دعوت از دبیر کل سازمان ملل متحد برای خلع سلاح حزب‌الله

دعوت از آنتونیو گوترز

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد بار دیگر بر خلع سلاح حزب‌الله و متوقف کردن عملیات نظامی این سازمان در سوریه، تأکید کرد. در گزارش شش ماهه، شماره ۲۹، وابسته به اجرای قطعنامه ۱۵۵۹ شورای امنیت سال ۲۰۰۴، که روز جمعه، سوم ماه مه منتشر شد، دبیر کل سازمان ملل متحد، بار دیگر خواهان خلع سلاح حزب‌الله شد.

گوترش با اشاره به اهمیت رشد اقتصادی برای دولت جدید لبنان، گفت: لبنان همچنان نیاز مبرم به ایجاد یک استراتژی دفاع ملی دارد که بعنوان یگانه نهاد نظامی با صلاحیت به دفاع از استقلال و حاکمیت این کشور، بپردازد و لازم است تمامی سلاح‌ها و جنگ افزارهای لبنان در اختیار همین تشکیلات نظامی باشد. زیرا این مسئله، اساس حاکمیت و استقلال لبنان را شکل می‌دهد.

دبیر کل سازمان ملل متحد افزود: قرار داشتن هر گونه سلاح و جنگ افزار در دست گروه‌ها و سازمان‌های غیر دولتی و حضور شبه نظامیان مسلح، تهدید بزرگی برای امنیت و ثبات لبنان است. تداوم مسلح بودن حزب‌الله و دسترسی این سازمان خارج از کنترل دولت، به جنگ افزار‌های پیشرفته، باعث نگرانی‌های زیادی می‌شود.

دخالت های حزب‌الله در سوریه

از سوی دیگر، دبیر کل سازمان ملل متحد هشدار داد که دخالت‌های پیوسته حزب‌الله در سوریه می‌تواند، بحران سوریه را پیچیده‌تر سازد و میزان درگیری‌های موجود را به حدی افزایش دهد که سراسر منطقه را با تهدید روبرو کند.

گوترش از حزب‌الله و سایر احزاب لبنان خواست تا طبق موافقتنامه طائف و قعطنامه ۱۵۵۰ شورای امنیت که خواستار خروج کلیه نیروهای غیر لبنانی از خاک لبنان و خلع سلاح تمام شبه نظامیان است، از ادامه فعالیت‌های نظامی در داخل و خارج از کشور دست بکشند.

دبیر کل سازمان ملل متحد علاوه بر این که از دولت لبنان خواست تا مانع دستیابی حزب‌الله و دیگر گروه‌های مسلح به جنگ افزارها، شود، از کشورهایی که روابط نزدیک با حزب‌الله دارند خواست تا این سازمان را تشویق به تسلیم سلاح‌های این حزب، به دولت لبنان کنند. درخواست دبیر کل سازمان ملل، در واقع اشاره ضمنی به دولت ایران بود، که پشتیبان اصلی حزب‌الله به شمار می‌رود.

دبیرکل سازمان ملل ضمن صحبت در مورد توانایی‌های حزب‌الله گفت: ادامه فعالیت‌های نظامی حزب‌الله، می‌تواند لبنان را درگیر تنش‌ها و نا آرامی‌هایی کند که فرجام آن، برای دولت و ملت لبنان فاجعه بار باشد. با اشاره به همکاری‌های حزب‌الله به حوثی‌های یمن، گوترش افزود: فعالیت‌های حزب‌الله به میزان بسیار زیادی گسترش یافته است، مدت‌ها است که مشاوران سیاسی و مربیان نظامی حزب‌الله در خاک یمن هستند و حوثی‌ها را آموزش نظامی می‌دهند، این مسئله تهدید بزرگی برای منطقه و جهان محسوب می‌شود.

گفتنی است که حزب‌الله در فهرست سازمان‌های تروریستی ایالات متحده قرار دارد و تنها سازمانی است که پس از پایان جنگ داخلی لبنان در سال ۱۹۹۰، حاضر به تسلیم جنگ افزارهای خود به دولت لبنان نشد.