روسیه: اعزام سربازان بریتانیایی به اوکراین به‌منزله اعلام جنگ است

نخست‌وزیر بریتانیا در سفر به کی‌یف گفت که تزلزل در حمایت از اوکراین در مقابله روسیه نه‌تنها پوتین، بلکه متحدانش در کره ‏شمالی و ایران را جسور‌ می‌کند

روسیه در واکنش به امضای «توافق امنیتی» تازه بین بریتانیا و اوکراین هشدار داد که هرگونه اقدام بریتانیا در اعزام نیروهای نظامی به اوکراین را «اعلام جنگ» به روسیه تلقی می‌کند.

به گزارش رویترز، دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهوری سابق روسیه و نایب‌رئیس شورای امنیت آن کشور، روز جمعه ۱۲ ژانویه (۲۲ دی) هشدار داد که روسیه هرگونه اقدام بریتانیا برای استقرار گروه‌های نظامی در اوکراین را اعلام جنگ به روسیه تلقی خواهد کرد.

هم‌زمان با سفر ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا، به کی‌یف، مدودف با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی تلگرام نوشت:‌ «امیدوارم دشمنان همیشگی ما- بریتانیایی‌های متکبر- بفهمند که اعزام یک گروه نظامی رسمی به اوکراین اعلام جنگ علیه کشور ما خواهد بود.»

یک روز پیش از آن، نایب‌رئیس شورای امنیت روسیه تهدید کرده بود که اگر اوکراین با تسلیحات نظامی آمریکا و متحدانش به پایگاه‌های موشکی روسیه حمله کند، احتمالا مسکو با حمله هسته‌ای پاسخ خواهد داد.

نخست‌وزیر بریتانیا در دیدار با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، حامل پیام مهمی در مورد ادامه کمک نظامی کشورش به اوکراین بود. او تاکید کرد که کشورش در دشوارترین زمان‌ و در آینده‌‌ای روشن‌تر در کنار اوکراین باقی خواهد ماند.

در آستانه دومین سالگرد حمله روسیه به اوکراین، رهبران دو کشور بریتانیا و اوکراین یک «توافق امنیتی» امضا کردند که زلنسکی آن را «بی‌سابقه» توصیف کرده است. به‌دنبال توافق قبلی گروه هفت، هدف این توافق دادن تضمین‌های امنیتی دوجانبه به اوکراین تا زمان پیوستن این کشور به ائتلاف نظامی ناتو اعلام شده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به گفته آندری یرماک، رئیس دفتر ریاست‌جمهوری اوکراین، این توافق مواردی مانند به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات، آموزش پزشکی و نظامی، و همکاری‌های صنایع دفاعی دو کشور را در بر می‌گیرد.

سوناک در نشست خبری مشترک با زلنسکی گفت:‌ «مخالفان ما در سراسر جهان بر این باورند که ما برای جنگ‌های طولانی شکیبایی و منابع لازم را نداریم. از این‌ رو، تزلزل از طرف ما نه‌تنها پوتین، بلکه متحدان او را در کره شمالی و ایران و جاهای دیگر جسور‌ می‌کند.»

نخست‌وزیر بریتانیا همچنین از افزایش کمک نظامی به اوکراین خبر داد. رویترز به‌نقل از سوناک نوشت که بریتانیا، یکی از نزدیک‌ترین متحدان اوکراین در جنگ با روسیه، حمایتش را در سال مالی آینده به ۲.۵ میلیارد پوند (۲۰۰ میلیون پوند بیشتر از دو سال گذشته) خواهد رساند. گفته می‌شود بخشی از این بودجه قرار است صرف خرید پهپادهای تهاجمی شود.

در حالی که درگیری‌های زمینی در خط مقدم نبرد و حمله‌های هوایی دوجانبه بین نیروهای روسیه و اوکراین ادامه دارد، سوئیس، کشوری بی‌طرف که به اوکراین سلاح نمی‌فرستد، در حمایت از اوکراین اعلام کرد که تعدادی تراموای کارکرده را از برن و زوریخ به این کشور جنگ‌زده خواهد فرستاد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دولت سوئيس در بیانیه‌ای اعلام کرد که ۱۱ تراموا به شهر بزرگ لویو در غرب اوکراین می‌فرستد، شهری که میزبان ساکنان مناطق جنوبی و شرقی اوکراین به‌علت حمله نظامی روسیه و ادامه جنگ بوده و با افزایش تعداد جمعیت روبه‌رو است.

بیشتر از جهان