افزایش شمار مالکان هواپیماهای شخصی در ایران

قیمت هواپیماهای فوق سبک ملخ‌دار دو نفره در ایران بین ۲ تا ۱۲ میلیارد تومان است و در ایران ۲۰۰ نفر مالک هواپیمای شخصی‌اند

هزینه پارکینگ هواپیماهای فوق سبک در سه فرودگاه اطراف تهران، ماهانه دست‌کم ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان است- Canva

دست‌کم ۲۰۰ نفر در ایران مالک هواپیماهای شخصی‌اند و هر سال ۲۰ تا ۳۰ نفر بر شمار مالکان این هواپیماها افزوده می‌شود. قیمت‌ این هواپیماهای فوق سبک از دو تا ۱۲ میلیارد تومان است و می‌توان با آن به کیش، ترکیه و جمهوری آذربایجان پرواز کرد، اما پروازشان بر فراز پایتخت و شهرهای بزرگ ممنوع است.

آمار مالکان هواپیماهای شخصی فوق‌ سبک را روزنامه همشهری در گزارشی اعلام کرد و نوشت که جت‌های شخصی به دلیل قیمت بالا، در ایران طرفداران زیادی ندارند و پولدارها بیشتر به داشتن هواپیماهای فوق سبک تک‌موتوره تمایل دارند.

 پیش‌تر، در سال ۱۳۹۷ نیز دبیر انجمن سرویس‌های هواپیمایی گفته بود که ۱۷۰ ایرانی مالک هواپیمای شخصی‌اند و محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی دولت دوازدهم، نیز گفته بود تعداد هواپیماهای شخصی در ایران اگر از تعداد هواپیماهای مسافربری فعال در کشور بیشتر نباشد، کمتر نیست.

این هواپیماهای شخصی تک‌موتوره با یک باک ۱۴۰ لیتری بنزین سوپر، می‌توانند تا دو هزار کیلومتر مسافت پرواز ‌کنند، ۳۸۰ کیلومتر بر ساعت سرعت دارند و مسیر تهران به کیش را در سه ساعت طی می‌کنند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

علاوه بر مناطق مختلف ایران، با این هواپیماها می‌توان به ترکیه، جمهوری آذربایجان و برخی دیگر از کشورهای منطقه نیز پرواز کرد، اما به نوشته روزنامه همشهری، هواپیماهای شخصی و از جمله هواپیماهای فوق سبک، «به هیچ وجه اجازه پرواز در داخل تهران یا شهرهای بزرگ» را ندارند و باید در حاشیه شهر پرواز کنند.

در این گزارش عنوان شده است که دلیل ممنوعیت پرواز هواپیماهای شخصی بر فراز تهران و شهرهای بزرگ، از جمله هواپیماهای فوق سبک، این است که اگر به هر دلیلی ناچار به فرود اضطراری شوند، امکان فرود در بیابان، زمین‌های بایر، یا مزارع حاشیه شهر فراهم باشد.

در این گزارش، قیمت هواپیماهای شخصی در ایران نیز در سه دسته هواپیمای «فوق سبک»، «جت‌های دو نفره»، و «جت‌های هشت نفره»، مبتنی بر ویژگی‌هایی مانند سرعت، امکانات، و برخوردار بودن آن‌ها از سیستم «اتوپایلوت» ذکر شده است.

قیمت هواپیماهای فوق سبک ملخ‌دار دو نفره در ایران بین ۲ تا ۱۲ میلیارد تومان است. قیمت جت‌های شخصی دو نفره بیش از ۴۰ میلیارد تومان، و قیمت جت‌های شخصی هشت نفره نیز بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان است.

به نوشته همشهری، همه این هواپیماهای شخصی موجود در ایران محصول معروف‌ترین نشان‌های تجاری دنیا در این عرصه‌اند و از آلمان و جمهوری چک وارد می‌شوند.

در اطراف تهران سه فرودگاه (فرودگاه پیام کرج، فرودگاه افلاک آسیا در شرق تهران، و فرودگاه آزادی در آبیک) از امکان پذیرش، پارک و نگهداری هواپیمای شخصی برخوردارند.

هزینه پارکینگ هواپیماهای فوق سبک در سه فرودگاه اطراف تهران، ماهانه دست‌کم ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان است.

علاوه بر قیمت‌های چندین میلیارد تومانی هواپیماهای فوق سبک و هزینه‌های چند ده میلیاردی ماهانه برای پارکینگ، نگهداری و آماده‌سازی این هواپیماها، هزینه آموزش خلبانی آن‌ها نیز شامل ۲۵ میلیون تومان برای «آموزش‌ تئوری» و ساعتی دو و نیم میلیون تومان برای آموزش «پرواز در آسمان» است.

پس از طی دوره آموزش خلبانی با دست‌کم ۱۵۰میلیون تومان هزینه، در صورت تایید سازمان هواپیمایی کشوری، برای این افراد گواهینامه بین‌المللی پرواز با هواپیمای فوق سبک صادر می‌شود.

در گزارش روزنامه همشهری به اسامی و هویت مالکان هواپیمای شخصی ملخ‌دار و نیز هواپیماهای شخصی جت دو نفره و جت هشت نفره در ایران، اشاره‌ای نشده است.