آتش سوزی در مرکز ترک اعتیاد بندرعباس

این آتش سوزی عمدی منجر به مرگ یک مددجو شد

معاون پیشگیری و درمان مرکز درمان سازمان بهزیستی کشور خبر خودکشی دسته جمعی معتادان به دلیل بدرفتاری مسئولان کمپ در بندرعباس را رد کرد. پیشتر، معاون عملیات آتش نشانی بندرعباس روز سه شنبه ۱۳ اسفند در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما واحد خلیج فارس از خودکشی دسته جمعی معتادان در یک کمپ ترک اعتیاد در بندرعباس خبر داده بود و آن را ناشی از بدرفتاری در کمپ عنوان کرده بود. حسن امینی زاده در این رابطه گفت: تعدادی از افراد حاضر در کمپ ترک اعتیاد آبشورک بندرعباس با محبوس کردن خود در ساختمان این کمپ و ایجاد آتش سوزی عمدی اقدام به خودکشی کردند. با ورود تیم عملیات آتش نشانی و تخریب بخشی از دیواره ساختمان افراد از این محل خارج شدند و یازده مصدوم به مراکز درمانی انتقال داده شدند. یک نفر نیز در این حادثه جان خود را از دست داد.

در پی انتشار این خبر، فرید براتی، معاون پیشگیری و درمان مرکز درمان سازمان بهزیستی کشور آن را تکذیب کرد. او به خبرگزاری ایسنا گفت: این آتش سوزی از سوی دو نفر از معتادان حاضر در کمپ مذکور به شکل عمدی و با استفاده از به آتش کشیدن "پتو" رخ داده است. بعد از اطلاع به مرکز آتش نشانی، مأموران در محل حادثه حاضر می‌شوند، اما به دلیل همراه نداشتن تجهیزات لازم برای باز کردن درب‌های کمپ، ناچار می‌شوند تا با شکافتن دیوار معتادان را خارج کنند. معتادان متجاهر عمدتاً به دلیل مصرف مواد صنعتی با مشکلات ریوی رو به رو هستند لذا این معتاد نیز به دلیل مشکل تنفسی قبل از رسیدن به مرکز درمانی جان خود را از دست داد.

معاون پیشگیری و درمان مرکز درمان سازمان بهزیستی کشور ضمن رد ادعای مدیرعامل آتش نشانی بندرعباس درباره وقوع خودکشی دسته جمعی در این کمپ به دنبال رفتار نامناسب با معتادان تصریح کرد: در وهله اول مدیرعامل آتش نشانی صاحب صلاحیت لازم برای اظهار نظر درباره نوع برخورد با معتادان نیست و به همین منظور بهزیستی استان نیز کمیته‌ای را تشکیل داده و این اظهارات را تکذیب کرده است. همچنین بعد از تکمیل نتایج بررسی‌ها، بهزیستی  پیگیری حقوقی و قضائی خواهد کرد.

براتی سده ادامه داد: همکاران ما در بهزیستی بندرعباس به شکل منسجم بر روی مراکز اقامتی و کمپ‌های درمان اعتیاد نظارت دارند و به نظر می‌رسد مدیرعامل آتش نشانی بندرعباس به دنبال پوشاندن نقص کادر اجرایی آتش نشانی این اظهارات را مطرح کرده است.

وی با بیان اینکه دو معتاد عامل آتش سوزی در این مرکز، از معتادانی بودند که به شکل داوطلبانه برای درمان به کمپ مراجعه کرده بودند، تصریح کرد: این دو نفر در حال حاضر تحویل مقام قضائی شده‌اند و مأموران در حال بررسی ابعاد این موضوع هستند.

مقامات دیگر نیز در مورد این اتفاق واکنش نشان دادند. رئیس محاکم انقلاب بندرعباس نیز با تکذیب این خبر، به تابناک گفت: پرونده قضایی در رابطه با فوت یکی از بهجویان این کمپ تشکیل و در شعبه ویژه قتل در حال رسیدگی است. در تحقیقات اولیه از دو نفر از متهمان دستگیر شده یکی از آن‌ها مدعی گردید با یکی از کارمندان این کمپ درگیر شده است و با ورود به سالن و بستن درب به ایجاد حریق در محل مذکور اقدام نموده است. نهایتا با همکاری آتش نشانی و تخریب دیوار کمپ، سایر افراد توانستند از محل خارج شوند.

احمدی منش افزود: یکی از این افراد که به آتش زدن کمپ اقدام کرده است دارای سابقه کیفری متعدد بوده و پیش از این تحت پیگرد قرار گرفته بود. دراین حادثه متاسفانه یک نفر از بهجویان که روز‌های پایانی درمانش را در این کمپ می‌گذراند بدلیل استنشاق دود غلیط ناشی از حریق فوت نمود و خوشبختانه مصدومان دیگر پس از معالجه ترخیص و یا برای ادامه درمان به کمپ‌های دیگر فرستاده شده اند. هر دو متهم این پرونده هم روز‌های پایانی درمانشان را سپری می‌نمودند.

وی با توجه به عدم تکمیل تحقیقات در خصوص علت وقوع حادثه و فوت یکی از بهجویان بیان داشت: اظهار نظر در خصوص دلایل وقوع صرفا به عهده مقامات قضایی است.

این مقام قضایی انتشار اخبار شتاب زده و غیرموثق دراین خصوص از طرف اشخاص غیرمسئول را رفتاری غیرحرفه‌ای و قابل پیگرد قضایی دانست و از همه اصحاب رسانه خواست اخبار صحیح را صرفا از طریق مراجع رسمی و ذی ربط مطالبه کنند.

مرکز ترک اعتیاد آبشورک بندرعباس سال ۹۶ از سازمان بهزیستی مجوز گرفته و ظرفیت نگهداری ۶۰ معتاد را دارد اما در روز حادثه ۱۲ مددجو در کمپ حضور داشتند که دو نفر از آنها جزو معتادان تبصره ۲ یعنی اجباری و از سوی دادستانی به این کمپ فرستاده شده‌اند.

معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: از زمانی که این مجوز برای کمپ صادر شده به صورت منظم تحت نظارت و بازرسی بهزیستی قرار داشته و در این مدت هیچ گونه شکایتی از کمپ نداشته‌ایم و خانواده این مددجویان راضی بوده‌اند تا جایی که حتی پس از حادثه آتش‌سوزی بسیاری از این افراد تمایل داشتند که در این مرکز بازگردانده شوند.

لازم به ذکر است که در همین هفته مرکز ترک اعتیاد دیگری در کرج دچار آتش سوزی شد.

مدیرکل بهزیستی استان البرز از وقوع آتش‌سوزی در یک کمپ ترک اعتیاد در پیشاهنگی کرج خبر داد و گفت: هیچ فرد بیماری در این کمپ حضور نداشته است.

‌اسدالله حیدری به ایسنا گفت: کمپی که در منطقه پیشاهنگی دچار حریق شده از یک ماه پیش به دلیل برخی تخلفات تعطیل شده بود. در این کمپ هیچ فرد بیماری نبوده و تنها مسئول کمپ در زمان حادثه در آن حضور داشته که به قصد خاموش کردن آتش تا حدودی دچار سوختگی شده است و علت آتش سوزی در دست بررسی است.


 

بیشتر از