گیاهخواری می‌تواند گرگرفتگی مرتبط با یائسگی را کاهش دهد

تغذیه تقریبا به اندازه درمان جایگزینی هورمون برای کاهش گرگرفتگی ناشی ازیائسگی موثر است

نشانه‌های یائسگی در زنانی که از رژیم غذایی سالم پیروی می‌کنند کمتر است- CHARLY TRIBALLEAU/AFP 

براساس کارآزمایی «مطالعه زنان برای کاهش نشانه‌های وازوموتور» (WAVS)، رژیم‌های غذایی گیاهی حاوی مقدار کافی سویا افزون بر کاهش وزن به کم‌کردن گرگرفتگی نیز کمک می‌کنند.

مطالعه‌ای که انجمن یائسگی آمریکای شمالی در نشریه یائسگی (Menopause) منتشر کرد نشان می‌دهد که مداخله تغذیه‌ای تقریبا به اندازه درمان جایگزینی هورمون برای کاهش گرگرفتگی یائسگی موثر است، بی‌آنکه خطری برای سلامتی داشته باشد.

دکتر نیل بارنارد، پژوهشگر ارشد و رئیس کمیته پزشکان و استاد حق‌التدریسی دانشکده پزشکی دانشگاه جورج واشینگتن، این‌طور توضیح داد: «ما هنوز دلیل نتیجه‌بخشی این ترکیب را به‌طور کامل نمی‌دانیم اما گویا این سه عامل – پرهیز از فرآورده‌های حیوانی، کاهش چربی و اضافه کردن یک وعده سویا مهم است.»

«نتایج ما بازتاب رژیم‌های غذایی نقاط مختلف جهان مثل ژاپن پیشا-غربزدگی و شبه‌جزیره یوکاتان امروزی است که در آن‌ها رژیم غذایی کم‌چرب و بر پایه گیاه از جمله سویا رواج بیشتری دارد و زنان یائسه نشانه‌های کمتری را تجربه می‌کنند.»

پژوهشگران برای انجام این مطالعه ۸۴ زن یائسه را انتخاب کردند که دو یا چندبار در روز دچار گرگرفتگی می‌شدند.  

آن‌ها شرکت‌کنندگان را به‌طور تصادفی در دو گروه قرار دادند. یک گروه، گروه مداخله بود پیرو رژیم غذایی گیاهی کم‌چرب که روزانه نصف فنجان سویا پخته‌ مصرف می‌کرد، درحالی‌که رژیم غذایی گروه دیگر یعنی[گروه] کنترل تا ۱۲ هفته هیچ تغییری نداشت.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

با گذشت ۱۲ هفته پژوهشگران دریافتند گرگرفتگی متوسط تا شدید در افرادی که از رژیم [غذایی] گیاهخواری پیروی کردند، ۸۸ درصد کاهش یافت و آن‌ها به‌طور میانگین ۳.۶ کیلوگرم وزن کم کردند.

این میزان موفقیت تقریبا دوبرابر درمان جایگزینی هورمون (اچ‌آرتی) است که معمولا ۷۰ تا ۹۰ درصد گرگرفتگی را کاهش می‌دهد.  

این کارآزمایی به دو بخش تقسیم شد، بخش نخست در سال ۲۰۲۱ و بخش دوم در سال جاری منتشر شد. کارآزمایی مذکور تغییرات احتمالا مثبت در تسکین یائسگی به‌دلیل تغییرات دمای فصلی را بررسی کرد.

نخستین کارآزمایی، که در فصل پاییز انجام شد این سوال را مطرح کرد که آیا این بهبود نشانه بیماری ممکن است به دمای سردتر ربط داشته باشد یا خیر. اما در زنانی که مطالعه روی آن‌ها با گرم شدن هوا در بهار آغاز شد، مشابه همین اتفاق رخ داد و تاثیر دمای بیرون رد شد.

دکتر بارنارد چنین توضیح می‌دهد: «این نتایج نشان می‌دهد که تغییر رژیم غذایی را باید به‌منزله نخستین درمان نشانه‌های آزاردهنده وازوموتور، از جمله تعریق شبانه و گرگرفتگی درنظر بگیریم.»

دکتر بارنارد و گروهش تایید کردند که نتایج آن‌ها اولویت دادن به تغذیه و سبک زندگی سالم را نه‌تنها در مباحث مرتبط با درمان گرگرفتگی در زمان یائسگی بلکه برای [رفع] مشکلات متداول دیگری مانند افزایش وزن و پیامدهای بیماری‌های مزمن تایید می‌کند.

دکتر بارنارد گفت: «این مطالعه اثربخشی یک مداخله غذایی را برای [درمان] نشانه‌های یائسگی نشان می‌دهد. همچنین این دقیقا تغذیه است که انتظار می‌رود نگرانی‌های سلامت بسیاری از زنانی را که به یائسگی می‌رسند از جمله افزایش خطر بیماری قلبی، سرطان سینه و مشکلات حافظه کاهش دهد.»

این یافته‌ها در نشریه یائسگی منتشر شد.

© The Independent

بیشتر از بهداشت و درمان