مجالس عیش مجازی و روابط جنسی واتس‌اپی

افراد چندمعشوقی چگونه رابطه «عشق آزاد» خود را در قرنطینه هدایت می‌کنند؟

ازدواج در ایام کرونا در رم، ۲۴ مه- Alberto PIZZOLI / AFP

آسا ۳۳ ساله با شریک زندگی خود دیوید، حدود یک سال در رابطه بودند تا آن که قرنطینه از راه رسید. آسا به من گفت: «ما در زمان قرنطینه با هم بودیم و تصمیم گرفتیم  زندگی خود را در کنار یکدیگر ادامه دهیم، به شرط آن که فضای کافی داشته باشیم تا با سایر معشوقه‌های خود در ارتباط باشیم.» آسا و دیوید در یک «رابطه آزاد» با یکدیگر هستند. آنها همچنین «چند معشوقی» هستند. به این معنی که نه تنها به طور همزمان نیازهای جنسی خود را خارج از رابطه خود برطرف می‌کنند، بلکه روابط عمیق‌تری هم با سایر افراد دارند. 

تعریف یک رابطه چند معشوقی، از زوجی به زوج دیگر تغییر می‌کند. آسا توضیح می‌دهد: «من یک معشوق دارم و دیوید هم یک عشق به صورت ثابت در کنار خود دارد، اما معشوق‌های دیگری را نیز گاه گاهی می بیند.» دیوید و آسا به صورت معمول هفته‌ای یک یا دوبار و گاهی هم آخر هفته‌ها با هم بودند، اما سپری کردن روزهای قرنطینه کنار هم، آنها را به هم نزدیک‌تر کرده است.

آسا می‌گوید: «در ابتدا، یک کتاب آموزش مسائل جنسی با آموزه‌های هندوئیسم خریدیم که در آن چگونگی محکم کردن رابطه جنسی در ۲۸ روز آموزش داده شده بود. تمرینات آن، تعمق، تکرار جملات شکرگزاری، تمرین تنفس و مراسم آیینی عشق‌ورزی ۴ الی ۶ ساعته را شامل می‌شد.» 

آنها در حال حاضر با سایر معشوق‌ها از طریق واتس‌اپ یا مراسم عیش مجازی در ارتباط  هستند. «‌ما قبلا به مهمانی‌های جنسی رفته بودیم؛ البته نه به عنوان زوج. وقتی فهمیدیم که مهمانی جنسی محبوبمان «کیلینگ کیتن» به صورت مجازی برگزار می‌شود، من با خرید دو بلیت دیوید را برای شب قرارمان غافلگیر کردم. در واقع از این طریق ما شاهد تماشای صدها فرد دیگر و لذت بردن از رابطه جنسی انها می‌شدیم. این مهمانی از طریق برنامه «زوم» برگزار شد.  

هنوز مشخص نیست که چه تعدادی از افراد چند معشوقی در بریتانیا وجود دارند. طبق نظرسنجی سال ۲۰۱۵ تارنمای «یوگاو»، ۳۴ درصد از افراد «برایتون» معتقد بودند که چند معشوقی از لحاظ اخلاقی پذیرفته شده است و ۳۹ درصد هم بر این باورند که انسان به لحاظ قوانین طبیعت، موجودی تک‌همسری نیست. در ایالات متحده اطلاعات دقیق‌تری از مطالعات در مجله «ژورنال آف سکس» و «ماریتال تراپی» در سال ۲۰۱۷ چاپ شد که می‌گوید: «تنها ۵ درصد از جمعیت آمریکا چند معشوقی هستند و ۲۰ درصد هم سایر شکل‌های غیر تک‌همسری را در طول زندگی خود تجربه کرده‌اند.» دکتر «لوری بت بیس بی»، روانشناس و تعلیم دهنده مسایل جنسی، می‌گوید: « پدیده چند معشوقی برای افرادی موثر است که از داشتن چند شریک جنسی خوشحال‌تر هستند و نیازهای خود را به این شکل در مکان‌های متنوع برآورده می‌کنند. افرادی از این ماجرا بهره‌مند می‌شوند که اعتماد به‌نفس بسیار بالایی دارند  و از موقعیت خود در هریک از روابطشان راضی هستند.»

