینکن با لاوروف را تایید کرد. این وزارتخانه در بیانیه‌ای ادعای کرملین را تکرار کرد و گفت گرشکوویچ هنگام ارتکاب «فعالیت‌های غیرقانونی، گیر افتاده» است. آمریکا و وال‌استریت ژورنال این اتهام را تکذیب می‌کنند. 

بریتنی گینر، ستاره بسکتبال آمریکایی که سال گذشته ۱۰ ماه در روسیه زندانی بود، صبح یکشنبه از دولت آمریکا خواسته بود که از «تمام ابزارهای ممکن» برای آزادی گرشکوویچ استفاده کنند. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

گرینر دسامبر ۲۰۲۲ در پی تلاش‌های دولت بایدن، با یک مجرم روس معاوضه شد و به آمریکا بازگشت. او و همسرش، شرل چرینر، در بیانیه‌ای که یکشنبه در اینستاگرام منتشر شد، از تلاش‌های بایدن برای آزادی گرینر تشکر و در ادامه چنین تاکید کردند: «باید هر چه در توان داریم انجام دهیم تا او [گرشکوویچ] و تمام شهروندان آمریکا به خانه بازگردند.»

مقام‌های روسیه روز پنجشنبه، ۳۰ مارس (۱۰ فروردین)، اعلام کردند گرشکوویچ دستگیر شده و «مظنون به جاسوسی به نفع دولت آمریکا» است؛ هرچند گرشکوویچ منکر این اتهام است. اگر مسکو او را محاکمه کند، ممکن است به ۲۰ سال حبس در یکی از زندان‌های دوردست روسیه محکوم شود. در پرونده‌های مربوط به اتهام‌های جاسوسی در روسیه، تقریبا تمام متهمان محکوم می‌شوند. 

سال گذشته غیر از گرینر، دو زندانی دیگر هم بین آمریکا و روسیه مبادله شدند. تروور رید، سرباز سابق آمریکایی، به اتهام تعرض به دو پلیس (که او و خانواده‌اش منکر این اتهام بودند) دو سال در مسکو زندانی بود. او آوریل گذشته با کنستانتین یاروشنکو، خلبان روس که به جرم قاچاق مواد مخدر حکم زندان طولانی در آمریکا گرفته بود، معاوضه و آزاد شد.

اما مقام‌های روسیه می‌گویند صحبت از معاوضه زندانی در مورد گرشکوویچ، زود است. سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه،‌ پنجشنبه یادآوری کرد که معاوضه‌های قبلی زمانی صورت گرفتند که گرینر و رید از دادگاه حکم گرفته بودند و مشغول سپری کردن دوران زندان خود بودند.

بیشتر از جهان