هشدار روحانی به عربستان سعودی و امارات متحده عربی: اگر ما نمی‌بودیم، صدام کشورهای شما را اشغال می‌کرد

روحانی گفت: زمانی که صدام قصد حمله به این دو کشور را داشت، ایران حاضر به کمک و همکاری نشد.‏

ایندیپندنت عربی- آسوشیتدپرس

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، روز چهارشنبه، ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ گفت: «عربستان سعودی و امارات متحده عربی، بقای خود را مدیون ایران بدانند، هنگامی که صدام قصد حمله به این دو کشور را داشت، ایران حاضر به کمک و همکاری نشد».

روحانی که در نشست کابینه صحبت می کرد، گفت: «اگر تصمیم خردمندانه ایران مبنی بر عدم همکاری با صدام نبود، امروز این دو کشور وجود نداشتند، آن‌ها بایستی خود را مدیون ایران بدانند.»

او گفت، صدام قبل از حمله به کویت (کشور همسایه عربستان سعودی)، به ایران اطلاع داده بود که دو کشور عراق و ایران به زودی مرز مشترکی به طول ۸۰۰ کیلومتر، خواهند داشت. او اضافه کرد: «صدام حسین در نامه به علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور فقید ایران، تصمیم به این موضوع را توضیح داده بود.»

رئیس جمهور ایران افزود: «این نشان می‌دهد که صدام علاوه بر اشغال کویت، قصد داشت عربستان سعودی، عمان، امارات متحده عربی و قطر را نیز اشغال کند.»

البته اظهارات رئیس جمهوری ایران، بخشی از واکنش‌های خشمگین این کشور در قبال تصمیم آمریکا مبنی بر عدم تمدید معافیت واردات نفت ایران، از تحریم‌ها است.

در مورد کمبود نفت ناشی از تحریم‌های ایران، کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که عربستان سعودی، امارات متحده عربی و سایر متحدان واشنگتن، این کمبود را جبران خواهند کرد.

آقای ابراهیم العساف، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، ضمن استقبال از این تصمیم آمریکا گفت: «این تصمیم، گامی لازم و اقدامی مناسب برای مقابله با سیاست‌های بی‌ثبات کننده رژیم ایران و حمایت آن از تروریسم جهانی، است.»

بیشتر از