کنعانی: ایران در حمایت از «مقاومت» شانه خالی نمی‌کند

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گفت که پول‌های آزادشده در قطر در دسترس ایران است

کنعانی دخالت مستقیم ایران در تحولات اخیر منطقه را رد کردــ جماران

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، روز دوشنبه در نشست خبری هفتگی‌اش اعلام کرد که «ایران در عمل نشان داده است که در حمایت از مقاومت شانه خالی نمی‌کند».

به گزارش رسانه‌های داخل ایران، کنعانی که در این نشست این هفته عکسی از کودکان کشته‌شده در غزه را در دست داشت، گفت: «ملت فلسطین سرزمینشان را تخلیه نمی‌کنند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با تاکید بر اینکه مقاومت حق مردم فلسطین است، افزود: «تداوم جنایت‌های رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه می‌تواند شرایط را از کنترل خارج کند و همه احتمالات وارد است.»

او در پاسخ به اینکه اگر اسرائیل به غزه حمله کند، آیا ممکن است دخالت مستقیم ایران در این قضیه را شاهد باشیم، گفت: «مقاومت در حوزه دفاع از خود توانمند است و به همین دلیل است که رژیم صهیونسیتی از مقابله مستقیم با گروه‌های مقاومت در صحنه نبرد اجتناب کرده و درگیری‌ها را به عرصه غیرنظامیان کشانده است.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

کنعانی در ادامه، در برابر این پرسش که منظور از احتمال ایجاد جبهه‌های جدید چیست؟ به کلی‌گویی بسنده کرد و گفت: «ما تاکید داریم که تداوم اقدام‌های جنایتکارانه صهیونیست‌ها می‌تواند اوضاع را از کنترل همه خارج کند. باز شدن جبهه جدید نمی‌تواند محدود به یک جبهه باشد. صهیونیست‌ها با تداوم جنایت‌ها، خودشان را در معرض تمام طرف‌هایی قرار می‌دهند که به حمایت از ملت فلسطین متعهدند.»

او دخالت مستقیم ایران در تحولات اخیر را رد و تاکید کرد: «ایران در این زمینه دیدگاهش را روشن و شفاف اعلام کرده و اظهارنظر آمریکایی‌ها در این زمینه با انگیزه‌های سیاسی مطرح می‌شود و نوعی فرار رو به جلو است.»

کنعانی در مورد وضعیت پول‌های آزادشده ایران در قطر و فشار برخی سناتورهای آمریکا برای اینکه این پول‌ها بلوکه شوند و در اختیار ایران قرار نگیرند، مدعی شد: «همان‌طور که مقام‌های ایران و قطر اعلام کرده‌اند، در این زمینه تحول جدیدی رخ نداده است. این منابع متعلق به مردم ایران است و در چارچوب تعریف‌شده در دسترس ایران است و ما متناسب با نیازهایمان از این منابع استفاده می‌کنیم.»

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی درباره دیدار اخیر وزیر خارجه ایران با اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در قطر، و اینکه اگر برای آتش‌بس توافقی ایجاد شود نظر ایران در این ارتباط چه خواهد بود، افزود: «این مقاومت است که باید درباره مسائلش تصمیم بگیرد.»

پیش از این علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه ۱۸ مهر در سخنانی، حمله حماس به اسرائیل را «زلزله ویرانگر» نامیده و در عین حال مدعی شده بود که ایران در این عملیات نقشی نداشته است.

خامنه‌ای که در مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه‌های افسری نیروهای مسلح سخن می‌گفت، تاکید کرد: «ما پیشانی و بازوی طراحان مدبر و هوشمند و جوانان فلسطینی را می‎‌‌بوسیم اما آن‌ها که می‌گویند حماسه اخیر کار غیر فلسطینی‌ها است، دچار محاسبه غلط شده‌اند.»

پیش از گفته‌های رهبر جمهوری اسلامی، تعدادی دیگر از مقام‌های ارشد نظام نیز نقش داشتن ایران در حمله حماس به اسرائیل را تکذیب کرده بودند. نمایندگی ایران در سازمان ملل هم در بیانیه‌ای اعلام کرد که تهران در حمله حماس دخالتی نداشته است.

این در حالی است که وال استریت ژورنال روز یکشنبه ۸ اکتبر (۱۶ مهر) در گزارشی به نقل از اعضای ارشد حماس و حزب‌الله، گروه‌های شبه‌نظامی تحت‌حمایت تهران، نوشت که مقام‌های امنیتی جمهوری اسلامی به حماس در برنامه‌ریزی حمله غافلگیرانه به اسرائیل کمک کرده‌اند. این روزنامه افزود که مقام‌های ارشد سپاه در نشست دوشنبه گذشته در بیروت، به این حمله چراغ سبز نشان داده‌اند.

وال‌استریت ژورنال در گزارش تازه‌ای اعلام کرد که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حال انتقال برخی نیروهایش به سمت مرز با اسرائیل است. بر اساس این گزارش، این اقدام سپاه پاسداران به این نگرانی دامن می‌زند که ممکن است جبهه جدیدی برای رویارویی تل‌آویو و دشمنان منطقه‌ای آن گشوده شود.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران بارها هشدار داده‌اند که تداوم حملات به غزه و حضور زمینی ارتش اسرائیل در خاک این منطقه، باعث خواهد شد این جنگ در ابعاد دیگری گسترش یابد. در همین راستا، ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، در گفت‌وگو با امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، هشدار داد که اگر اسرائیل محاصره غزه را متوقف نکند، جنگ گسترش خواهد یافت.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، نیز بارها در سخنانش به این موضوع اشاره کرده است. او در قطر درباره احتمال گسترش جبهه‌های درگیری در صورت متوقف نشدن حملات اسرائیل به نوار غزه، هشدار داد و گفت: «اگر تجاوزهای رژیم صهیونیستی به نوار غزه متوقف نشود، گسترش جبهه‌های جنگ بعید نخواهد بود و احتمال این امر هر لحظه بیشتر می‌شود.»