بلینکن: در حال حاضر با تهران درباره برجام صحبت نمی‌کنیم اما دیپلماسی بهترین گزینه است

وزیر خارجه آمریکا گفت که شاید فضایی ایجاد شود که بتوانیم به گفت‌و‌گو درباره برنامه هسته‌ای بازگردیم اما اکنون در این فضا قرار نداریم

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا-REUTERS/Nathan Howard

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه درباره احیای برجام به فرید زکریا در برنامه «جی‌پی‌اس» سی‌ان‌ان، گفت که مقامات آمریکایی در حال حاضر درباره یک توافق با همتایان خود در تهران صحبت نمی‌کنند.

بلینکن درحالی این اظهارات را مطرح کرد که همزمان محمد بن عبدالعزیز الخلیفی، وزیر مشاور در امور خارجی قطر در توییتی از سفر به ایران و گفت‌و‌گو درباره برجام خبر داد. نام قطر و عمان به عنوان میانجی و کانال تبادل پیام بین ایران و آمریکا مطرح شده است.

بلینکن روز یکشنبه با تکرار انتقادهای همیشگی دولت بایدن از دولت ترامپ بابت خروج از برجام گفت: «از زمانی که از توافق خارج شدیم و تلاش برای بازگشت به آن را آغاز کردیم، تحولات و تغییراتی ایجاد شده است. به طور بنیادین ما به دنبال بازگشت به توافق موجود با برخی به‌روز‌رسانی‌ها بودیم.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه گفت:‌ «توافق روی میز بود و تهران بله نگفت. ما نمی‌توانیم هر توافقی را قبول کنیم. باید به در راستای اهداف امنیتی ما باشد و منافع ما را تامین کند.»

گزارش‌ها حاکی از آن است که ایران و آمریکا در ماه‌های اخیر برای نوعی توافق یا توافق‌های کوچک و نانوشته با هم در تماس بوده‌اند.

هرچند بلینکن می‌گوید با تهران در زمینه توافق هسته‌ای در تماس نیست، اما توافق‌های دیگری در زمینه آزادسازی پول‌های مسدود شده ایران در عراق انجام شده است.

گزارش وال استریت ژورنال نیز حاکی از آن است که صادرات نفت ایران هم اکنون در بالاترین سطح پنج سال گذشته است. روندی که با چشم‌پوشی دولت بایدن بر تحریم‌های نفتی پدید آمده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

بلینکن در بخش دیگری از این گفت‌و‌گو با اشاره به اینکه مقامات آمریکایی از همتایان ایرانی می‌خواهند اقداماتی را برای کاهش تنش‌های جاری بین تهران و واشینگتن انجام دهند، گفت: «ما تلاش با حسن نیت خوبی برای بازگرداندن آنها به تعهدات انجام دادیم. آنها نخواستند یا نتوانستند این را انجام دهند. اکنون ما در جایی قرار داریم که درباره توافق هسته‌ای صحبت نمی‌کنیم.»

بلینکن در ادامه گفت که شاید فضایی ایجاد شود که بتوانیم به گفت‌و‌گو درباره برنامه هسته‌ای بازگردیم اما اکنون در این فضا قرار نداریم.

بلینکن در عین حال گفت که مقامات آمریکایی روی طیفی از موارد برای به عقب راندن جمهوری اسلامی و بازدارندگی و اطمینان از اینکه فشار مناسب وجود دارد کار می‌کنند و سپس می‌بینند که آیا می‌توان به فرصت کار روی توافق هسته‌ای بازگشت یا خیر.

وزیر خارجه آمریکا بار دیگر موضع دائمی دولت بایدن را تکرار کرد که «ما قویا باور داریم که دیپلماسی در مقایسه با دیگر گزینه‌ها بهترین راه برای حل این مشکل است و می‌تواند دستاورد موثر‌تر و بادوام‌تری داشته باشد.»

او گفت، البته این به این معنی نیست که دیگر گزینه‌ها روی میز نیست و در صورت لزوم از آنها استفاده نمی‌کنیم.

اظهارات بلینکن در حالی مطرح می‌شود که شماری از قانونگذاران آمریکایی درباره هر نوع توافق دولت بایدن با تهران و تلاش برای دور زدن کنگره هشدار داده‌اند.

بیشتر از جهان