همسر نازنین زاغری: از برخورد بوریس جانسون رنجیده خاطر شدم

زاغری و همسرش در اعتراض به ادامه حبس او اعتصاب غذا کرده‌اند

ریچارد رتلکیف مقابل سفارت ایران در لندن، ۲۷ خرداد ۱۳۹۸- AFP

همسر نازنین زاغری می‌گوید زمانی که بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا بود، از برخورد او با موضوع حبس همسرش «رنجیده خاطر» شده بود.

ریچارد رتکلیف به همراه همسرش نازنین، در اعتراض به حبس سه ساله او در ایران به اتهام جاسوسی، که زاغری به شدت رد می‌کند، اعتصاب غذا کرده‌اند.

خانم زاغری، شهروند بریتانیایی-ایرانی که در یک نهاد خیریه کار می‌کرد، در حال حاضر در اعتراض به «حبس غیرمنصفانه»اش، در زندان از غذا خوردن خودداری می‌کند و همسرش هم گفته است که در همبستگی با او، بیرون سفارت ایران در لندن تا زمانی که اعتصاب غذای خانم زاغری پایان یابد، اعتصاب غذا خواهد کرد.

آقای رتکلیف از گفته‌های پیشین کاندیدای پیشتاز حزب محافظه کار، بوریس جانسون، در باره پرونده خانم زاغری انتقاد کرد.

او به برنامه «اندرو مار» گفت: «(جانسون) آشکارا اشتباه کرد و آشکارا سعی کرد اشتباهش را تصحیح کند و وعده‌ای داد که قادر به انجامش نبود. گه‌گاه از او بیزار شده‌ام و هنوز از برخی جهات از او خاطرم رنجیده است».

 

آقای جانسون در سال ۲۰۱۷ گفته بود نازنین زاغری در تهران روزنامه نگاران را آموزش می‌داد، گفته‌ای که ایران از آن برای وارد کردن اتهام «تبلیغ علیه نظام» به خانم زاغری بهره گرفت.

به گفته آقای رتکلیف، خانواده او برای آزادی همسرش، حالا به جِرِمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا «فشار خواهد آورد».

جرمی هانت که برای رهبری حزب محافظه کار با بوریس جانسون رقابت می‌کند، از ایران خواسته است نازنین زاغری را آزاد کند و پای او را به اختلافات ایران با بریتانیا نکشاند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

زوج رتکلیف پس از پنجمین سالروز تولد دخترشان گابریلا، که از زمان بازداشت مادرش در سال ۲۰۱۶ اجازه ترک ایران را نداشته است، تصمیم به اعتصاب غذا گرفتند.

نازنین زاغری در ماه ژانویه هم در اعتراض به محرومیت از دسترسی به مراقبت‌های پزشکی اعتصاب غذا کرده بود.

آقای رتکلیف گفت که همسرش «قبلا هم اعتصاب غذا کرده بود».

او افزود: «اعتصاب غذایش نتیجه داشت، ولی نه خیلی زیاد. من گفتم که اگر دوباره اعتصاب غذا کند، همراهش خواهم بود. اعتصاب غذا در زندان را کسی نمی‌بیند، ولی اعتصاب غذا در اینجا علنی‌تر است».

خانم زاغری- رتکلیف در آوریل ۲۰۱۶ پس از دیدار خویشاوندانش در تهران همراه با گابریلا، پیش از سوارشدن به هواپیما برای بازگشت به بریتانیا، بازداشت شد.

این زن چهل ساله، به پنج سال حبس در زندان بدنام اوین محکوم شده است.

آقای هانت ماه مارس امسال به نازنین زاغری حمایت دیپلماتیک اعطا کرد، اما ایران از تایید تابعیت دوگانه او خودداری می‌کند.

© The Independent