اما شرایط قرنطینه و اجرای قوانین مربوط به آن، روند روابط زوج‌های چند معشوقی را برهم زده است. برخی نظیر آسا با شریک اصلی خود زندگی می کنند و به این ترتیب خطر کمتری ناشی از تماس با سایر افراد خواهند داشت، برخی دیگر هم در خانه با شریک خود و معشوق شریکشان در قرنطینه مانده‌اند.

کمدین و مجری ۳۰ ساله، «بیلی پروسیدا»،  نیز چنین است. او ۵۰ روز اول قرنطینه را در شهر نیویورک در کنار دوست دختر خود مگان و دوست پسر مگان، کایلی، گذراند. بیلی در مورد کایلی می‌گوید: «ما واقعا همدیگر را نمی‌شناسیم، من حس می‌کنم چیزی شبیه هم‌خانه شدن است. واقعیت را بگویم، خوب بود. تنها تنش میان ما این بود که من گاهی اوقات کمی شلخته هستم. بیلی به خانه مادرش نقل مکان کرده است تا به مگان و کایلی فضای خصوصی بدهد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

کایلی می‌افزاید: «‌مگان برای چند روزی اینجا آمد و من دو شب را آن پایین گذراندم. دیدیم این روش کار می‌کند.»

به این دلیل که مگان، کایلی و بیلی از ابتدای قرنطینه با هم بودند، برای پیشگیری از شیوع کوید ۱۹ از ملاقات با سایر شرکای خود در خانه خودداری کردند. این موضوع رابطه بین مگان و بیلی را محکم کرده است. بیلی می‌گوید: «من حالا بیشتر از همیشه روش زندگی او را می‌بینم. سایر شرکای جنسی ما فعالیت خود را آنلاین و یا متوقف کرده‌اند. بنابراین رابطه من با مگان از صفر به صد رسیده است و البته که خوب است، چرا که باعث می‌شود  بهتر با یکدیگر گفت‌وگو کنیم، و بر فرض بدانیم که چه موقع نیاز داریم تنها باشیم و چه وقت باید از هم حمایت کنیم.»

رابطه بیلی و مگان نشان می‌دهد که قرنطینه، بخشی از ویژگی‌های زندگی تک‌همسری را به رابطه این زوج چند معشوقی آورده است. ممکن است این روش برای برخی از زوج‌ها در این زمان کوتاه موثر باشد، اما با توجه به دیدگاه اصلی آنها در مورد رابطه، در درازمدت می‌تواند مشکل‌ساز شود. دکتر بیس بی می‌گوید: «‌برای افراد چند معشوقی مشکل است که به صورت ناگهانی دیگر قادر به دیدن  سایر شرکای  معمول خود نباشند. آنها نه تنها با مشکل دلتنگی تماس فیزیکی روبه‌رو هستند، بلکه با دیدن شریک جنسی معشوقشان خطر حسادت هم به‌وجود می‌آید. وقتی افراد تمام زمان خود را با یک معشوق می‌گذرانند، فشار زیادی بر رابطه وارد می‌شود. چرا که تنها یک فرد، قادر نیست نیازهایی را که سایر شرکا برطرف می‌کردند، برآورده کند.» وی ادامه می‌دهد: «و البته ندیدن معشوقتان برای مدت زمان طولانی نامعلوم می‌تواند باعث اضطراب و ناامیدی شود.»

