زیبایی چهره با استفاده از روش خون‌آشام

شما هم به شعار «بُکش و خوشگلم کن» اعتقاد دارید؟

وقتی کاداشیان‌وست زیباسازی به روش خون‌آشامی را انجام داد، در تارنمای خود نوشت که از انجام آن پشیمان شده است و این فرایند «سخت» و «دردناک» بوده است- عکس از شبکه‌های اجتماعی

(این مقاله نخست در سال ۲۰۱۹ منتشر شده است)

«بُکش و خوشگلم کن!»

برخی افراد شاید با این جمله موافق باشند، اما بعضی دیگر ممکن است بگویند تزریق دوباره خون خود آدم به پوست صورت خودش به نام زیباسازی، شاید دیگر فراتر از «بُکش و خوشگلم کن» باشد.

از زمانی که کیم کارداشیان‌وست در قسمت «کیم و کورتنی میامی را می‌ترکانند» از مجموعه «پابه‌پای خانواده کارداشیان»  صورتش را به روش خون‌آشامی یا همان پی‌آر‌پی (خونابه پُرپلاکت) زیبا کرد، بحث‌های زیادی بر سر این پدیده به راه افتاد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

حالا که دو مشتری پس از انجام این کار در سالن ماساژی در نیومکزیکو به ایدز مبتلا شده‌اند، این روش نامعمول بیش از همیشه مناقشه‌برانگیز شده است.

سخنگوی اداره بهداشت نیومکزیکو گفت: «این دو نفر در فاصله ماه مه و سپتامبر ۲۰۱۸  در آن سالن ماساژ «تزریقات» انجام داده بودند و بعد نتیجه آزمایش اچ‌آی‌وی‌ آنها مثبت شده است.»

وقتی کاداشیان‌وست زیباسازی به روش خون‌آشامی را انجام داد، در تارنمای خود نوشت که از انجام آن پشیمان شده است و این فرایند «سخت» و «دردناک» بوده است.

او چنین نوشت: «درست پیش از آن که وارد این فرایند شوم، فهمیدم باردارم و نمی‌توانم از کرم بی‌حس‌کننده و مسکن استفاده کنم، با آن که برای این کار هر دوی این‌ها را تجویز می‌کنند. این موضوع برای من خیلی سخت و دردناک بود.»

به گفته دکتر «دارن مک‌کوون»، زیباسازی صورت به روش خون‌آشامی در دنیای زیباسازی درمانی صورت، بسیار مناقشه‌برانگیز است.

دکتر مک‌کوون در مصاحبه با ایندیپندنت گفت: «لازمه انجام این فرایند، گرفتن خون فرد، فراوری آن در دستگاه گریزازمرکز برای جداسازی خونابه حاوی گرده خون (پلاکت) و عناصر رشد، و سپس تزریق دوباره آن زیر پوست صورت است. نظریه‌ پشت این فرایند آن است که گرده خون و عناصر رشد به مرور زمان باعث برانگیختن واکنش ترمیمی در پوست صورت می‌شوند و آن را شاداب می‌کنند. اما انجام این کار محل بحث و مناقشه است، چون در بهترین حالت هم در مورد شواهدی که نشان‌دهنده کارساز بودن این روش است، اختلاف نظر وجود دارد. پژوهش‌هایی انجام شده که نشان می‌دهد این روش موثر است، اما برخی دیگر از تحقیقات نیز تاکید کرده‌اند که این کار هیچ اثری ندارد.»

زیباسازی صورت به روش خون‌آشامی هنگامی که از سوی کارداشیان مطرح شد، توجه بسیاری را به خود جلب کرد، اما دکتر مک‌کوون می‌گوید بسیار از آن ماجرا متاسف شده است: «چند سال پیش که کیم کارداشیان حین انجام این فرایند عکس صورت پر از لکه‌های خونی‌ خود را در اینستاگرام گذاشت، کل دنیا را به هم ریخت. همه می‌خواستند آن را امتحان کنند. مراکز خدمات زیبایی بسیار خوشحال شده بود و پول خیلی خوبی به جیب زدند. من همیشه با این روش مشکل داشته‌ام. وقتی نظرم را در مورد این روش گفتم، بیشتر بیمارانم از انجام آن منصرف شدند و سراغ گزینه‌های دیگر رفتند.»

اما دکتر «منیر سومجی»، جراح ارشد زیبایی و مدیر ارشد بازاریابی مرکز دکتر مدیسپا، اغلب این روش را به بیمارانش پیشنهاد می‌کند.

او در مصاحبه با ایندیپندنت گفت: «وقتی گرده‌های خون را زیر پوست صورت تزریق می‌کنیم، بدن گول می‌خورد و خیال می‌کند آنجا زخم شده است. بنابراین عناصر رشد را به کمک فرامی‌خواند و به تشکیل کلاژن تازه در آن ناحیه کمک می‌کند. من از این روش برای زیباسازی صورت و نیز پس از عمل جراحی، برای تسریع در روند بهبود استفاده می‌کنم. مرکز دکتر مدیسپا، یک مرکز طب احیایی است و به همین جهت ما از روش پی‌آرپی در کنار روش پرکنندگی (فیلر) برای کاهش عوارض، افزایش تولید کلاژن و نیز اثربخشی درازمدت‌تر درمان استفاده می‌کنیم.»

اگرچه کیم تصمیم گرفته است که خودش دیگر هرگز زیباسازی به روش خون‌آشامی انجام ندهد، اما نوشته است که شاید این روش برای بعضی افراد مناسب باشد.

او می‌افزاید: «این روش به درد من نمی‌خورد، اما برای پوست آدم منافع بسیاری دارد. کورتنی هم خیلی از این روش راضی بود و می‌دانم که بسیاری دیگر هم عاشقش هستند.»

چه این روش واقعا کارامد و مفید باشد چه نه، قطعا راه‌های ساده‌تر و بسیار کم‌دردتری برای دستیابی به پوستی صاف وجود دارد.

© The Independent

بیشتر از زندگی