ساخت یک گذرگاه محرمانه از سوی ایران در مرز عراق و سوریه

تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که ایران از این مسیر می تواند به لبنان مرتبط شود

فاکس نیوز به نقل از منابع اطلاعاتی غربی نوشته است که ایران در حال ساخت یک گذرگاه مخفی در مرز عراق و سوریه است که می‌تواند ایران را از طریق یک مسیر محرمانه، به لبنان مرتبط کند.

تصاویر ماهواره‌ای «موسسه آماری بین‌المللی» که داده‌های اطلاعاتی را جمع‌آوری و تحلیل می‌کند، نشان می‌دهد که در مناطق مرزی قائم و بوکمال در مرز عراق و سوریه، یک گذرگاه جدید در حال ساخت است.

به گفته تحلیل‌گران این موسسه، تصاویر ماهواره‌ای تازه نشان می‌دهد که گذرگاه قبلی که یک پایگاه ارتش عراق در مجاورت آن به‌چشم می‌خورد، همچنان مخروبه است، اما تلاش برای ساخت گذرگاه جدید در نزدیکی همان منطقه جریان دارد و دولت ایران هزینه و امکانات زیادی را برای ساخت این گذرگاه فراهم کرده است.

منابع غربی می‌گویند که این گذرگاه می‌تواند یک مسیر زمینی برای عبور از سوریه به لبنان و تا سواحل مدیترانه، فراهم کند. به گفته این منابع، ایران قصد دارد با استفاده از این گذرگاه محرمانه، تحریم‌های آمریکا را دور بزند و کالاهای مختلف، از جمله سلاح و نفت را به خارج قاچاق کند. البته عدم مراقبت و کنترل این گذرگاه از سوی عراق و سوریه، امتیاز بزرگی برای دولت ایران و گروه‌های وفادار به جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود. جمهوری اسلامی و هوادارانش می‌توانند از این مسیر زمینی که سراسر آن در کنترل شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران است، بدون هیچ نگرانی‌ای بهره‌برداری کنند.

تردیدی نیست که افشای تلاش محرمانه ایران برای ساخت گذرگاه در عراق و سوریه، تنش‌های موجود میان ایران و ایالات متحده را بیش از پیش افزایش خواهد داد. این در حالی است که کاخ سفید برای مقابله با تهدیدهای ایران در منطقه، قصد دارد ده هزار نیروی اضافی، کشتی‌های جنگی و سامانه موشک‌های پاتریوت را به خاور‌میانه اعزام کند.

احتمال می‌رود که منطقه مرزی میان عراق و سوریه که بنا به موقعیت ژئوپلیتیک آن، به جولانگاه رقابت میان کشورهای مختلف تبدیل شده است، شاهد درگیری و تنش‌های بیشتری در آینده باشد. شماری از کارشناسان سیاسی، وقوع درگیری میان جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده را در این محدوده پر تنش خاور‌میانه را پیش‌بینی می‌کنند. در حال حاضر به نظر می‌رسد آمریکا تصمیم دارد مسیر تهران، بغداد و دمشق را به‌روی جمهوری اسلامی ببندد و تهران در مقابل در تلاش است تا این گذرگاه استراتژیک را که به سواحل مدیترانه منتهی می‌شود، همواره برای عبورش باز نگه دارد.