شاهزاده رضا پهلوی: مردم ایران دنبال اهداف رژیم نیستند

شاهزاده رضا پهلوی: جهان باید به جای مماشات با جمهوری اسلامی از مردم ایران حمایت کند

شاهزاده رضا پهلوی در گفتگو با پیرس مورگان روزنامه‌نگار و مجری مشهور بریتانیایی با اشاره به اقدامات اخیر جمهوری اسلامی از جمله حملات شنبه شب به اسرائیل گفت: «بالاخره زمان آن فرا رسیده است که رژیم [جمهوری اسلامی] را پاسخگو کنیم و به باور من سیاست مماشات کارایی ندارد. این سیاست تنها رژیم را جسورتر می‌‌کند و عواقب وخیم‌تری را برای مردم پدید می‌آورد.»

شاهزاده رضا پهلوی همچنین رهبری قدرتمند را نیاز کنونی برای دستیابی به دموکراسی، آزادی و حقوق بشر در ایران دانست و افزود: «ما اکنون به رهبری قدرتمند نیازمندیم. از همان نوع رهبری که میان چرچیل و روزولت برای پایان دادن به جنگ جهانی دوم مشاهده کردیم. ما به نتیجه مشابه آن‌چه رونالد ریگان و مارگارت تاچر در پایان دادن به سیستم کمونیستی شوروی سابق در روسیه به‌دست‌ آوردند نیاز داریم. در حال حاضر به همان رهبری برآمده از جهان آزاد غرب در دفاع از دموکراسی، آزادی و حقوق بشر در کشوری نیاز داریم که می‌تواند عنصر محوری در تغییر اقدامات جمهوری اسلامی برای منحرف کردن ما از مسیر باشد.»

شاهزاده رضا پهلوی با مطرح کردن پتانسیل ایران برای تبدیل شدن به یک شریک استراتژیک و اقتصادی منطقه‌ای قابل اعتماد گفت: «به نظر من ایران می‌تواند به مهمترین شریک استراتژیک کشورهای کلیدی منطقه از جمله اسرائیل و عربستان سعودی و بقیه کشور‌ها تبدیل شود و ما باید با یکدیگر کار کنیم.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

شاهزاده رضا پهلوی افزود: «امیدوارم که رهبران جهانی در نهایت تصمیم بگیرند که این موضوع را به صورت بسیار جدی بررسی کنند و من آمده‌ام که از طرف هموطنانم نقطه‌نظراتمان را درباره این‌که چگونه می‌توانیم به یک راه‌حل برد برد دست یابیم با آن‌ها در میان بگذاریم. این راه‌حل چه از نظر امنیت ملی آن‌ها یا حتی از نظر اقتصادی به نفع مردم ایران و منافع این کشورها خواهد بود.»

شاهزاده رضا پهلوی در گفتگوی دیگری با اسکای نیوز درباره حملات جمهوری اسلامی ایران به اسرائیل و نحوه نگرش ایرانیان به این حملات گفت: «اکثر هموطنان من به این موضوع آن‌طور می‌نگرند که میلیاردها دلار صرف تسلیحاتی شده که در آخر مشخص شد کارایی نداشتند. این درحالی است که ایرانیان در وضع اقتصادی بسیار بدی قرار دارند.»

شاهزاده رضا پهلوی افزود: «کشور ما از این رژیم که سکه‌ای خرج نیازهای جامعه نمی‌کند، بهره‌ای نخواهد برد. این رژیم برای این که در قدرت بماند نیروهای نیابتی خود را در منطقه تامین مالی می‌کند. این علت اساسی وضعیت کنونی مردم ایران است و همانطور که می‌دانید و به باور من بسیاری از رهبران منطقه از جمله اسرائیل از آن به خوبی‌ مطلع‌اند، مردم ایران به هیچ عنوان دنبال اهداف این رژیم نیستند.»

شاهزاده رضا پهلوی درباره نحوه برخورد رهبران بین‌المللی با جمهوری اسلامی افزود: «اکنون زمان آن رسیده که دنیا تصمیم نهایی خود را با تغییر عمده در سیاست اتخاذ کند و به جای این که به دنبال مسیرهای مماشات که این رژیم را جسورتر می‌‌کند، با حمایت از مردم ایران به عنوان جایگزین به سیاست کنونی خود پایان دهند.»

شاهزاده رضا پهلوی در گفت‌و‌گویی با فاکس‌نیوز هم تاکید کرده بود که این جنگ، جنگ مردم ایران نیست و جنگ علی خامنه‌ای است.