بیشتر شرکای فرانکلین واکس، علاوه بر شریکی که با او زندگی می‌کند، دوراز فرانکلین هستند. این مرد ۵۴ ساله می‌گوید : «‌دور بودن از کسی که عاشقش هستی، خسته کننده است» واکس، نویسنده کتاب «بیشتر از دو» که ساکن اورگان پورتلند است، مجبور شد به دلیل شیوع ویروس کرونا سفرش به اروپا را برای دیدن سایر معشوق‌هایش، لغو کند. او از این جمله که مردم می‌گویند «به جنبه خوبش نگاه کن، حداقل یک شریک زندگی داری»، خسته شده است.

او می‌گوید: « موضوع اینجاست: عاشق بیشتر از یک نفر بودن به این معنی است که شما همزمان دلتان برای بیشتر از یک نفر تنگ می‌شود. بله من یک شریک زندگی دارم، اما این موضوع کمکی به دلتنگی من برای سایر معشوق‌هایم نمی‌کند.»

منع سفرهای خارجی کار را برای دنیل ساینت ۳۷ ساله بومی نیویورک، بنیان‌گذار باشگاه جنسی ان اس اف دبلیو (جامعه جدید برای سلامت) دشوار کرده است. «‌زمان شیوع ویروس من در یک جشن موسیقی در سنت مارتن بودم. من با معشوقم موسز برای تولدم به آنجا پرواز کردیم و می‌خواستیم یک هفته آنجا باشیم که البته به قرنطینه سه ماهه ختم شد.» دنیل و موسز قبل از این ماجرا همدیگر را یک بار در هفته ملاقات می کردند و از وقتی که زمان زیادی را باهم سپری کرده‌اند، رابطه آنها قوی‌تر شده است، البته این موضوع به دنیل حس عدم رضایت می‌دهد. وی می‌گوید: «من دلم برای سایر معشوق‌هایم و زندگی‌ای که در آن احساس محدودیت نکنم، تنگ شده است.»

ماهیت عالم گیری این ویروس، نحوه ارتباط دنیل با سایر معشوق‌هایش را تغییر داده است. تصویر نامتعارفی که آنها به یکدیگر ارائه می‌دادند، حالا به لذت بردن از گفت‌وگوهای احساسی عمیق و چگونگی برخوردشان با قرنطینه تبدیل شده است و البته شدت اضطراب دنیل از این که کی دوباره یکدیگر را می‌بینند، کاهش یافته است. دنیل می‌خواهد در ماه ژوئن به نیویورک بازگردد، در حالی که موسز اینجا می‌ماند: « من خوشحالم که می‌توانم به لذت‌های قبلی با سایر معشوق‌هایم برگردم، اما از طرفی هم ناراحتم که  باید کسی را که در تمامی این شرایط حامی من بود، ترک کنم.»

با این وجود، موضوع « چند معشوقی» به محدودیت‌های ناشی از قوانین مربوط به همه‌گیری ویروس، معطوف نمی‌شود، چرا که راه‌هایی برای حفظ ارتباط با چندین شریک وجود دارد. به گفته دکتر بیس بی، یکی از این راه‌ها  دیدارهای مجازی است که قبل از قرنطینه زمان کافی برای انجام آن وجود نداشت. دکتر بیس بی می‌گوید: «فقط به فیس تایم محدود نشوید. از راه‌های متنوع دیگر برای ارتباط استفاده کنید. به آن‌ها پیام بدهید، برایشان عکس بفرستید، اگر می‌توانید، با رعایت فاصله‌گیری در اجتماع، برای قدم زدن با هم بروید. برای هم از طریق پست هدیه بفرستید یا چیزی که عطر شما در آن باشد، و یا این که از هم اتاقی‌اش بخواهید که از طرف شما او را در آغوش بکشد.»

او با قاطعیت می‌گوید، مهربان و صبور باشید. شکل رابطه شما مهم نیست. این برهه به شکلی باورنکردنی سخت و اضطراب‌آور است. یک شریک عشقی، فارغ از این که چه تعداد باشند، حالا بیش از هر زمان دیگری مورد نیاز است.

 

© The Independent

بیشتر از زندگی