تغییرات اقلیمی: بهار زودهنگام در بخش‌هایی از آمریکا

چرا زمستان امسال برای میلیون‌ها آمریکایی بسیار گرم‌تر از معمول بوده است؟

با اینکه هنوز نزدیک به یک ماه تا فرارسیدنِ فصل بهار در نیم‌کره شمالی باقی مانده است، بخش‌هایی از آمریکا از همین حالا با نشانه‌های بهاری روبرو شده‌اند؛ واقعیتی که به گفته کارشناسان، از تاثیر تغییرات اقلیمی خبر می‌دهد.

روزنامه گاردین روز یکشنبه، ۲۶ فوریه (۷ اسفند)، در گزارشی به نشانه‌های بهاری بی‌سابقه در ایالت‌هایی مانند نیویورک، مریلند، کارولینای شمالی، اوهایو، تگزاس و آرکانزا اشاره کرد؛ مثلا شکوفه‌ کردن درختان در نیویورک یا سبز شدن برگ‌ درخت‌های سرخ افرا در کارولینای شمالی. زمستان امسال در بسیاری نقاط آمریکا گرم‌تر از حدی بوده است که پیش‌بینی می‌شد. گرچه این وضعیت بسیاری از مردم را خوشحال کرده است، بسیاری دیگر این ‌را نشانه بحران تغییرات اقلیمی می‌دانند و نگرانند. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

نیویورک، پرجمعیت‌ترین شهر آمریکا، جزو چندین شهری بود که ماه پیش گرم‌ترین ژانویه تاریخ ثبت‌شده خود را از سر گذراند. حال و هوای نیویورک این روزها کاملا بهاری است و کارشناسان می‌گویند در ۴۰ سال گذشته که نشانه‌های فصلی به دقت ثبت شده‌اند، چنین چیزی سابقه نداشته است. 

در بسیاری از بخش‌های شرق و جنوب شرق آمریکا، از جمله بخش‌هایی از مرکز ایالت تگزاس و جنوب شرقی آرکانزا، نیز بهار دست‌کم ۲۰ روز زودتر از موعد رسیده است. نشانه‌های مشابهی نیز در جنوب اوهایو و مریلند گزارش شده است. 

ترزا کریمینز، مدیر شبکه سراسری پدیده‌‌شناسی‌ و دانشمند زیست‌محیطی در دانشگاه آریزونا، گفت: «این موضوع کمی نگران‌کننده است و قطعا با زمان معمولی فرا رسیدن بهار مطابق نیست. شاید با توجه به مسیری که سیاره‌مان در آن قرار گرفته، جای تعجب نباشد.»

منطقه شمال شرق آمریکا به زمستان‌های سخت معروف است، اما امسال میلیون‌ها نفر چنان سرمایی در این فصل حس نکرده‌اند. تمام ایالت‌های منطقه موسوم به «نیوانگلند»، از جمله ایالت‌های ماساچوست و نیوهمپشر، گرم‌ترین ژانویه ثبت‌‌شده‌ خود را در ۱۵۵ سال گذشته از سر گذرانده‌اند. در نیویورک نیز ژانویه‌ امسال عموما گرم و کم‌برف، و دما حدود ۱۰ درجه بالاتر از متوسط تاریخی بود. در منطقه دریاچه‌های آب شیرین نیز در ماه فوریه شاهد کمبود یخ در قیاس با دوره‌های زمانی مشابه بودیم.

بیشتر از جهان