ایران و عربستان سعودی، موضوع مذاکره بی‌سروصدای بنی گانتز و سالیوان

گانتز در حالی در سفری یک روزه به واشنگتن رفت که دفتر او در مورد این سفر و دیدارهای برنامه‌ریزی‌شده با مسئولان دولت جو بایدن اطلاع‌رسانی نکرد

مقابله با تهدید ایران و عادی‌سازی روابط با عربستان سعودی از‌جمله موضوعات مذاکرات بود- منبع تصویر: توییتر بنی‌گانتز @gantzbe

بنی گانتز، رئیس حزب آبی و سفید اسرائیل، شامگاه چهارشنبه چهارم اکتبر، برای دیدار با مقام‌های بلندپایه آمریکایی وارد واشینگتن شد و چنان که در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت، با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا، در کاخ سفید ملاقات کرد. 

گانتز نوشت که در دیدار با سالیوان «درباره پیشبرد منافع امنیتی حیاتی کشور اسرائیل، ادغام هرچه بیشتر اسرائیل در منطقه، و مقابله با تهدیدهای ایران و گروه‌های نیابتی‌اش در منطقه خاورمیانه گفت‌وگو کردیم.» 

اورشلیم‌پست نوشت گانتز در حالی در سفری یک روزه به واشینگتن رفت که دفتر او در‌مورد این سفر و دیدارهای برنامه‌ریزی‌شده او با مسئولان دولت جو بایدن اطلاع‌رسانی نکرده است. 

دیدار وزیر دفاع سابق اسرائیل و دیپلمات باسابقه اسرائیلی با مشاور امنیت ملی دولت بایدن در شرایطی صورت گرفت که دولت بایدن در تلاش برای پیشبرد طرح بسته‌ پیشنهادی به عربستان سعودی است که عادی‌سازی مناسبات با اسرائیل یکی از بندهای آن است. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

روزنامه معاریو نوشته است که گانتز و سالیوان درباره احتمال پیوستن گانتز به دولت بنیامین نتانیاهو به‌عنوان گامی به سوی عادی‌سازی روابط با عربستان سعودی نیز صحبت کرده‌اند.  

کاخ سفید امیدوار است که این اقدام با حمایت گسترده‌ای در سپهر سیاسی اسرائیل از‌جمله در میان مخالفان دولت ائتلافی مواجه شود، به‌ویژه از این جهت که احتمالا دربرگیرنده امتیازهایی برای فلسطینیان نیز است. 

گانتز قبلا بارها گفته است که در صورت توافق با عربستان سعودی، حزب او در کنست به آن رای مثبت خواهد داد. 

یائیر لاپید، رئیس اپوزیسیون اسرائیل، نیز چند هفته پیش به واشینگتن سفر کرده و در گفت‌وگوهایش با سناتورهای دموکرات آمریکایی گفته بود با توافقی که شامل موافقت آمریکا با غنی‌سازی اورانیوم در خاک عربستان سعودی باشد، مخالف است. 

عربستان سعودی می‌گویند که برای توازن قدرت در منطقه خواستار غنی‌سازی اورانیوم برای مقاصد صلح‌آمیز است.

بیشتر از جهان