حمله پهپادی حوثی‌ها؛ دو سرباز بحرینی در نزدیکی مرز عربستان سعودی و یمن کشته شدند

ارتش بحرین با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که این حمله برخلاف توقف عملیات نظامی بین طرف‌های درگیر در یمن رخ داده است»

دولت شناخته‌شده بین‌المللی یمن حمله به سربازان بحرینی را محکوم کرد‌ــ Reuters

ارتش بحرین روز سه‌شنبه ۲۶ سپتامبر (چهارم مهر) در بیانیه‌ای اعلام کرد که حمله پهپادی حوثی‌ها در روز دوشنبه به جان باختن دو سرباز بحرینی در مرز یمن و عربستان سعودی منجر شده است.

به گزارش العربیه، در بیانیه بحرین که خبرگزاری دولتی این کشور منتشر کرد، تاکید شده است که حوثی‌ها با «پهپادهای تهاجمی» به نیروهای بحرینی مستقر در امتداد مرز جنوبی عربستان سعودی حمله کردند. این بیانیه خاطرنشان کرد که حمله یادشده علی‌رغم توقف عملیات نظامی بین طرف‌های جنگ در یمن، رخ داده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

ارتش بحرین تاکید کرد که قربانیان «حین انجام وظیفه ملی برای دفاع از مرزهای جنوبی عربستان سعودی» جان باختند. عربستان سعودی در سال ۲۰۱۵ رهبری ائتلاف کشورهای عربی علیه حوثی‌های یمن را به عهده گرفت تا در حمایت از دولت این کشور که نزد جامعه بین‌المللی به رسمیت شناخته شده است، در برابر حوثی‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران وارد عمل شوند.

دولت رسمی یمن نیز این حمله را محکوم کرده است.

بر اساس بیانیه‌ای که خبرگزاری دولتی عربستان سعودی منتشر کرد، سخنگوی ائتلاف عربی در حال جنگ در یمن نیز این حمله را محکوم کرد و گفت که آن‌ها «حق پاسخ مناسب را برای خود محفوظ می‌دارند».

 خبرگزاری امارات نیز گزارش داد که رهبران این کشور جان باختن سربازان بحرینی را تسلیت می‌گویند و با بحرین اعلام همبستگی می‌کنند.

در همین حال، سفارت آمریکا در بحرین با ارسال پیام تسلیت به خانواده کشته‌شدگان اعلام کرد که در کنار متحد دیرینه‌اش می‌ایستد.

حمله حوثی‌ها در حالی رخ داد که وزارت خارجه عربستان سعودی روز چهارشنبه بیستم سپتامبر (۲۹ شهریور) با انتشار بیانیه‌ای، مذاکرات صلح با حوثی‌های یمن را مثبت ارزیابی کرد. حوثی‌ها پس از پنج روز مذاکره با مقام‌های سعودی برای پایان دادن به درگیری‌های هشت ساله در یمن، سه‌شنبه گذشته ریاض را ترک کردند. پس از پایان این مذاکرات، شاهزاده خالد بن سلمان، وزیر دفاع عربستان سعودی، اعلام کرد که ریاض بر تعهد به ترویج گفت‌وگو میان همه طرف‌های درگیر در یمن تاکید دارد.

حوثی‌ها از سال ۲۰۱۵ با ائتلاف نظامی دولت قانونی یمن به رهبری عربستان سعودی می‌جنگند؛ این درگیری‌های طولانی‌مدت به کشته شدن صدها هزار نفر منجر شده و ۸۰ درصد از جمعیت یمن را به کمک‌های بشردوستانه نیازمند کرده است.

آتش‌بس میان گروه‌های درگیر جنگ در سال ۲۰۲۲ با میانجی‌گری سازمان ملل حاصل و دو بار هم تمدید شد تا اینکه حوثی‌ها از تمدید آن برای بار سوم خودداری کردند. با این حال، در ماه‌های گذشته درگیری‌ها به میزان قابل‌توجهی کاهش یافته‌اند و حملات برون‌مرزی به عربستان سعودی هم ماه‌ها است متوقف شده‌اند.

بیشتر از جهان