کشف کاوشگر ناسا در صحرای شیلی به یافتن زندگی فرا زمینی کمک خواهد کرد

مقالات بلند ایندیپندنت

عکس تزئینی است

دانشمندان می گویند یک ربات ناسا در محیطی که شباهت زیادی با شرایط مریخ دارد مورد آزمایش قرار گرفت و نمونه های که این ربات به آن ها دست یافت می تواند انسان را برای یافتن زندگی بیگانه کمک کند.

این ربات کاوشگر نمونه های از خاک را از لایه های زیر سطح زمین بیرون آورد که حاوی میکروب های بسیار عجیب و ویژه بود که در شیارهای این بستر پخش شده بودند.

به نظر می رسد این میکروب های خارق العاده برای مقابله با آب محدود و کاهش مواد مغذی در خاک و همچنین کمبود مواد شیمی لازم، سازگاری پیدا کرده اند.

اکتشافات یاد شده  نه تنها نشان می دهد که کاوشگر ها قادر خواهند بود تا هر گونه زندگی نهفته را در مریخ یا جاهای دیگر جستجو کنند، بلکه برای اولین بار نشان داد که این میکروب های سخت جان، می توانند شبیه به گونه های ممکن زندگی در سیاره قرمز باشند.

این یافته ها در مجله میکرب شناسی« Frontiers in Microbiology » منتشر شده است، دانشمندان
می گویند که این یافته ها می تواند به پژوهش های جستجوی نشانه های زندگی در ماموریت های پیشروی مریخ کمک کند.

به گفته دانشمندان: کشف این گونه خاک های  زیرزمینی در کویر آتاکاما در شیلی، پیشرفتی است که اکتشافات آینده را  عملا به پیش می راند.

استیون پوینتینگ پروفسور کالج یله نیوس)  (Yale-NUS سنگاپور و برگزار کننده این پژوهش میکروب شناسی در یک صحبتی گفت، " ما نشان دادیم که یک کاوشگر خود کار می تواند خاک لایه های زیرین یک بیابان را در زمین که شباهت زیادی به مریخ دارد، کشف کند.

اهمیت این کشف در آن است که اکثر دانشمندان بر این باورند که هر گونه زندگی در مریخ، بایستی در زیر سطح آن قرار گیرد تا از شرایط سطحی خشن که در آن تابش های شدید، دمای پایین و کمبود آب زندگی را به چالش می کشد، فرار کند.

 “ما میکروب های یافتیم که با سطوح بالای نمک سازگاری پیدا کرده اند، شبیه به آنچه در لایه زیر مریخ انتظار می رود. این میکروب ها تفاوت زیادی با آنچه قبلا در کویر ها شناخته شده بود، دارند."

ناسا و آژانس فضایی اروپا هر دو در حال آمادگی برای ارسال کاوشگر ها به مریخ در سال 2020 هستند. این کاوشگر ها بر روی سطح مریخ پرسه خواهند زد و به دنبال یافتن شواهدی از زندگی در گذشته و یا در حال خواهند شد. همچنان کاوشگر ها به منظور تلاش برای یا فتن هر گونه زندگی میکروبی که ممکن است در زیر سطح آن پنهان شده باشد،به حفاری سطح مریخ می پردازند.

این نوع آزمایش ها کمک می کند تا ماموریت ها موفق شده و نشان دهد که کاوشگر ها قادر به سازش با محیط خشن بر روی مریخ می باشند.

لایه زیرین صحرای آتاکاما Atacama در شیلی بشدت خشک است و ده ها سال است که این کویر هیچ بارندگی را تجربه نکرده است. سطح این بیابان از خاک بسیار شور تشکیل شده است و تابش های فرا بنفش زیادی را دریافت می کند.

به گفته آقای پوینتینگ: "این نزدیکترین همخوانی با سطح مریخ است که می توانیم در زمین داشته باشیم و این همخوانی، آزمایش مأموریت های شبیه به مریخ را دقیق تر می سازد.

البته کاوشگر یاد شده در صحرای آتاکاما قرار داده شد تا دیده شود آیا می تواند نمونه های رسوبی را در عمق 80 سانتی متر زیر سطح مریخ را بالا بکشد. محققان دریافتند نمونه هایی که کاوشگر جمع آوری کرده است با نمونه های که با دست گرفته شده مشابه هستند، و این نشان می دهد که کاوشگر موفق بوده است.

آزمایش همچنان نشان داد که میکروب ها در شیار های از سطح زندگی می کنند که همسان با محیط دشوار زندگی است."

این نتایج قانون ساده همزیستی و زندگی میکروبی را بیان نموده و آنها را ساکنین جدی در دشوار ترین بخش زمین خوانده است، و نشان دهنده این است که زندگی گذشته یا حال در سیارات دیگر ممکن است تغییر پذیر باشد،"

این مطالعه از سوی دو نویسنده همکار: ناتالی کابلورل و کیم ورین-رودیس در موسسه جستجوی هوش فرا زمینیSETI  تشریح داده شده است.

"در حالی که نتیجه آزمون،  تشخیص را به چالش بیشتری می کشد، اما یافته های ما علایم احتمالی را برای راهبرد جستجوی حیات در مریخ، فراهم می سازد. این روند نشان می دهد که با استفاده از ربات هوشمند می توانیم به دنبال کشف حیات و انجام راهبردهای نمونه گیری باشیم."

دانشمندان اکنون امیدوارند که بتوانند حفاری را به ژرفای بیشتری در سطح زمین ادامه دهند و ببینند زندگی میکروبی تا چه میزانی از عمق قادر به رشد می باشد.

آقای پوینتینگ افزود: "پژوهشگران این ماموریت مریخ امیدوارند بتوانند حدود دو متر حفاری را انجام دهند. داشتن نتایج و سنجش های حفاری مستقر در زمین کمک زیادی برای شناسایی مشکلات نهفته و تفسیر نتایج، هنگامی که کاوشگر ها در آنجا مستقر می شوند، خواهد کرد."

تردیدی نیست که مطالعات زیست محیطی که امکان پیش بینی مناطق قابل سکونت برای جوامع میکروبی در خشن ترین محیط های زمین را برای ما فراهم می کند، برای یافتن حیات در سیارات دیگر نیز حیاتی خواهد بود.

بیشتر از