بازداشت یک ایرانی در ترکیه برای آویزان کردن حوله‌ای با طرح پرچم بریتانیا

مردم در ترکیه معمولاً در روزهای ملی پرچم این کشور را از پنجره‌ها آویزان می‌کنند

در روز جشن ملی ترکیه مردم پرچم این کشور را به نمایش می‌گذارند-Ozan KOSE / AFP

مقامات ترکیه گفته‌اند در روز جشن ملی، مردی به جرم آویزان کردن حوله‌ای با طرح پرچم بریتانیا از یک ساختمان، بازداشت شد.

همسایگان به مسئولان شکایت کرده‌ و گفته‌اند نمایش پرچم بریتانیا اقدامی برانگیزاننده است. مرد بازداشت‌شده ایرانی است و حوله‌ای از ساختمانی در شهر قیصریه واقع در مرکز ترکیه آویزان کرده بود. طبق اعلام دفتر فرماندار ناحیه، این مرد در دفاع از خود گفته داشته حوله نم‌دارش را خشک می‌کرده است. 

در تعطیلات روز ملی بزرگداشت آتاتورک، جوانان و ورزش، که مردم ترکیه ۱۹ ماه مه آن را جشن می‌گیرند خبر نصب پرچم بریتانیا را به مقامات دادند. این روز یادبود آغاز جنگ استقلال ترکیه در سال ۱۹۱۹ علیه نیروهای حاضر در این کشور ازجمله بریتانیایی‌ها پس از جنگ جهانی اول بوده است. برای بزرگداشت این روز در سراسر کشور جشن‌هایی برگزار می‌کنند، ازجمله مراسم‌های دولتی، اجرای سرود ملی و آویزان کردن پرچم ترکیه از پنجره‌ها و ایوان خانه‌ها.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

عصر روز سه‌شنبه دفتر فرماندار قیصریه گفت مردم «پرچمی خارجی» دیده‌اند که از ایوان ساختمانی در نزدیکی آن‌ها آویزان شده‌ است. به گفته دفتر فرماندار، مردم در حال اجرای سرود ملی بوده‌اند که متوجه پرچم بریتانیا شده‌اند. سپس به مقامات قیصریه خبر دادند پرچمی از ایوان آویزان است و این مرد ایرانی به خاطر این موضوع بازداشت شد. به گزارش رسانه‌های محلی، پلیس مرد دستگیرشده را در میان کف و هلهله‌ همسایه‌ها با خود برد. 

ترکیه روز ورزش و جوانان را در حالی جشن گرفت که در پانزده استان این کشور ازجمله استانبول به علت همه‌گیری ویروس کرونا مقررات قرنطینه چهارروزه اجرا می‌شود. این کشور تصمیم گرفته به‌جای قرنطینه کامل فقط آخر هفته‌ها مقررات منع عبور و مرور را به اجرا درآورد، چون از اثرات احتمالی قرنطینه کامل بر اقتصاد نه‌چندان قوی خود هراس دارد.

افراد زیر ۲۰ سال و بالای ۶۵ سال هفته‌ها است در خانه حبس شده‌اند اما حالا اجازه دارند در روزهای مشخصی چند ساعت از خانه خارج شوند. بر اساس آمار جهانی خبرگزاری رویترز بیش از ۱۵۲ هزار و ۵۰۰ نفر در ترکیه به کووید۱۹ مبتلا شده‌اند. روز پنجشنبه شمار تلفات در ترکیه به ۴۲۲۲ نفر رسید.

© The Independent

بیشتر از جهان