خطرناکترین زنان جنایتکار تحت تعقیب در اروپا

یوروپل در کارزار «جنایت جنسیت نمی‌شناسد» نام و چهره تحت تعقیب‌ترین زنان جنایتکار در اروپا را منتشر کرد

 Europol

در میان تحت تعقیب‌ترین زنان جنایتکار در اروپا، یک قاچاقچی انسان است که دختر جوانی را فریب داده و به بریتانیا کشانده، و زن دیگری که یک بازرگان بریتانیایی را به قتل رسانده است.

«یوروپُل»، اداره پلیس اتحادیه اروپا، در بخشی از کارزار اخیرش تحت عنوان «جنایت جنسیت نمی‌شناسد»، نام زنان جنایتکار فراری را منتشر کرده است.

وبسایت یوروپل چهره  ۲۱ جنایتکار متواری را نشان می دهد که ابتدا صورت هایشان با ماسک پوشیده شده است. ماسک به تدریج محو می شود و از میان آن جزئیات چهره جنایتکار آشکار می شود. هجده تن از این ۲۱ جنایتکار زن هستند.

در میان آن ها، زنی به نام «هیلده وَن آکِر» ۵۶ ساله است که به دنبال قتل «مارکوس جان میچل»، بازرگان بریتانیایی، در سال ۱۹۹۶ در بلژیک، همچنان متواری است.

دیگری «ایوِتا تانکوشوُوا»، ۵۲ ساله اهل جمهوری چک است که پلیس در ارتباط با دختر جوانی که مورد ضرب و شتم قرار گرفت، در یک اتاق حبس و سپس به زور در بریتانیا وادار به روسپیگری شد، در پی اوست. قربانی که با وعده دروغِ کار پرستاری به بریتانیا آورده شده بود، به بستگان تانکوشووا در ایرلند فروخته شد. 

یوروپل می گوید هدف این کارزار جلب هرچه بیشتر بازدیدکننده از این سایت وکمک به بازداشت جنایتکاران متواری است.

مقامات یوروپل می گویند:«وجود زنان در میان جنایتکارانی که در صدر این فهرست قرار دارند، نشان می دهد زن ها هم به اندازه مردها می توانند مرتکب جنایت و جرم های جدی بشوند.»

ایوِتا تانکوشوُوا، متهم به قاچاق انسان

«در سال های اخیر، تعداد زنانی که مرتکب جرم و جنایت می شوند، افزایش یافته هرچند روند این افزایش در مقایسه با مردها آهسته تر بوده است. 

«همه جنایتکارانی که نامشان در این فهرست آمده، برای جنایاتی از جمله قتل، قاچاق مواد مخدر، کلاهبرداری و قاچاق انسان تحت تعقیب اند».

در میان سه مردی که در این فهرست قرار دارند، «جیمز کِلی» ۵۷ ساله اهل ایرلند است که به جرم قاچاق مواد مخدر در بریتانیا تحت تعقیب است. پلیس اروپا می گوید او عضو باندی بوده که یک راننده کامیون را که توسط مامورین گمرک متوقف شده بوده، ربوده و شکنجه کرده اند. قربانی، با پنجه بوکس، میله آهنی و چکش مورد ضرب و شتم قرار گرفته و با شعله چراغ جوشکاری و آب جوش سوزانده شده بوده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

اما کارزار «جنایت جنسیت نمی شناسد» به دنبال اظهارات سخنگوی پلیس مبنی بر:«زنان به اندازه مردان ممکن است مرتکب جنایت بشوند» مورد انتقاد قرار گرفت.

بنا بر آخرین آمار جنایت در انگلستان (بخشی از بریتانیا) و ایالت وِلز، ۷۴ درصد موارد جنایات خشونت‌بار به دست مردها صورت می گیرد.

دکتر ویکتوریا بِینز، افسر سابق یوروپل، می گوید:« "ریاکاری" واژه ای است که باید در مورد آن (بیانیه یوروپل) به کار برد. این بیانیه که می گوید "زنان احتمالا به اندازه مردها مرتکب جنایات خشونت آمیز می شوند"،  کاملا نادرست و محتاج اصلاح است».

دکتر ماریان داگان، کارشناس جرم شناسی به رسانه بی بی سی گفت:«روشن است که هرکسی با هر جنسیتی می تواند مرتکب جرم و جنایت جدی شود، اما ارتکاب جنایات جدی به مراتب در میان زنان کمتر از مردان است». 

از سال ۲۰۱۶ که بخش جنایتکاران تحت تعقیب در سایت یوروپل به راه افتاد، ۶۹ نفر از جانیان و بزهکاران در این فهرست، بازداشت شده اند. دست‌کم ۲۱ نفر آن‌ها در نتیجه اطلاعاتی دستگیر شده اند که از طریق این سایت در اختیار مردم قرار گرفته است.

این نوشته برگردان فارسی از مقالات منتشر شده دیگری است و منعکس کننده دیدگاه سردبیری روزنامه ایندیپندنت فارسی نمی باشد.

https://www.independent.co.uk

© The Independent

بیشتر از جهان