برای کاهش افسردگی و اضطراب یک‌ هفته رسانه‌های اجتماعی را کنار بگذارید

محققان اثر وقفه یک‌هفته‌ای در استفاده از رسانه‌های اجتماعی را بر بزرگسالان ۱۸ تا ۷۲ ساله بررسی کردند

در این تحقیق از شرکت‌کنندگان خواستند یا یک هفته از رسانه‌های اجتماعی استفاده نکنند یا همچنان طبق معمول در آن‌ها پرسه بزنند - Pexels

طبق نتایج تحقیقی جدید، یک هفته استفاده نکردن از رسانه‌های اجتماعی می‌تواند بهبود چشمگیری در وضع سلامت روان ایجاد کند و افسردگی و اضطراب را کاهش دهد.

محققان دانشگاه بَث اثرهای وقفه یک‌هفته‌ای در استفاده از رسانه‌های اجتماعی را بر بزرگسالان ۱۸ تا ۷۲ ساله بررسی کردند.

در این مطالعه کوچک، از شرکت‌کنندگان خواستند یا یک هفته از رسانه‌های اجتماعی استفاده نکنند یا همچنان طبق معمول در آن‌ها پرسه بزنند.

برخی شرکت‌کنندگان با این کار هفته‌ای ۹ ساعت وقتشان که قبلا به پرسه‌زنی در اینستاگرام، فیس‌بوک، توییتر و تیک‌تاک می‌گذشت، آزاد شد.

طبق این تحلیل که در نشریه روانشناسی سایبری، رفتار و شبکه‌سازی اجتماعی (Cyberpsychology, Behaviour and Social Networking) منتشر شده است سلامت کسانی که یک هفته وقفه در استفاده از رسانه‌های اجتماعی ایجاد کردند از متوسط ۴۶ درجه در مقیاس سلامت روان وارویک-ادینبرو به ۵۵.۹۳ درجه افزایش یافته است.

میزان افسردگی در این گروه از ۷.۴۶ به ۴.۸۴ و میزان اضطراب از ۶.۹۲ به ۵.۹۴ درجه در این مقیاس کاهش یافت.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

دکتر جف لمبرت، محقق اصلی این پژوهش از بخش سلامت دانشگاه بث گفت پرسه‌زنی در رسانه‌های اجتماعی «چنان همه‌گیر» است «که بسیاری از ما تقریبا بدون فکر این کار را می‌کنیم.»

لمبرت گفت: «می‌دانیم استفاده از رسانه‌های اجتماعی بسیار رایج است و نگرانی از اثرهای آن بر سلامت روان رو به افزایش است. به همین دلیل در این مطالعه می‌خواستیم ببینیم آیا اگر صرفا از افراد بخواهیم یک هفته از این رسانه‌ها استفاده نکنند برای سلامت روان فایده‌ای دارد یا نه.»

«بسیاری از شرکت‌کنندگان در پژوهش گفته‌اند دوری از رسانه‌های اجتماعی اثرهای خوبی داشته و در مجموع خلق‌و‌خوی‌شان بهتر و اضطرابشان کمتر شده است. این نشان می‌دهد حتی وقفه‌ای کوتاه هم می‌تواند اثرگذار باشد.»

در این مقاله آمده است شمار بزرگسالانی که در بریتانیا از رسانه‌های مجازی استفاده می‌کنند از ۴۵ درصد در سال ۲۰۱۱ به ۷۱ درصد در سال ۲۰۲۱ رسیده است و ۹۷ درصد افراد ۱۶ تا ۴۴ ساله را شامل می‌شود.

رایج‌ترین فعالیتی که کاربران رسانه‌های اجتماعی انجام می‌دهند «پرسه زدن» در لابه‌لای مطالب است.

نتایج این پژوهش یافته‌های مطالعات پیشین در ایالات متحده و بریتانیا که پیوندی بین استفاده از رسانه‌های اجتماعی و افزایش افسردگی و اضطراب دیده بودند را تایید می‌کند.

پژوهشگران گفته‌اند می‌خواهند در ادامه این تحقیق ببینند آیا وقفه‌های کوتاه در استفاده از رسانه‌های اجتماعی می‌تواند به اقشار مختلف از قبیل جوانان یا مبتلایان به مشکلات روانی بالینی کمک کند یا خیر.

© The Independent

بیشتر از زندگی