رسوایی گواهینامه خلبانی جعلی: پرواز هواپیمایی پاکستان به آمریکا ممنوع شد

۲۶۰ خلبان پاکستانی با گواهینامه جعلی یا تقلب در امتحان‌ خلبانی مشغول به کار بوده‌اند

گزارش شده است که حدود یک‌سوم از خلبان‌های پاکستانی فاقد مجوزهای لازم و معتبر بین‌المللی برای پرواز هستند-Adrian DENNIS / AFP

ایالات‌ متحده پروازهای چارتر هواپیمایی بین‌المللی پاکستان به این کشور را ممنوع اعلام کرد. این اتفاق پس از آن رخ داد که این شرکت هواپیمایی اعلام کرد که ۱۵۰ خلبان این شرکت به دلیل داشتن گواهینامه‌های مشکوک یا جعلی از کار خود تعلیق شده‌اند.

پیشتر سازمان نظارت بر حمل‌ و نقل هوایی اتحادیه اروپا نیز مجوز پروازهای شرکت هواپیمایی پاکستان در آسمان این اتحادیه را به مدت شش ماه معلق کرده بود.

گزارش شده است که حدود یک‌سوم از خلبان‌های پاکستانی فاقد مجوزهای لازم و معتبر بین‌المللی برای پرواز هستند.

در خردادماه امسال وزیر حمل‌ونقل هوایی پاکستان نتایج یک تحقیق دولتی را فاش کرد که بر اساس آن حدود ۲۶۰ نفر از کل ۸۶۰ خلبان این کشور یا با گواهینامه‌های تقلبی مشغول به کار بوده‌اند یا در امتحان‌های خلبانی به‌ صورت گسترده تقلب کرده‌اند.

خط هوایی پاکستان پس از آن که یکی از هواپیماهای این شرکت در نزدیکی کراچی سقوط کرد و سبب کشته شدن ۹۸ نفر شد، بلافاصله حدود یک‌سوم از ۴۳۴ خلبان خود را معلق کرد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این شرکت در بیانیه‌ای تائید کرد که گواهینامه پرواز این خلبان‌ها به دلیل بروز«سوانح اخیر» و «نگرانی‌های جدی درباره ایمنی حمل‌و‌نقل هوایی» لغو شده است.

سخنگوی این شرکت به خبرگزاری فرانسه گفت که «۱۷ خلبان تنها در مرحله اول تحقیقات اخراج شدند.»

این شرکت در سال ۲۰۱۷ پروازهای تجاری خود را به ایالات‌ متحده به دلیل نداشتن صرفه اقتصادی به حالت تعلیق درآورده بود، اما در ماه آوریل، سازمان هواپیمایی آمریكا مجوز ویژه‌ای به مدت یک‌ سال به این شرکت داد تا به‌ صورت چارتر، شهروندانی را که به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا قادر به بازگشت به کشورشان نیستند به پاکستان بازگرداند.

بیشتر از جهان