کانون نویسندگان ایران: حکومت مسئول هر گزندی است که به جان بکتاش آبتین برسد

بکتاش آبتین بارها به بهداری زندان اوین مراجعه کرده، اما مورد بی‌توجهی کادر پزشکی قرار گرفته بود

بکتاش آبتین، شاعر، فیلمساز و عضو زندانی کانون نویسندگان ایران است که در زندان به ویروس کرونا مبتلا شد - کمپین حقوق بشر در ایران

کانون نویسندگان ایران با صدور بیانیه‌ای نسبت به وخامت حال بکتاش آبتین ابراز نگرانی کرد. 

در این بیانیه که روز یکشنبه ،۲۸ آذر، صادر شد، با بیان این که تلاش کادر درمان برای بهبودی او موثر نبوده، تاکید شده است: «مسئولیت هر گزندی به جان و سلامت بکتاش آبتین متوجه حکومت و قوه‌ قضاییه‌ است زیرا آنچه امروز بر او می‌رود حاصل عملکرد مسئولان زندان و البته حکومتی است که با پرونده‌سازی و صدور حکم‌های درازمدت و بی‌پایه مخالفان و معترضان را در خطر مرگ قرار می‌دهد.»

بکتاش آبتین، شاعر، فیلمساز و عضو زندانی کانون نویسندگان ایران است که از ۲۲ آذر ماه در پی ابتلا به کرونا و وخیم‌تر شدن حالش با مرخصی استعلاجی از بیمارستان طالقانی به بیمارستان دیگری منتقل شد اما حالش بهبود نیافته است. 

در بیانیه کانون نویسندگان ایران آمده است: «بکتاش آبتین از زمان شروع علائم کرونا چندین بار به بهداری زندان اوین مراجعه کرده بود و هر بار بی هیچ تست یا معاینه‌ دقیقی با مشتی قرص به سلول بازگردانده شده بود؛ جایی که هم‌بندان‌اش می‌کوشیدند برای بهبود حال او کاری کنند؛ بی آنکه بدانند خود در معرض آلودگی به کرونا قرار گرفته‌اند. با بالا رفتن تب و فشار خون آبتین، مسئولان زندان او را به ناچار شبانه و بدون اطلاع خانواده و هم‌بندان‌اش به بیمارستان منتقل کردند. تنها پس از پیگیری هم‌بندان و مراجعه‌ خانواده به زندان بود که مشخص شد آبتین به بیمارستان طالقانی منتقل شده است. حتی انتقال به بیمارستان نیز باعث نشد که خانواده بتوانند از وضعیت سلامتی و بیماری او مطلع شوند.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در بخش دیگری از این بیانیه با اشاره به این که آبتین در روزهای نخست با وجود وخامت حال‌اش با پابند به تخت بیمارستان بسته شده بود و حتی نمی‌دانست که کسی از انتقال او به زندان با خبر شده است یا نه، آمده است: «مأموران امنیتی حتی از پذیرفتن مواد غذایی تهیه شده توسط خانواده‌ نیز امتناع می‌کردند. با تایید ابتلای او به کرونا و افزایش یافتن درگیری ریه، خانواده‌ آبتین تلاش خود را برای گرفتن مرخصی استعلاجی آغاز کردند تا بتوانند بر روند درمان او نظارت داشته باشند. این تلاش‌ها سرانجام ۲۲ آذر ماه و پس از مراجعه‌ خانواده و وکیل آبتین به زندان به نتیجه رسید و او برای مرخصی هفت روزه‌اش به سرعت به بیمارستان دیگری منتقل شد.»

همچنین در این بیانیه با ابراز نگرانی از این که «در وضعیت بکتاش آبتین با وجود تلاش‌های کادر درمان تا کنون بهبودی حاصل نشده» اضافه شده است: «روزهای نخست ابتلا به کرونا روزهای طلایی برای کادر درمان و بیمار است. آبتین این روزها را در زندان یا با پابند بر تخت بیمارستان در بی‌خبری، فشار روانی و تحت حفاظت نیروهای امنیتی گذرانده است. کانون نویسندگان ایران پیشتر نگرانی خود را در مورد سلامت بکتاش آبتین و دیگر اعضای در بند خود، رضا خندان (مهابادی)، کیوان باژن و آرش گنجی ابراز کرده و مسئولیت تأخیر در اعزام بکتاش آبتین به بیمارستان و هر گزندی به جان و سلامت او را متوجه حکومت و به ویژه قوه‌ی قضاییه‌ آن می‌داند.»

بکتاش آبتین، کیوان باژن و رضا خندان از مهر سال گذشته به اتهام «تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی» در زندان به سر می‌برند. بکتاش و خندان هر کدام به شش سال زندان و باژن به سه سال و نیم زندان محکوم شده‌اند.

۲۱ فروردین امسال ۳۳۷ تن از نویسندگان، شاعران و اهالی مستقل قلم و فرهنگ طی بیانیه‌ای، ضمن ابراز نگرانی نسبت به شیوع ویروس کرونا در زندان اوین و ابتلای بکتاش آبتین به این بیماری، خواستار آزادی او، رضا خندان مهابادی، کیوان صمیمی، کیوان باژن و سایر نویسندگان و فعالان فرهنگی در بند شدند.

در شهریور ماه امسال نیز انجمن قلم آمریکا با اعطای جایزه به این سه نویسنده زندانی ایرانی، خواهان آزادی آنها شده بود.