بنیان‌گذار اتاق فکر برگزیت «گذرنامه اتحادیه اروپا» خریده است

کریستوفر چَندلِر از طریق کشور مالت گذرنامه اروپایی خود را خریداری کرده است

اعضای پارلمان اروپا از مالت خواسته‌اند شرایط آسان برای اهدای گذرنامه اتحادیه اروپا از طریق سرمایه‌گذاری را  ملغی کند- BEN BORG CARDONA / AFP

گزارش شده که بنیان‌گذار یک اتاق فکر که از خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا حمایت می‌کرد، از طریق کشور «مالت» برای خود گذرنامه اتحادیه اروپا گرفته است. او در اصل اهل نیوزیلند است.

کریستوفر چَندلِر، بنیان‌گذار اتاق فکر «لِگاتوم» که از نظریه خروج بریتانیا از بازار مشترک و گمرکات اروپا حمایت می‌کرد، شهروند کشور مالت در دریای مدیترانه شده است.

انتقادکنندگان از آقای چندلر می‌گویند این گذرنامه که به او اجازه کار و اقامت در کشورهای اروپایی را می‌دهد، حاکی از ارزش‌های دوگانه اوست. خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا، شهروندان این کشور را از این حقوق محروم می‌کند.

نشریه فایننشال تایمز گزارش داده که نام آقای چندلر و افراد خانواده‌اش در فهرست اسامی افرادی که در سال ۲۰۱۶ شهروند مالت شده‌اند آمده است.

نام مارک استولسون، مدیزعامل موسسه «لگاتوم» نیز در این فهرست قید شده است.

روبرتا مِتسولا، نماینده مالت در پارلمان اروپا می‌گوید «عجیب و شگفت‌انگیز» است که آقای چندلر برای گذرنامه اتحادیه اروپا تقاضا داده است.

دیگران، از جله آلن مونتانارو، بازیگرسینما و تئاتر اهل مالت ضمن انتقاد از آقای چندلر در توییتر نوشت: «او می‌خواهد همه بیرون بروند و خودش در خفا وارد شود.»

آقای چندلر ثروتش را در دوران «سرمایه‌داری لجام گسیخته» روسیه در دهه ۱۹۹۰ اندوخت که در جریان آن موسسات دولتی به بخش خصوصی واگذار شدند. شرکت سابق او، «ساورین گلوبال» در سال ۱۹۹۴ بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار خارجی در روسیه بود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

شرکت «لگاتوم» که در دوبی مستقر است هرگونه ارتباط با دولت روسیه را تکذیب کرده است. سال گذشته، گزارش شد که این شرکت در پی نامه‌ای بود که بوریس جانسون، مایکل گوُو و ترزا می در آن خواهان موضعی سخت‌گیرانه‌تر درقبال برگزیت شده بودند. گفته می‌شود این نامه تحت نفوذ کرملین نوشته شده بوده است.

در این میان، موقعیت بازوی خیریه لگاتوم موسوم به «بنیاد انستیتوی لگاتوم» نیز به دنبال افشای این که این موسسه مبلغ ۳.۹ میلیون پوند به موسسه مادر – اتاق فکر لگاتوم – پرداخت کرده مورد سؤال قرار گرفته است.

پس از رای به برگزیت در سال ۲۰۱۶، لگاتوم مخالفان عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا از جمله متیو الیوت، یکی از دو بنیان‌گذار جنبش «رای به خروج بدهید» را استخدام کرد تا امکانات قراردادهای بازرگانی میان بریتانیا و آمریکا را بررسی کند.

دولت مالت متهم شده که برنامه «شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری»اش دروازه‌ای است برای سرمایه‌گذاران خارجی که از منافع گذرنامه اروپایی مستفید شوند. متقاضیان می‌توانند درمقابل پرداخت مبلغ ۶۵۰ هزار یورو (۵۷۱.۹۰۰ پوند) به صندوق توسعه ملی مالت، خرید یک واحد مسکونی و سرمایه‌گذاری‌هایی برابر با دست‌کم ۱۵۰ هزار یورو در بورس این کشور، گذرنامه مالت را دریافت کنند.

اعضای پارلمان اروپا از مالت خواسته‌اند این برنامه را ملغی کند.

ظاهرا در این فهرست نام بورسی مینتس، کارآفرین روس و آرکادی وُلُژ، بنیان‌گذار موسسه «یاندکس» بزرگ‌ترین موتور جست‌وجوی روسیه نیز به چشم می‌خورد.

سحن‌گوی گروه لگاتوم گفت: «در ماه‌های ژوئیه و اوت سال ۲۰۱۵، کریستوفر چندلر و مارک استولسون، شرکای گروه لگاتوم، تحت برنامه قانونی شهروندی مالت که مورد تایید اتحادیه اروپا است، برای شهروندی آن کشور تقاضا دادند. آن‌ها مشابه بسیاری از کارآفرینانی که مسؤول موسسات پیچیده بین‌المللی‌اند، به این نتیجه رسیدند که این (گذرنامه مالت) می‌تواند انعطاف لازم را در سفرها و ترتیبات سرمایه‌گذاریشان تامین کند. شهروندی آن‌ها دو سال پیش به دنبال روندی دقیق و کامل در دسامبر ۲۰۱۵ مورد تایید دولت مالت قرار گرفت.

«تصمیم آقای چندلر و آقای استولسون برای شهروندی مالت ارتباطی به برگزیت ندارد و به پیش از تصویب لایحه رفراندوم اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۵ و بسیار پیش‌تر از رفراندومی اتخاذ شد که نتیجه آن در ژوئن سال ۲۰۱۶ اعلام شد. 

از آن‌جایی که نه آقای چندلر و نه آقای استولسون شهروند بریتانیا نیستند، برگزیت هیچ تاثیری در ترتیبات مورد نظرشان ندارد.»

به روز شده در تاریخ ۲۵ ژوئن ۲۰۲۰: در نسخه پیشین این مقاله به کریستوفر چندلر به عنوان یک «هوادار برگزیت» اشاره شده است. لازم است روشن شود که آقای چندلر هرگز شخصا موضعی علنی در مورد برگزیت اختیار نکرده است. این مقاله با درنظر گرفتن این نکات ترمیم شده است.