«پاکستان خواستار حضور حامد کرزی و دکتر عبدالله در حکومت طالبان است»

«جامعه جهانی و چهره‌های سیاسی افغانستان، خواهان ایجاد یک نظام فراگیر در افغانستان‌ بوده‌اند»

در روز فروپاشی دولت پیشین افغانستان، حامد کرزی و دکتر عبدالله، از مردم افغانستان خواستند نگران وضعیت پیش‌آمده نباشند - Sajjad HUSSAIN / AFP

مقام‌های پاکستانی در آخرین دیدارشان با هیئت طالبان در پاکستان از آنها خواسته‌اند که حامد کرزی، رئیس‌جمهوری پیشین افغانستان و عبدالله عبدالله، رئیس پیشین شورای مصالحه ملی را در دولت جدید به‌کار گیرند.

این خبر را مسعود اندرابی، وزیر پیشین کشور افغانستان در صفحه رسمی فیس‌بوکش منتشر کرده است. آقای اندرابی نوشته است:«‌به هیئت طالبان در سفر اخیرشان به پاکستان گفته شده است که حکومت همه‌شمول تشکیل دهند و چهره‌هایی چون عبدالله عبدالله و حامد کرزی را وارد حکومت کنند تا پذیریش جهانی به‌دست بیاورند.»

گروه طالبان هنوز واکنشی به سخنان مسعود اندرابی نشان نداده است. این گروه پس از تصرف کابل و تشکیل حکومتی که آن را امارت اسلامی می‌خواند، هیچ گروه یا فرد خارج از خود را به قدرت راه نداده است.

حامد کرزی و عبدالله عبدالله، در ۱۵ اوت که کابل به تصرف طالبان درآمد، برای سفر به شهر دوحه و انجام گفتگوهای نهایی صلح با طالبان آماده شده بودند. فرار اشرف غنی، این دو چهره سیاسی را غافلگیر کرد و از آن زمان تاکنون هر دو در کابل حضور دارند. در روز فروپاشی دولت پیشین افغانستان، حامد کرزی و دکتر عبدالله، با انتشار پیام ویدیویی، از مردم افغانستان خواستند که نگران وضعیت پیش‌آمده نباشند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

عبدالله عبدالله و حامد کرزی، در روزهای اخیر با نمایندگان کشورها و سازمان‌های جهانی ازجمله هیئت سیاسی دولت‌های آلمان، هلند، ایران و صلیب سرخ دیدار داشتند.

آقای مسعود اندرابی افزوده است، طالبان اگر بخواهد از انزوای جهانی خارج شود، باید به صدای مردم گوش دهد. او گفته است که رویکرد قومی و استبدادی طالبان نتیجه نمی‌دهد.

حامد کرزی، چندی پیش در یک صحبت رسانه‌ای گفته بود، طالبان قبل از دست یافتن به مشروعیت جهانی، باید مشروعیت داخلی به‌دست بیاورد. کرزی از طالبان خواست، نظامی تشکیل دهد که همه مردم افغانستان در آن باشند و بدون ترس به زندگی عادی‌شان ادامه دهند.

بااین‌حال، شیخ محمد خالد حنفی، وزیر امربه‌معروف و نهی از منکر طالبان، روز ۱۶ نوامبر و در یک سخنرانی در شهر مزار شریف؛ حامدکرزی، دکتر عبدالله و فضل هادی مسلمیار را «مجرمان بزرگ» توصیف کرد که از سوی طالبان مورد عفو قرارگرفته‌اند، اما با آنان تسویه‌حساب خواهد شد.