خدمتکاران از ثروتمندترین خانواده بریتانیا به دادگاه شکایت کردند

یائل حیات، وکیل فرزند این خانواده گفت «حقوق را نمی‌توان صرفا به آنچه نقدی پرداخت می‌شد کاهش داد» زیرا غذا و مسکن را نیز پوشش می‌داد؛ او گفت روزهای کاری ۱۸ ساعته نیز اغراق‌آمیز است

آجی هندوجا، پسر خانواده هندوجا‌، بیرون دادگاه در سوییس‌ــ AFP

ثروتمندترین خانواده بریتانیا به بدرفتاری فاحش با کارکنان ویلایشان در دریاچه ژنو متهم شده‌اند.

ایو برتوسا، دادستان، به دادگاهی در سوییس گفت خانواده میلیاردر هندوجا برای سگ خانگی‌شان بیش از خدمتکارشان هزینه می‌کردند، که هفت روز هفته، برای روزهای کاری طاقت‌فرسای ۱۸ ساعته، مبلغ ناچیز ۶.۲۰ پوند درآمد داشت.

او به یک مدرک بودجه با عنوان «حیوانات خانگی» استناد کرد که نشان می‌داد این خانواده ۸ هزار ۵۸۴ فرانک سوییس (۷ هزار و ۶۴۱ پوند) در سال به سگ خانگی‌شان اختصاص داده بودند.

برتوسا همچنین با اشاره به نبود ساعات کاری مشخص یا روزهای تعطیل در قرارداد کارکنان، این بحث را مطرح کرد که کارکنان در اصل همیشه در خدمت این خانواده بودند، و ضبط گذرنامه آزادی‌شان را محدود کرده بود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

وکلای خانواده هندوجا در دفاع گفتند که با کارکنان با احترام رفتار شده و محل اقامت برایشان فراهم شده بود.

یائل حیات، وکیل فرزند این خانواده، آجی هندوجا، گفت «حقوق را نمی‌توان صرفا به آنچه نقدی پرداخت می‌شد کاهش داد» زیرا غذا و مسکن را نیز پوشش می‌داد. او گفت روزهای کاری ۱۸ ساعته نیز اغراق‌آمیز است.

وکلای خانواده استدلال کردند که برخی کارکنان چند بار داوطلبانه برای کار در ژنو بازگشتند، که این حاکی از رضایت آن‌ها از شرایطشان نسبت به وضعیتشان در هند است.

دادستان‌ها خواستار صدور حکم زندان برای هندوجا و همسرش نامراتا شدند، و همچنین این خانواده ملزم شوند یک میلیون فرانک سوییس بابت هزینه دادگاه بپردازند و ۳.۵ میلیون فرانک به صندوق پرداخت غرامت به کارکنان اهدا کنند.

وکیل مدافع گفت اتهام‌های برتوسا گمراه‌کننده است و تاکید کرد که روند استخدام نیروی این خانواده بهبود پیدا کرده بود و اکنون طبق مقررات محلی است. در جریان دادرسی، هندوجا شهادت داد که از شرایط کاری کارکنان کاملا آگاه نبوده است زیرا مدیریت استخدام نیروی آن‌ها بر عهده شرکت هندوجا گروپ (Henduja Group) در هند بوده است.

اما از آن زمان پرداخت‌های غیررسمی متوقف شده است و تمام روند استخدامی اکنون به‌صورت محلی و از طریق طرف ثالث انجام می‌شود. 

حیات به دادگاه گفت: «شما حتی یک کارمند پیدا نمی‌کنید که بگوید آجی او را استخدام کرده است. واقعیت این است که او اطلاعی ندارد زیرا جای دیگری بود.»

برتوسا خواستار مجازات‌های شدید، از جمله بیش از پنج سال زندان برای اعضای ارشد این خانواده و جریمه‌های مالی قابل‌‌ملاحظه، بود.

او همچنین از غیبت اعضای ارشد این خانواده، پراکاش و کمال هندوجا، در جلسه دادرسی انتقاد کرد و آن را حاکی از بی‌حرمتی به تشریفات قانونی خواند.

© The Independent

بیشتر از جهان