اولین مصاحبه سلمان رشدی پس از سوءقصد: نوشتن برایم سخت شده است

سلمان رشدی می‌گوید به انتقام علیه عامل حمله شش ماه گذشته نمی‌اندیشد و ترجیح می‌دهد بیشتر به آینده فکرکند

سلمان رشدی، نویسنده کتاب آیات شیطانی، برای نخستین بار پس از سوءقصد تابستان گذشته، حاضر شد با یک رسانه نیویورکی مصاحبه کند. برنده جوایز مختلف ادبی با مجله نیویورکر به بهانه انتشار رمان جدیدش «شهر پیروزی»، گفت‌وگو کرد.

رمان‌نویس ۷۵ ساله بریتانیایی در مصاحبه با مجله نیویورکر گفت که نوشتن برای او بسیار دشوار شده است. نویسنده ۱۵ رمان محبوب در جهان به خبرنگار نیویورکر گفت: «می‌نشینم تا بنویسم، اما هیچ اتفاقی نمی‌افتد. حتی وقتی می‌نویسم، احساس می‌کنم ترکیبی بی‌محتوا و بیهوده درست کرده‌ام. چیزهایی را که می‌نویسم روز بعد حذف می‌کنم.»‌ رشدی می‌گوید کتاب «شهر پیروزی» را چند روز پیش از حمله به خود در مرداد ماه گذشته، به پایان رسانده بود.

رشدی مرداد‌ماه گذشته، در یک کنفرانس هدف حمله هادی مطر، آمریکایی لبنانی‌تبار، قرار گرفت.

این نویسنده هندی تبار می‌گوید به جای انتقام، قصد دارد به آینده بیندیشد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

رشدی می‌گوید اثرات حمله وحشیانه را همچنان با خود به همراه دارد و دچار بیماری «اضطراب و استرس پس از حمله» یا « پی‌تی‌اس‌دی» است.

رشدی چشم چپ خود را به‌طور کامل در این حمله از دست داد و دست چپش تقریبا فلج شده است. او می‌گوید سعی دارد با فیزیوتراپی بار دیگر قدرت دست چپش را به دست بیاورد.

رشدی عامل حمله به خود را یک «ابله» خواند و تاکید کرد که هیچ خشمی در دل ندارد. او در ۶ ماه گذشته، نزدیک به ۲۰ کیلوگرم از وزنش را از دست داده است.

بسیاری حمله هادی مطر به رشدی را نتیجه فتوای ۳۴ سال پیش روح‌الله خمینی می‌دانند. 

روح‌الله خمینی در زمان حیات خود، سلمان رشدی را «مهدورالدم» خوانده بود و این نویسنده بریتانیایی ناگزیر چندین سال تحت مراقبت بود و مخفیانه زندگی می‌کرد. در همین راستا، رشدی ۲۰ سال پیش اروپا را به مقصد نیویورک ترک کرده بود.