روز جهانی مبارزه با همجنس‌گراهراسی؛ «نفرت‌پراکنی را متوقف کنید»

مقتدا صدر پیشتر گفته بود ازدواج دو همجنس یکی از دلایل بحران جهانی کروناست

همزمان با فراگیری بحران کرونا، پنج سازمان «ال جی بی تی کیو پلاس» خواهان تلاش سازمان ملل برای پایان دادن به«نفرت‌پراکنی مرتبط با ویروس کرونا» شدند

TIMOTHY A. CLARY / AFP

یکشنبه ۲۸ اردیبهشت، برابر با ۱۷ مه، «روز جهانی مبارزه با همجنس‌گراهراسی، تراجنس‌هراسی و دوجنس‌گراهراسی» یا روز «آیداهو» است. در ۱۷ مه سال ۱۹۹۰ میلادی، سازمان بهداشت جهانی، همجنسگرایی و رابطه با همجنس را از فهرست «بیماری‌ها» خارج کرد؛ مقدمه‌ای برای راه افتادن موج برابری‌خواهی برای گرایش جنسی و هویت جنسیتی در جهان.

 امسال کشورهای آلمان و کانادا، قوانینی را آماده کردند که «درمان رابطه با همجنس» را ممنوع اعلام می‌کند. با این حال، از ایران گرفته تا آمریکا، گروه‌هایی عمدتا مذهبی معتقدند که هویت یا گرایش جنسی افراد قابل «درمان» است و هم‌چنان افراد اقلیت جنسیتی را «بیمار» خطاب می‌کنند. 

در ایران، هویت افراد «ترنس»‌ فقط هنگامی به رسمیت شناخته می‌شود که تایید روانشناس و قاضی را داشته باشند، و همچنین فرآیند تطبیق جنسیتی شامل بر «هورمون‌درمانی» و «عمل‌های جراحی» مربوطه را انجام دهند. ایران یکی از انگشت‌شمار کشورهای جهان است که برای رابطه با همجنس، مجازات اعدام در نظر گرفته است. جمهوری اسلامی ایران مانع از هر گونه گفت‌وگو در موضوع هویت جنسیتی و گرایش جنسی می‌شود که خارج از محدوده‌ای باشد که خود تعیین کرده باشد. 

مقامات در جمهوری اسلامی ایران و برخی کشورهای دیگر، ازدواج بین یک مرد و یک زن را تنها شکل مشروع رابطه می‌دانند و به‌هیچ وجه قائل به پذیرش رابطه و ازدواج هم‌جنس‌گرایان نیستند.

امسال و همزمان با فراگیری بحران کرونا در جهان، پنج سازمان «ال جی بی تی کیو پلاس» به نهادهای سازمان ملل نامه‌ای نوشتند و در آن از نهادهای بین‌المللی خواستند تا برای خاتمه دادن به «نفرت‌پراکنی مرتبط با ویروس کرونا» تلاش کنند. 

این نامه که همزمان با هفدهم ماه مه، روز جهانی مبارزه با «روز جهانی مبارزه با همجنس‌گراهراسی، تراجنس‌هراسی و دوجنس‌گراهراسی» و به ابتکار سازمان «شش رنگ» تهیه شده است، به موارد متعددی در کشورهای ترکیه، اوکراین، آمریکا، ایران و اسرائیل اشاره دارد که در آن‌ها رهبران مذهبی پیروان خود را در مورد علت شیوع ویروس کرونا گمراه کرده‌اند و جامعه اقلیت‌های جنسی و جنسیتی را در ایجاد این بحران جهانی مقصر دانسته‌اند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

 در بخشی از این نامه که برای گزارشگر ویژه سازمان ملل ارسال شده است، آمده است: «این شکل از گمراه سازی تنها بر داغ ننگ و تبعیضی که علیه اقلیت‌های جنسی و جنسیتی وجود دارد، دامن می‌زند.» 

براساس آنچه در نامه آمده است، به عنوان مثال، در اوکراین، رهبر ارتدوکس‌ها با ۱۵ میلیون پیرو در برنامه‌ای در شبکه تلویزیون ملی اعلام کرد که کرونا، مجازات خدا در مقابل گناهان انسان و از همه بالاتر، ازدواج دو همجنس است. چندین رهبر مذهبی مسیحی و یهودی نیز در آمریکا و اسرائیل با بیان اظهاراتی مشابه، علت شیوع ویروس کرونا را گسترش جنبش‌های «ال جی بی تی کیو پلاس» دانسته‌اند. 

در بخش دیگری از این نامه با اشاره به شرایط در کشورهایی مثل ایران و عراق، آمده است: «در کشورهایی که روابط همجنس‌گرایانه جرم است، نفرت‌پراکنی دولتی یک رویه عادی است، گرایش جنسی و هویت جنسیتی پزشکینه شده است و افراد جامعه ال جی بی تی مورد آزار و اذیت قرار دارند. اظهارات شخصیت‌هایی مثل مقتدا صدر می‌تواند زندگی اعضای این جامعه را از این که هست، تحمل‌ناپذیرتر سازد.»

 مقتدا صدر، یکی از رهبران شیعیان عراق، در یک رشته توییت نوشته بود که ازدواج دو همجنس یکی از دلایل بحران جهانی کروناست و از دولت‌های جهان خواسته بود تا قوانین مربوط به قانونی شدن این شکل از ازدواج را لغو کنند. ترجمه اظهارات او به فارسی، در تارنماهای متعددی بازنشر و تبلیغ شده است.

 سازمان‌های امضاکننده نامه همچنین به سیاست‌های برخی از دولتها برای مقابله با شیوع ویروس کرونا که «می‌تواند منجر به گسترش نفرت و خشونت علیه جامعه» ال جی بی تی شود»، اشاره کرده‌اند. به عنوان مثال، روش ردیابی و آزمایش افراد در کره جنوبی با تمرکز بر کسانی که به مکان‌های واقع در محله‌های همجنسگرایان تردد کرده‌اند، می‌تواند به آشکارسازی اجباری آنان که پیامدهایی چون از دست دادن شغل، موقعیت اجتماعی و خانوادگی دارد، منجر شود. امضا کنندگان از کشورهای سریلانکا، لبنان، فیلیپین و کره جنوبی، در انتها به اعضای جامعه جهانی یادآوری کرده‌اند که نباید اجازه دهند دامنه خشونت و تبعیضی که جامعه اقلیت‌های جنسی و جنسیتی متحمل می‌شوند، نادیده گرفته شود و ایجاد هراس و نفرت علیه آنان، به ویژه در دوران چنین بحرانی جهانی، افزایش یابد.

بیشتر از زندگی