آمریکا دو وزیر سابق لبنان را به اتهام همکاری با حزب‌الله تحریم کرد

گامی در جهت «تغییر شکل دولت لبنان از طریق تحریم‌های جدید»

علی حسن خلیل، وزیر دارایی سابق لبنان-ANWAR AMRO / AFP

دولت دونالد ترامپ روز سه‌شنبه در اقدامی نادر دو وزیر سابق لبنانی را به اتهام همکاری با حزب‌الله و دست داشتن در فساد سیستماتیک تحریم کرد. اقدامی که به گزارش وال استریت ژورنال گامی در جهت «تغییر شکل دولت لبنان از طریق تحریم‌های جدید» به شمار می‌رود.

این روزنامه آمریکایی به نقل از مقامات مطلع گزارش داده که آمریکا دو مقام سابق لبنانی را به اتهام همکاری با حزب‌الله و فساد تحریم کرده و تحریم‌های بیشتری نیز در راه خواهد بود.

وال استریت ژورنال در این گزارش به حمایت جمهوری اسلامی از حزب‌الله نیز اشاره کرده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به گفته دیوید شنکر، معاون وزیر امور خارجه آمریکا، تحریم یوسف فنیانوس، وزیر سابق حمل و نقل و علی حسن خلیل، ‌وزیر سابق دارایی لبنان پیامی برای حامیان حزب‌الله و رهبران سیاسی لبنان است. او می‌گوید این دو مقام پیشین با حمای مادی و معنوی زمینه را برای فعالیت‌ گسترده‌تر حزالله فراهم کرده بودند. گفته می‌شود که این افراد در دور زدن تحریم‌های آمریکا نیز دست داشته اند.

به دنبال انفجار عظیم ماه گذشته در بندر بیروت و استعفای کابینه لبنان، آمریکا و فرانسه در تلاش برای کمک به اجرای اصلاحات گسترده سیاسی و اقتصادی در لبنان هستند.

بسیاری از ناظران بین‌المللی بر این باورند که نفوذ حزب‌الله در دولت‌های لبنان عامل اصلی ناکارآمدی دولت و فساد سیستماتیک در این کشور به شمار می‌رود.

بیشتر از جهان