پیام عید رهبر طالبان: امنیت وقتی به دست می‌آید که سرکشی تمام شود

رهبر طالبان در پیامش به حق تحصیل و کار زنان هیچ اشاره‌ای نکرده است

گروهی از نظامیان طالبان در شهر فیض‌آباد، مرکز بدخشان-OMER ABRAR / AFP

ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان، روز سه‌شنبه ۲۹ فروردین، در پیامی که به مناسبت عید فطر منتشر کرد، گفت که «عزت و امنیت و رفاه واقعی وقتی به دست می‌آید كه در کشور بغاوت و سركشی وجود نداشته باشد».

طالبان به نیروهای مخالف خود به‌ویژه مبارزان جبهه مقاومت ملی و جبهه آزادی افغانستان «باغی» یا «بغاوتگر» می‌گویند که به مفهوم سرکشی‌کننده در برابر نظام مشروع اسلامی است. ملا هبت‌الله ادعا کرد که پس از سال‌ها جنگ، سلطه طالبان باعث امنیت سراسری در افغانستان شده است و مردم باید در این زمینه شکرگزار باشند و دعا کنند.

ملا هبت‌الله در این پیام تاکید کرد که ملاها باید به مردم در زمینه خودداری از سرکشی در برابر فرمان‌های این گروه هشدار دهند و با نهادهای طالبان از جمله وزارت امر به معروف همکاری کنند.

در پیام رهبر طالبان در مورد تلاش‌های این گروه در زمینه وضع محدودیت‌ برای زنان، رسانه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی آمده است: «آثار فكری و اخلاقی نادرست دوران اشغال در حال پایان یافتن است.»

ملا هبت‌الله آخوندزاده با ادعای اینکه امنیت در سراسر افغانستان تامین شده است، گفت: «دشمن در این رابطه كوشش شوم می‎‌‌كند كه كشور ما را ناامن و ارگان‌های امارت اسلامی را ضعیف نشان دهند.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

رهبر طالبان که تاکنون هیچ سند و شاهدی از زنده بودن او دیده نشده است، در مورد روابط این گروه با دولت‌های همسایه، منطقه و جهان گفت: «در چارچوب اصول اسلامی، همانگونه كه افغانستان نمی‌خواهد در امور داخلی هیچ كشوری مداخله كند، تاكید می‌كند كه دیگر كشورها نیز در مسائل و امور داخلی ما مداخله نداشته باشند. این كار هم به نفع جهان و هم به نفع افغانستان است.»

با وجودی که از بسته شدن درهای مدارس به روی دختران از کلاس ششم تا دوازدهم نزدیک به دوسال می‌گذرد و زنان از حق اشتغال و تحصیل محروم‌اند، رهبر طالبان به این مسائل هیچ اشاره‌ای نکرد و در زمینه آموزش، صرفا بر گسترش برنامه‌های آموزشی دینی و برپایی نماز تاکید کرد. پیام هشت‌صفحه‌‌ای رهبر طالبان بیشتر به موعظه‌های دینی و تاکید بر وحدت و اتحاد میان اعضای این گروه اختصاص یافته است و ملا هبت‌الله از همه اعضای طالبان خواسته است در دفاتر، مراکز نظامی و محل کار خود نماز را ترک نکنند و تلاش کنند که نماز را به جماعت ادا کنند.

او همچنین تاکید کرد که انتصاب افراد در نهادهای دولتی باید براساس «تقوا و امانتداری» باشد. هبت‌الله به دانش و تخصص هیچ‌ اشاره‌ای نکرد و تنها اعلام کرد افرادی که در ۲۰ سال جنگ در صفوف طالبان حضور داشتند، نباید از نهادهای این گروه اخراج شوند.

ملا هبت‌الله همچنین گفت که اگر کسی می‌خواهد یک مقام طالبان را نصیحت کند، «باید نصیحتش پنهان باشد، زیرا نصیحت پنهان موثر واقع می‌شود».

هبت‌الله آخوندزاده در سال ۲۰۱۶ و پس از کشته شدن ملا اختر منصور در حمله هوایی نیروهای آمریکایی در پاکستان، به قدرت رسید و تاکنون به صورت علنی در میان مردم حاضر نشده است. در این مدت خبر مرگ ملا هبت‌الله هم چندین بار منتشر شد اما طالبان همواره با رد مرگ او، ادعا کرده‌اند که رهبر طالبان زنده است و در قندهار حضور دارد.